16 Temmuz 2019

Cihan ERSÖZ8 Temmuz 2019 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Daş düşebülü, ayı çıkabülü!

 Türkiye ormanlarının neredeyse altıda birine sahip Kastamonu’ya özgü bir uyarıdır, başlıktaki söz…
   Bir Kastamonulu da kendileriyle eğlenildiği sanısına kapılıp sosyal medyada, “Bu taşlar inşallah bizimle inceden inceye dalga geçenlerin başına düşer” dileğini paylaşmış.
   Son birkaç yıldır TV ekranlarından ve yazılı basından bölge, il hatta ilçe ayrıntısı verilerek şiddetli yağış, sel ve dolu uyarıları yapılıyor. Karasu’da da sık sık belediye hoparlöründen hem de saat vurgusu yapılarak “Şu yönden şiddetli fırtına ve yağış, ardından dolu geliyor” anonsları duyuluyor.
   Meteorolojinin isabetli tahmin hakkını teslim ediyoruz etmesine de, felaket haberciliğine yol açan nedenler konusunda bilgilendirici bir rapor veya görüş ortaya koyan yok!
   Darıçayırı Mahallesi Muhtarı Mustafa Kaya’yı bu tespitin dışında tutuyorum!
   Nedenini söyleyeyim.
   Karasu’da bulunan TİGEM’in Sakarya Tarım İşletmesi Kasım 2012’de yapılan ihaleyle ÇEKOK isimli firma tarafından kiralandı. 6 bir 300 dekarlık arazide meyvecilik yapılıyor. (Övünmek gibi olmasın, Türkiye’nin en büyük kivi çiftliği burada!)
   Firma giderek sıklaşan doluya önlem olmak amacıyla bir sistem kurmuş. Radara uyumlu düzenek, kümülüs bulutları sinyalini aldığında ateşleme sistemini devreye alıp 10 km yüksekliğe doluyu yağmura çeviren gaz püskürtüyor. İşlem, radar sinyalleri doğrultusunda 6 saniyede bir devam ediyor.
   Gelin görün ki, Darıçayırı muhtarı Mustafa Kaya ve ÇEKOK arazisi çevresinde konumlanmış diğer mahallelerin muhtarları, “Dolusavar bombası devreye girdiği günden beri arazilerimize tek damla yağmur düşmedi” iddiasında bulunuyor. Kaya ve ekibi, ateşlemeye ara verilince yağmur yağmasını da iddialarına kanıt olarak gösteriyorlar.
   Firma ve muhtarlar sonunda bir şekilde uzlaşır. Biz olayı bu boyutlara taşıyan işin gerçeğine bakalım.
   Avustralya’da bir düşünce kuruluşunun hazırladığı rapora göre, insan eliyle yaratılan küresel ısınma, uygarlığı, bu güne kadar öngörülen iklim modellerinden çok daha önce çökerteceğini öne sürüyor.
   Rapordan bazı başlıklar:
   Her 24 saatte 150 ile 200 arası tür yok oluyor. (Fındık bahçelerinin yeni kâbusu Amerikan kelebeğinin tırtıllarından beslenen kuşlar nerede?)
   Sıcaklıklardaki 1,5 ile 2,5 derecelik artış bitki ve hayvan türlerinin yaklaşık yüzde 20-30’unu yok edecek. (Elon Musk’a parayı bastıran insanoğlu Mars’a taşınıp kurtulacak!)
   Bugünkü tüketim ve üretim modelleri aynı kaldığı takdirde nüfus 2050’de 9 milyar 600 milyona ulaşacak. Dolayısıyla şimdiki yaşam düzeyini korumak için üç gezegene ihtiyaç olacak.
   Raporun sonuç bölümünde şöyle deniliyor:
   “Hükümetler bilim insanlarının uyarılarını nazikçe reddetmeyi sürdürürse, 2050 yılında sıcaklık artışı 3 dereceyi bulacak. Buzullar yok olacak. Denizler yükselecek. İnsanlık ölümcül iklim koşullarına maruz kalacak. Hayatta kalmak olanaksız hale gelecek.”
   İsveçli çevre savaşçısı olarak isim yapan 16 yaşındaki Greta Thunberk Davos’ta dünya liderlerine karşı yaptığı konuşmada şunları söylemişti: “Sizin umutlu olmanızı istemiyorum ban. Paniğe kapılmanızı istiyorum. Her gün duyduğum korkuyu duymanızı istiyorum. Ve ondan sonra da harekete geçmenizi istiyorum.”
   Muhtar Mustafa Kaya’nın ‘Dolu bombası yağmura engel’ iddiası temelsiz bile olsa bir çığlık olarak kabul edilmeli. Bakıyoruz anlı şanlı iki Sakarya Üniversitesi’nden tık yok!
   Yerel yöneticilerimiz de ÇEKOK’la muhtarları bir odaya toplayıp “Hadi hadi, pürüz yapmayın da aranızda anlaşın!” tembihatında bulunmuş, iyi mi?


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI