18 Ağustos 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ22 Temmuz 2016 , Cuma

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Derin "darbe"

Ne kadar çok anlatılırsa anlatılsın demokrasinin ne demek olduğu  mefhum-u muhalifinden anlaşılır. Demokrasi ne değildir? Demokrasi ölüm değildir. Demokrasi Türkiye Büyük Millet Meclisinin bombalanması değildir. Boğaz köprüsünün tanklarla kapatılıp sivil halkın üzerine ateş açmak değildir. 
15 Temmuz'da yaşananlar uzun süredir şehit haberleriyle burkulmuş gönlümüze bir darbe daha vurarak düşmanların dışta olduğu kadar içeride de yerleşik olduğunu kanıtladı. Adeta bir Hasan Sabbah ve elçi hikayesi...
Biz bu ülkenin askeri darbelerini büyüklerimizden dinledik, derslerde okuduk, eleştirdik, üzerine konuştuk, darbe anayasalarından sınavlara girdik... Ama hiçbiri aile büyüklerimizle otururken aldığımız, "askeri darbe" olmuş, haberi kadar etkili olmadı doğrusu. İlk hissettiğim psikolojik olarak büyük bir kısıtlanmaydı. "Ne!" dedim. "Darbe mi?" şimdi ne olacaktı peki. Sonra televizyon başında gördüklerim, gördüklerimiz... Görmez olsaydık dediklerimiz... En çok üzüldüğüm bu yapılanların, Türk Silahlı Kuvvetlerinin; suçsuz erlerin, kardeşlerimizin, çocuklarımızın, eşlerimizin oluşturduğu, ordu millet anlayışıyla milletimizle bütünleşmiş ordumuzun tamamına mal edebileceği bir dünyada yaşıyor olmamız. Allah'a şükür internet denen mereti sağlıkla kullandığımızda sağlıklı bilgilere, bazı gerçeklere de ulaşabiliyoruz ki hainlerin dışındaki askerlerimizin masum olduğunun kanıtı olan görüntüleri izleyebiliyoruz. Bu imkana sahip olmayanlara yönelik olarak temennim de asla bu oyuna gelmemeleri yönünde.
Şimdi OHAL ilanıyla da karşı karşıya kaldık. Bu durum hukuksal boyutuyla kişi hak ve özgürlüklerinin çekirdeğine dokunulabilecek olması hasebiyle tartışmalıdır. Fakat şunu belirtmek isterim ki Fransa'da 13 Kasım 2015'te 130 kişinin hayatını kaybettiği ve terör örgütü IŞİD'in üstlendiği saldırıların ardından olağanüstü hal ilan edilmiş ve uzatılarak toplamda 14 ay süresince OHAL uygulanmıştır.  OHAL'in özellikle Türkiye'nin dışarıdaki  itibari için kötü olabileceği düşüncesine sahip olanlar, medeniyetin beşiği olarak baktıkları Avrupa'da yaşanan bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyorlar acaba.  Hele ki biz yıllardır teröre binlerce şehit verirken...
Bitirirken devletimizin bekası için hayatını yitiren demokrasi şehitlerimize Allah'tan rahmet ve kederli ailelerine sabır diliyorum. Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nden bir alıntı yapıyor ve bu kısa metnin hepsini okumanızı tavsiye ediyorum.
"Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır... Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!"


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 7 Ağustos 2016 , Pazar

aydın emiç

Mustafa Büyük Kız İmam Hatip Lisesinin bağçesi çöle döndü.Büyük ağaçlar, yeni dikilenler, çimler hepsi kurudu.Bu şehrin en yeşil, en güzel köşesi iken, gidin baklın ne hale geldi?Kaderine terk edildi.Bunu haber yapacak, gündeme taşıyacak, ilgilileri ikaz edecek bir basınımıuz yok mu?Basınımız ne için var?BASINIMIZA SESLENİYORUZ, BURAYI YERİNDE4 GÖRÜN VE BUNCA MASRAFLARIN NE HALE GELDİĞİNİ YAZIN.

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI