17 Temmuz 2019

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ3 Nisan 2019 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Doktorlar bugün iş bırakıyor

Artık yeter! Sağlık çalışanlarına şiddete dur deme zamanı geldi geçti. Türkiye’nin her ilinde aldığımız korkunç doktora saldırı haberlerine bir yenisi daha eklendi. İzmir Bornova’da Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Doktor Nuri Ersoy Yoğurtcuoglu ile sağlık çalışanlarının saldırıya uğradı. Doktor ve mesai arkadaşı Doktor Elif Çağlayan Türk'ün eşi Sosyal Bilgiler Öğretmeni Ali Türk hastayı görmeden ilaç yazılmaması sebebiyle aile sağlığı merkezini basan 10 kişi tarafından saldırıya uğradı. İki araba insan kurallara uyuyor diye bir hastaneyi basarak doktoru ve orada bulunanları darp ettiler. Siz bunu hangi meslekde duydunuz. Bankalar mı, maliye mi, sosyal güvenlik kurumu mu, işkur mu mesela? Devletin hizmet sunduğu hangi mecrada sürekli şiddet haberlerini duyuyoruz, HASTANELER ve bünyesinde çalışan DOKTORLAR! Neden, bunlar DEVLETİN ÜVEY EVLATLARI MI DA DEVLET BURALARI KORUMuYOR. Suça en yatkın insanların bulunduğu adliyeler, ceza evleri bu tip durumlar için olabildiğince güvenlik önlemlerine sahip iken stresin yoğun yaşandığı ve sürekli saldırı, şiddet ve kavgaların odağı olarak gündeme gelen hastaneler neden koruma kapsamında değerlendirilmiyor.
Çocukluklarından itibaren kendilerinden ödün vererek oynadığı toptan, atladığı ipten kısan, daha üniversite yıllarında iken yaşadığı mesleki stresler sebebiyle saçları beyazlayan, kronik hastalık sahibi olan, zorunlu hizmetini ifa etmeden diplomasını alamayan ve bu zorunlu hizmet için her şeyini bırakıp memleketin bir ucundan bir ucuna, bazen teçhizatı bile olmayan hastanelere ilk hizmet yeri olarak 25 yaşlarında atanan, oralarda teknik yetersizlikler sebebiyle yapılamayan müdahalelerin sorumlusu sayılarak hiçbir suçu yokken canına kast edilen, saldırıya uğrayan, sonrasında memleketine dönebilse de yaşadığı stres, kaygı, tehdit ve saldırılardan hiçbir şey eksilmeden mesleğini yerine getirmeye çalışan, herhangi bir uzmanlık eğitimi alarak uzman doktor olursa yine zorunlu hizmet için ülkenin ücra köşelerine atanarak ömrünü tüketen değerli doktorlarımız, bu haberlere konu olmayı hak etmiyor.
Biz bu meslek erbaplarını neden koruyamıyoruz, kendi hastalarından doktoru korumak gibi acınası toplumsal duruma nasıl geldik. Neden herkes doktor karşısında kendini sürekli haklı, doktorunu da sürekli ona düşmanmış gibi algılıyor?
Düşünsenize ne iş yapıyorsanız her gün işinizi yapmak için sürekli bir fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, tehdit altında ne kadar süre bu işe devam edebilirsiniz. Doktorlar boksör değil ki kardeşim, kitap ehli insanlar. Bunun yüzünden mi bu insanların bu meslek erbabına hıncı, kini. Bu zaten naziktir, naiftir istediğimizi nasıl yapmaz, binelim tepesine inancı mı bu. Çünkü bir laf vardır, deli deliyi gördü mü sopasını saklar. Ne yapılsın, insanlar kendilerini korumak için işyerlerinde doktor gibi değil de boksör gibi mi davransınlar. İşin kötü yanı şu ki artık doktorların can güvenliği kalmadı ve bu cahil, şiddet düşkünü, psikolojisi insan içinde toplumsal yaşama elverişli olmayan insan müsveddeleri sebebiyle kaç can hayatını kaybetti. Bunun önüne geçebilecek tek kurum cezaların caydırıcılığıdır. SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİYORUZ.
Bu toplumsal bozukluğa dur diyebilmek için canına kast edilen doktorlar olmadan geçirilecek bir iş günü kıymetlerini anlamaya yeter mi bilemiyorum fakat bugün iş bırakma eylemi yapıyorlar. AKŞAM EVLERİNE SAĞ SALİM DÖNEBİLMEK İÇİN, ARKALARINDA GÖZÜ YAŞLI BİR EŞ VE ÇOCUKLAR, ANA BABA BIRAKMAMAK İÇİN EYLEM YAPMAK ZORUNDALAR. SESLERİNİ DUYURMAK İÇİN BAŞKA YOLLARI YOK. Bugün aile hekimleri Federasyonu (AHEF) yönetim kurulunun 3 Nisan 2019 tarihinde Çarşamba günü ülke genelinde almış olduğu iş bırakma eylemini destekliyoruz. Çünkü saldırılara hedef olan doktorlar hem hastaları hem kendileri için bunu yapmaya mecburlar. Çünkü doktorlarımızı kaybedersek, küstürürsek sonunda yine kaybeden biz oluruz.

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI