24 Temmuz 2019

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ23 Ocak 2019 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Dövizle borçlanma yasağı

Yaşadığımız Dolar/Euro yükselişiyle beraber ekonomik alanda zorlanmaya devam ediyoruz. Paranın alım gücü düştü, her şeyin fiyatı iki katına çıktı. Ama bu durum en çok da dövizle iş yapan, borçlanan, kredi kullanan kişileri etkiledi.
Bu durum üzerine Türk Parasının Kıymetini Korumu Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılması yoluna gidildi.
Bu düzenleme ile Dövizle Sözleşme Yasağı'nın kapsamı, istisnaları ve sözleşme bedellerinin Türk Lirası cinsinden nasıl tekrar belirleneceği gibi hususların açıklığa kavuşturulması öngörüldü.
Fakat yayımlanan tebliğin dili oldukça karışık. Neresinden tutulsa elde kalıyor. Anlamak için gereğinden fazla çaba harcamak gerekiyor. Ve hala oturmamış bir düzenleme, öyle ki para borçlarının Türk lirası cinsinden nasıl hesaplanacağına dair 12 Ekim, 16 Ekim ve  16 Kasım’da değişiklik yoluna gidildi. 
Tebliğ'in 4. maddesinin (g) bendinde, Türkiye'de yerleşik kişiler arasındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dâhil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmeleri Dövizle Sözleşme Yasağı kapsamında sayılmıştır. Buna karşın Tebliğ'in 8. maddesinde Dövizle Sözleşme Yasağı'nın istisnaları belirtilmiştir. İlgili sözleşme, Tebliğ'in 4. maddesindeki yasak kapsamında olsa dahi, 8. maddede yazılı hallerden birinin varlığı halinde sözleşme bedellerinin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılmaya devam olunması mümkün kılınmıştır. 2 Ocak 2018 tarihli kura göre sözleşme bedelinin Türk Lirası karşılığı yeniden belirlenir. Sonrasında ise 2 Ocak 2018 ve yeniden belirleme tarihi arasındaki TÜFE değişim oranı gözetilerek ilk adımda bulmuş olduğumuz bedel güncellenir.
Yasak kapsamındaki sözleşmelerde bulunan döviz cinsinden kararlaştırılmış bedellerin Türk Lirası olarak yeniden belirlenmemesinin yaptırımı idari para cezası olarak belirlenmiştir. 1567 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun'un 3/1. Maddesine göre:
"Cumhurbaşkanının bu Kanun hükümlerine göre yapmış bulunduğu genel ve düzenleyici işlemlerdeki yükümlülüklere aykırı hareket eden kişi, üçbin Türk irasından yirmibeşbin Türk irasına kadar idar para cezası ile cezalandırılır". Buradaki güncel rakamlar ise, 6.300 ve 52.600 TL şeklindedir. Hükmolunacak idarî para cezasına, gecikme faizi uygulanır.
Bu konuyla alakalı herkesin çekinceleri var. İlerleyen günlerde sistem uygulanmaya uygun hale geldikçe yargı yoluna gitmekten çekinen vatandaş bu hakkını kullanmaktan çekinmeyecektir.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI