16 Ekim 2018

Ömer ALİKILIÇ31 Ekim 2017 , Salı

Ömer ALİKILIÇ

Dile kolay olanlar

Dil ile yürek, hayatın her noktasında ayrı diyarlara düşer. Dil için, yaşananları değerlendirmek, olaylara, akılın yardımı ile mantıklı anlam yüklemek, her zaman kolay olur. Çünkü hayatin özünü yaşayan, sadece yürektir. Dil, akla uyduğu vakit, kurulan cümleler, alimlerden daha alim oluyor. Akil, mantığa uyduğu vakit, hayat, birden bire çile olmaktan çıkıyor. Zor olan, acı olan ve buram buram çaresizlik kokan her şey, vız geliyor insana. Hayata aşık oluyor. Ancak, akıl, yüreğe uyduğu vakit, işte o vakit işler biraz karışıyor.
Yürek, deli gibi hayati yaşamak istiyor, beden, bu isteğe suskun ve çaresiz kalıyor. Bu yaşanan hayati, dile sorsan, dil, eline hemen boya ile fırçayı alır, hayata dair, pembe tablo çizer. Hiç bir keder olmayan, hiç bir acı, hiç bir dert ve hiç bir çaresizlik olmayan pembe tablolar çizer. O tabular, yüzde yüz doğru olsa da, o tabular, vursa da gerçekleri yüze, göz, o gerçekleri bazen göremiyor. Çünkü dile kolay olan her şey, yüreğe çok zor geliyor. Çünkü nefis var o yürekte. Heves var, yarına dair bir endişe, hayata dair delicesine bir öfke var. 
“Hayat’’ başlıklı dile kolay olanlardan çıkıp, ‘’gündem’’ başlıklı, dile kolay olanlara girelim. Zira yürek dar ve sıkıntılı olduğu kadar, ülke de zor ve sıkıntılı bir imtihan süreci yaşıyor. Türkiye, son zamanlarda dile kolay, ama çok zor şeyler yaşadı, yaşıyor ve bence, 2019 seçimlerine kadar, yaşamaya devam edecek. Türkiye, “ben buyum’’ dediği, dünyaya kafa tuttuğu, semalarımızda ezan yankılandığı, İslamdan vazgeçmediğimiz sürece, pes etmeyecekler.
Niyetim, asla ama asla, ülkeye ve siyasi bir yapıya dair pembe tablo çizmek değil. Evet, ülke içinde, bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. Gördüğüm o ki, bir süre daha bu şekilde devam edecek. Gerçi, diğer İslam ülkelerine bakınca, secde secde şükür  etsek, az kalacağını görsek te, neyse muhalif olup, sıkıntı var diyelim. “her şey çok pahalı’’ diyelim. ‘’eğitim sistemi çöktü’’ diyelim. “sağlık sistemi berbat’’ diyelim. Hatta bunların hepsini diyelim. Ancak Türkiye, dile kolay, ama çok şeyler yaşıyor. Ülkenin, dışı ile mücadele edersen, ülkenin içi ihmal ediliyor. Ya da başka bir deyişle, şeytan taşlamaktan, tavafa vakit kalmıyor.
Evet, bir kesim, uluslararası ilişkilerdeki gergin ortamın, mimarı olarak, cumhurbaşkanı Erdoğan’ı görüp, suçu, kendi cumhurbaşkanına atıyor. Çoğu zaman, ayrı düştüğüm o kesim ile olaylara tersten baktığım için, bu sefer aynı fikirdeyim. Evet bütün krizlerin sebebi, tamamen cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan. Zira bizim ne haddimize, dünyaya “one minute’’ demek. Haddimize mi, “dünya beşten büyüktür’’ diye bağırmak? Yollar, havalimanları yapıp, Avrupa ve Amerika’ya rakip olmak, her yerde başörtüye özgürlük verip, mini etek giyene saygı duyup, özgür ülke olmak haddimize mi? Evet, bütün krizlerin sebebi Erdoğan. Çünkü Erdoğan, Türkiye’nin gücünü, Dünya’nın tam ortasına koyup, kartların, yeniden dağıtılmasına neden olduğu için, suçlu cumhurbaşkanı Erdoğan. 
Gerçekleri görür, Türkiye’nin dünyada gücünü göstermesine, kendi öz ruhu ile, büyümesine destek verenler olduğu gibi, Türkiye’nin gücünü geri almasına kör olup, devlete karşı çıkanlar var ve olacak. Ama gerçeğin çizdiği resmi, kimse inkar edemez. O resim, adı ‘’Tayyip Erdoğan’’ olan, bir vesile sayesinde, ülkem, İslam ülkesi olma yolunda ilerleyip, dünyaya, yeni düzen kurmak istiyor. Cahil gözüm ile gördüğümü söyleyecek olursam, bu süreç öyle kolay bitmeyecek. Yaşanacaklar çok zor olabilir. Hatta yaşanacaklar, dile dahi zor gelebilir. Ama dünya, dualar ile kurulduğuna göre, yeni dünya düzeni de, dualar ile kurulabilir.
İç siyasette, sağlıkta, eğitimde, üslupta, bir takım hatalar var tabi. Hatta bu hatalar kabul edilmez, affedilmez hatalar da olabilir. Ancak, dile kolay olsa da, Türkiye, özüne dönüp ve yeniden var olma mücadelesi veriyor. Bu mücadele sürecine, karşı çıkan da var, gönülden destek olan da. Karşı çıkan da bizim, destek olan da. Mesele zor zamanlarda hakkın safını tutmakta.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI