16 Haziran 2019

Reha AYDIN18 Ağustos 2018 , Cumartesi

Reha AYDIN

Deprem ve Şehir

Sakarya, sık ve büyük depremler üreten Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde.
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Başkanı Cemal Gökçe, Sakarya’da ki bir toplantıda “Bilim insanları yaklaşık olarak 30 yıl içerisinde yüzde 63 oranında bu bölgede bir deprem daha bekliyor” açıklamasını yapmış.
Dünya genelinde meydana gelen depremlerin aletsel büyüklüklerini ve sarsıntı oranlarını belirleyen ve sınıflayan ölçeğe, Richter ölçeği deniliyor.
Bu ölçeğe göre depremin şiddetinin 1 birim artması, gerçek şiddetinin 10 katına çıkması demek. Yani 6.6 şiddetinde bir deprem ile 7.6 şiddetinde bir deprem arasında, yıkıcılığı açısından tam on kat fark var.
Sakarya da medyada gelen; 1943-6.6, 1967-7.2, ve 1999-7.4 depremlerine ait fotoğraflar ve kayıtlara ulaşmak çok kolay.
Kabaca 30 yıl ortalama ile bu bölgede deprem olabiliyor.
Türkiye’de ortalama beklenen yaşam süresi 78 yıl.
Yani, Sakarya’da Türkiye ortalamasında ömre sahip bir kişi iki depremi de yaşayabilir.
Depremi bir doğa olayından farklılaştıran neden olduğu can kayıplarıdır.
4 Şubat 1965, Alaska- Rat Adaları depremi 8.7 şiddeti ile tarihteki en büyük depremlerden biri. Ama adalarda yerleşimin olmaması nedeniyle, deprem ve sonrasındaki tsunami can kaybına yol açmamış. Sadece ilgilenenlerin bildiği bir doğa olayı olarak kayıtlara geçmiş.
17 Ağustos 1999 depreminin şiddeti ise kayıtlara 7.4 olarak geçti ve bölgemizde yaklaşık 44 bin insanımız hayatını kaybetti.
Bilim insanları milli gelir ile depremin yıkıcılığı arasında ilişki olduğunu açıklıyor. Milli geliri 45 bin dolar olan Japonya’da depremin yıkıcı olması için 7.6 şiddetinde deprem olması gerekirken, ülkemiz için bu rakam 5.7’ye düşüyor. İran’da da 6.6 şiddetindeki deprem yaklaşık 20 bin insanın hayatına mal olabiliyor.
11 Mart 2011 tarihinde Japonya’da olan 9.0 şiddetindeki deprem, dünyanın en şiddetli depremlerinden biri olarak kabul edilebilir ve 16 bin insanın hayatına mal oldu.
Yani 17 Ağustos 1999 Marmara depremi, Allah korusun, Japonya’daki deprem şiddetinde olsaydı, oluşabilecek felaketi düşünemiyorum bile.
Yerel medyada Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, deprem ile ilgili olarak, “yine gelecek” şeklindeki açıklamalarını okuyunca sevindim.
En azından yerel yöneticiler, şehir halkının depremle yaşaması gerektiğinin farkında.
Depremde yıkılan aslında sadece binalar değildi.
İş yapışımız, alışkanlıklarımız ve de en önemlisi zihniyetimizdi.
En kazların altınca kalan sadece canlarımız ve mallarımız değildi.
Politikalarımız, hayata ve insana bakışımızdı.
Değerlerimizdi, önceliklerimizdi! Biraz daha fazla kazanma hırslarımızdı!
Umarım, 19 yıl sonra bile dönüp geriye baktığımız da bütün sorumluluğu “kat yüksekliğine” yıkma kolaycılığından kurtuluruz.
Depremin birçok boyutu olduğunu ve yıkıcılığının da önemli oranda kontrol altına alınabilindiğinin farkına varırız.
19 yıl önce kaybettiğimiz canlarımıza Cenab-ı Allahtan rahmet diliyorum.
Ateşin düştüğü yeri yaktığını ve ateşin yaktığı izin de asla silinmediği bilgisiyle, yürek yanık insanımıza da sabırlar diliyorum.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI