26 Mayıs 2019

Ömer ALİKILIÇ26 Mart 2019 , Salı

Ömer ALİKILIÇ

Dosta göre mi düşmana göre mi?

Günlerdir düşünüyor, doğru ve mantıklı bir cevap bulmak için, bütün ruhum ve bütün hislerimle çaba harcıyor olsam da, inanın ki; ikna edici bir yanıt bulamadım başlıkta olan soruya. Dostun sözlerine kulak verip, dostun sözlerine göre mi tavır alıp, taraf olalım, yoksa düşmanın öfkesine, kinine, nefretine bakarak mı safımızı seçelim? Gölgeli ve garip bir sis çökmüş bu ortamda, hangi dilden düşen sözler, daha şeffaf, daha net ve daha yol gösterici? Dostun sözleri mi, yoksa düşmanın mı? Bilmiyor, bilemiyorum. Neyse; biz, devam edelim yazmaya. Kim bilir, kalem bu yazının üstünde dans eder iken, belki de bir cevap bulur da; koyar masamıza.
Evet, bazılarının umurunda olmasa da, bazı AKP’liler, muhalefetin kirli işlerine bakıp, zaferi çantada keklik görüyor olsa da, Türkiye, garip bir seçime gidiyor. Bazılarının, koltuktan başka bir derdi, bir davası olmasa da, Türkiye, 16 nisan 2017’deki başkanlık referandumun, ikinci rövanşına çıkıyor. Ve yine bazı AKP’liler, lidere güvenip hiç çalışmıyor, bazıları da, hafife alıp, millete de, hafife aldırmaya çalışıyor olsa da, Türkiye, beka seçimine doğru adım adım yürüyor.
Yaklaşık iki ay boyunca, 31 mart günü gerçekleşecek yerel seçimlere dair konuşup, tartıştık. Bir taraf ‘’beka’’ dedi, bir taraf ise, ‘’bu, yerel seçimi’’ deyip, fazla bir kaç puan oy alıp, yeni bir genel seçimle, batı ve haçlı zihniyetini memnun edecek, yeni bir iktidar inşa etmek istedi, istiyor. Hal bu olunca, 31 mart seçimleri, yerelden çıkıp, gerçekten de bir beka, hatta, haç ile Hilal’in yarıştığı bir seçime dönüştü. Ancak yeri gelmiş iken, Sakarya belediye başkan adaylarından, ayağa kalkmış bir Sakarya inşa etmelerini beklediğimi ve seçimden sonra da, tüm beklentilerimi, başkanların adını vererek yazacağımı, belirtmek isterim.
Ve bugün… tüm dünyanın dikkat kesildiği, 31 mart seçimlerine dört gün kala, dünyanın ve Türkiye’nin üstünde esen rüzgara bakıyorum da; umuduma, bin türlü korku yağıyor. Ne yalan söyleyeyim, seçime dört gün kala, gölgeli noktalar ortamda. Endişe var aklımda. Ezanıma göz dikenler varken, yüreğimi garip bir korku kaplıyor.
Evet korkum, umuduma leke çalan korkularım var bugün. Zira 15 temmuz gecesi, tanklara direnen o ruh, bugün ne kadar canlı bilmiyorum. Gerçek olan millet, hangi millet? 15 temmuz gecesi, canını verip, vatani vermeyen millet mi gerçek, yoksa, patates soğan pahalandı diye, ümmet davasından vazgeçip, devlete söven millet mi gerçek? Bilmiyor, bilemiyorum. Ama seçime dört gün varken, ezanim, bayrağım ve vatanim geleceği için, endişe ve büyük korku var içimde. Çünkü ben, dostu değil, daha çok düşmanı, düşmanın sözlerini önemsiyorum. Yeni Zelanda’da gördüğümüz gibi, düşman, Türkiye ile uğraşıyor. Düşman, bizim gibi değil. Düşman, tarihi unutmayıp, Ayasofya’nın minarelerini söküp, İstanbul’u, Yahudi kenti yapmak istiyor. Yapar ya da yapamaz. O ayrı konu. Ancak bugün, böyle bir hayal, böyle bir arzu, böyle bir hedef var!
İşte Türkiye, 31 mart seçimlerine, böyle bir havada gidiyor. Oyunuzu, ister a partiye verin, ister b partiye. Ama oyunuzu, özgürlükten, vatan, bayrak, ezandan yana kullanın. Ve oyunuzu, dostun isteğine göre değil, düşmanın nefretine bakarak kullanın. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI