16 Ekim 2018

Şerif SARI20 Aralık 2017 , Çarşamba

Şerif SARI

Doğa, tarım arazileri ve ekolojik sistem kimin umurunda?.


Uzun süredir süren Melen Baraj inşaatının nihayet sonuna gelindi. 
Baraj inşaat süresince yapılan çalışmalar neticesinde gelecekte yaşanacak muhtemel iklim değişikliği hakkında yetkililer-sorumlular tarafından kamuoyuyla doyurucu bilgi paylaşımında bugüne kadar bulunulmadı. 

Sadece prosedürler, “izlek”ler yerine getirilerek, halktan uzak, raflarda kalan sınırlı bir bilgi paylaşımı tercih edildi.

Bu oldubitti karşısında, Melen Barajı tam faaliyete geçtiğinde tarım yapılan arazilerin nasıl bir tehditle karşı karşıya kaldığı hakkında yetersiz bilgi akışı olduğu, hatta hiçbir bilgi ilgili firma tarafından ortaya konmadığı biliniyor.

Aynı şekilde devletin dolaysıyla, devleti yöneten hükümetin bu konuda Tarım Bakanlığı aracılığıyla herhangi bir çalışma ortaya koymadığı bilinmektedir.

Ancak ülkenin “Tarımı ve eko sistemini dert edinen sorumlu bilim insanların yaptığı çalışmalar nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığımızı” hazırladıkları raporlarla ortaya koyuyorlar. 

Bu raporları hükümet bu saatten sonra ne kadar dikkate alır bilemiyorum ama İstanbul Üniversitesi Jeoloji Anabilim dalı Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Rüstem Pehlivan’ın bölgede yaptığı araştırmalar neticesinde ortaya koyduğu raporda yaklaşan tehlikeye dikkat çekerek kamuoyunu uyarmış.Melen Barajının etkisi altında kalacak tarım arazileri kurtarılabilir.

Yrd. Doç. Dr. Rüstem Pehlivan’ın raporunda “Melen Barajı bittiğinde tam kapasiteyle barajda su tutulduğunda 3.5 km’2 tarım alanı deniz suyunun içeri girmesiyle verimli tarım arazilerinin tuzlanma nedeniyle yok olacağını hazırladığı raporla ortaya koymuş. 

Ayrıca ilgili raporda “rakım kodunun 25 metre olan Melen çayının döküldüğü Kocaali Caferiye ve Akçakoca Melenağzı Mahallelerinden nehir boyundan içeri doğru, kuş uçumu 7 km’lik hattın 1 km’lik” bölümünde derinleştirme kazısı-çalışmaları yapılması halinde muhtemel tehlikelerin, deniz suyunun nehre doğru akıntının önüne geçilebileceği raporlarla ortay konmuş. 

Bu uyarıları kim dikkate alır bilmiyorum ama “Değerli tarım alanlarını gelecek nesillere ulaştırmak ilk önce yerel’de ve genel’de ülkeyi yönetenlerin sorumluluğunda” olduğunu ifade etmeliyim. 

Bilimsel verileri ortaya koyan değerli bilim insanlarının Melen Barajı’yla ilgili raporların gereği yerine getirerek Melen çay’ının döküldüğü alandan içeri doğru, 1km’lik alanda derinleştirme çalışmaları yapmak,“ahlaki olarak devleti iliklerine kadar yöneten iktidarın sorumluğunda” olduğunu muhakkaktır.
Valilik makamının oluruyla Karapürçek ormanları tehlike altındaÜlkenin her noktasında çok ilginç girişimlerle karşı karşıya bırakılıyoruz. 
Memleketin neredeyse her bölgesinde yeşil alanları ve tarım arazileri daha çok zorunlu olmayan “kar hırsı nedeniyle” hükümetin ve resmi kurumların yetersiz incelemeleri “ ülkeye getirisi ve götürüsü ne olacağı” ortaya konmadan delik deşik edilmesine izin verildiğini gözlemliyoruz.

Bunun son örneğini “Karapürçek ilçemizin Kanlıçay köyümüze” görmekteyiz. Bir şirket geçmişte aldığı taş ocağı ruhsatını daha da artırmak için Valilik makamına başvurmuş. 

Valilik makamı “Çevre Etki Değerlendirme” raporuna gerek görmezden ilgili talebe olumlu cevap vermiş. 
En yakın yerleşim alanına 450 metre mesafede olan bir taş ocağının genişleme talebi “ÇED” raporu hazırlanmadan olur verilmesi düşündürücüdür.

Sakarya ilini yöneten en üst makamın verdiği bu olur-onayla “çevre ve bir bütün olarak ekolojik siteme, insanların yaşam hakkına saygısı” olmayanların etkisi altında kaldığının göstergesidir.

Sayın vali doğa ve yaşam hakkını tehdit eden konularda daha hassas davranmalıdır. 
İlgili kararını tekrar gözden geçirmelidir.  En azından valilik makamı ÇED “Çevre Değerlendirme Raporu” talep ederek hazırlanan rapor doğrultusunda hareket etmelidir. Yetki kullanılarak herkesin hakkı olan orman dahi tüm ortak kullanım alanlar maden ve taş ocakları vs. çalışmaları için bir kişi ve şirketin kullanımına sunulması nasıl değerlendirilmelidir?. .Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI