15 Ağustos 2018

Mustafa Ali AYKOL18 Mayıs 2018 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

Daha çok veren değil daha az alan bir devlete ihtiyacımız var

Vergi; kamu hizmetlerini karşılamak amacıyla, kişilerden ve kuruluşlardan kanun çerçevesinde vatandaşlardan zorla toplanan paraların genel adıdır. Bir ülkenin vergi politikaları, o ülkenin kaderini etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Tarihsel süreç incelendiğinde; fazla sayıda ve yüksek oranda vergi olan toplumlar fakirleşirken, az sayıda ve düşük oranda vergi uygulanan toplumların zenginleştiği ve vergi gelirlerinin arttığı görülmüştür.
Modern iktisatın öncülerinden sayılan İbn Haldun, bu durumu yıllar önce meşhur Mukaddime isimli eserinde şu cümle ile özetlemiştir: “Ülkeler gördüm vergileri yüksek, halkı fakir ve devletin kasaları boştu.  Ülkeler gördüm vergileri düşük, halkı zengin ve devletin kasaları doluydu.”
  Türkiye, devlet mekanizması için bir vergi cenneti; vatandaşlar için ise bir vergi cehennemi.
Peki vergi alınması zorunlu bir durum mu? Eğer bir devlet mekanizmasının varlığının zorunlu olduğunu düşünüyorsanız, evet.  Zira devletlerin, vatandaşlarından aldığı vergiler dışında elle tutulur bir gelir kaynağı olduğunu söylemek zordur. Peki vatandaşlar neden devlete vergi öder? Bu, bir toplumsal sözleşmenin sonucudur. İnsanlar,  topluluklar halinde yaşar ve yaşadıkları toplumun gerek içerisinden gerekse dışarısından gelecek saldırılara karşı çoğu zaman korumasız durumdadırlar. Devlet mekanizması, bireylerin gerek kendi toplumunun içerisinden gelecek, gerek de dışarıdan gelecek tehlikelere karşı bireyin malını ve canını korumak üzere ortaya çıkmıştır. Devletler, bu görevlerini yerine getirebilmek için vatandaşlardan vergi toplarlar, buna karşılık da onların can ve mal güvenliğini korurlar.
Tarihsel çağlarda devletler kendi ortaya çıkış amaçlarından sapıp, birtakım farklı görevler üstlenmişler ve bunları da yerine getirebilmek için gittikçe vatandaştan aldıkları vergileri arttırmışlardır. Günümüzde; hiç almadığımız yahut kendimiz satın almak istesek cebimizden çıkandan çok daha uyguna erişebileceğimiz birçok hizmeti devlet büyük bir maharet gibi gerçekleştirmekte, bunlar için de bizden sürekli olarak zorla para almaktadır.
Devlet, müsriflik yapıp para saçmak halka sürekli baskı yapacağına, asli görevlerine  (iç güvenlik, ordu ve adalet) geri dönmeli, masraflarını kısmalı, hantallıktan kurtulmalı  ve vatandaşlardan daha az vergi talep etmelidir. 
İşte o zaman zenginlik gelebilir.  O zaman kaynaklar çok daha verimli bir şekilde kullanılabilir.
Devleti yönetenlerin ya da yönetmeye aday olanların "ben size şunları vereceğim" demesi yerine, "ben sizlerden şunları almayacağım" demesi hem vatandaşlar için, hem de devlet için çok daha faydalı olacaktır. Popülist ekonomik vaatlerin zirvede yaşandığı şu günlerde, bu noktayı buraya not düşmek istedim.

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI