26 Mayıs 2019

Ömer ALİKILIÇ20 Kasım 2018 , Salı

Ömer ALİKILIÇ

Dünden bugüne; özgürlük fazla özgür

Artık beni takip eden herkesin çok iyi bildiği gibi, özgürlüğe bir ömür boyu hasret kalan ve bir ömür hasret kalacak bir insanim. Bırakın yürüyüp, koşup, gezip tozmayı, hayatim boyunca, yemeğimi dahi, özgür bir şekilde yiyemedim, yiyemiyorum ve büyük ihtimal ile yiyemeyeceğim de. Ben özgürlüğü, sadece kalemin ucunda tadıyorum, bundan da, vazgeçmeyeceğimi de, tüm dünyaya haykırıyorum.
Özgürlüğe, dün de ihtiyacımız vardı, bugün de var, yarın da olacak. Özgürlük, elbette ki, ekmek gibi, su gibi, hatta nefes gibi, her insanın olmazsa olmazıdır. Örneğin, birisi bize, en rahat ettiğimiz evimizdeyken bile, “bu evden çıkamayacaksın!!!’’ Dediği vakit, o ev, o an zindan olur. Her ne kadar son zamanlarda, sol taraf sahiplenip, ‘’özgürlük’’ edebiyatı, siyaseti yapıyor olsa da, tarih, bugünkü özgürlük aşıklarının, dünün özgürlüğün bir numaralı katili olduğunu yazıyor.
Okuduğum sayısız tarih yazısı ve izlediğim tarih programın haykırdığı gerçek; sözde özgürlük aşıkları, cumhuriyet sevdalılarının, bu millete demokrasi adına, yenilik, özgürlük adına yaşattığı, bir takım zulümler karşıma çıkıyor. Karşıma, bir gecede cahil edilen bir millet çıkıyor. K0arşıma, Latin alfabesi ile özünden koparılan bir ümmet çıkıyor. Karşıma, Türkçe ezan işkencesi, Kur’an kerim yasağı çıkıyor. Karşıma, anayasadan, “devletin dini İslam’dır’’ maddesinin, bir kalemde silinmesi çıkıyor. Karşıma, şapka kanunuyla, erkeklerin başını örtmek isteyen zihniyetinin, başörtü yasağıyla da, kadınların başlarını açma isteğinin, tezatlığı çıkıyor.
O döneme dair yorum yapmak, bu halim ve bu bilgim ile o dönemi eleştirmek, elbette haddim değil. Ben sadece, okuduğum gerçek tarihe dair, bir şeyler yazmak istedim ve yazıyorum. Zira bu ülkede, bir gecede, sadece bir gecede, Latin alfabesi ile cahil edilen, bir millet gerçeği var. Bu ülkede, 18 yıl süren ve millete, her 5 vakit zulüm eden, Türkçe ezan gerçeği var. Ama bu ülkede, doğrusu yanlışıyla, günahı sevabıyla, hatası başarısıyla bir Atatürk gerçeği, ‘’Mustafa Kemal’’ adında, ortak değeri de var.
Ama birileri, yerel seçimlere giderken, bu milleti bölmeye çalışıyor. Hatırlayacaksınız geçen hafta yazımda dedim ki; “bir Chp’li vekil tarafından başlatılan Türkçe ezan tartışması, Türkiye’yi oyalama operasyonun, ilk adımıdır.’’ ben bunu dedikten sonra, ne olduğu belli olmayan, bir çarşaf giyen kişiler, Atatürk heykellerine saldırmaya başladı. Amaç; ülkeyi laik dindar olarak bölüp, iç gerginlik çıkartmak. İç gerginlik çıkartıp, bizi Ortadoğu’daki gelişmelerden ayrı tutmak. Ayrı tutup, bizi, yani Türkiye’mizi, Suriye’den beter haline getirmek.
Ne yazık ki Türkiye, siyaseti, partileri, belediye başkan adaylarını, verilecek seçim vaadlerini değil de, İslam’ı konuşacak. Seçim rüzgarı, dindarlık laiklik üstünden esecek. Valla kimse kusura bakmasın. Atatürk hatasız değildir, eleştirilemez değildir ve kimsenin Atatürk’ü sevme gibi, bir zorunluluğu da yoktun. Ama kimsenin de, Atatürk’e küfür etme, hakaret etme, ‘’Atatürk ne yaptı canım?’’ deme özgürlüğü yoktur. Atatürk bu ülkeyi değil, cumhuriyetimizi kurdu. Biz şimdi ulu önderin kurduğu cumhuriyet ile, tüm dünyaya kafa tutuyoruz. Ayrıca Mustafa kemal, bu ülkede yaşayan her insanın gönlüne girmeyi başaran bir lider. Ama asker kimliği, ama siyasi kimliği, ama sözleri, ama masmavi gözleri ile her gönle giren bir lider.
Benim çözemediğim, bu ülkede neden bu kadar kolay operasyon yapılıyor? Milletin milli ve dini değerleriyle, neden bu kadar kolay oynanıyor? Çözemedim, çözemiyorum. Kim bilir, ülkede olan özgürlük, biraz fazla özgür belki de. Birileri, ‘’ezan Türkçe okunsun’’ cümlesini, nasıl bu kadar kolay kurabiliyor? Ya da birileri, eline balta alıp, nasıl bu kadar kolay Atatürk saldırabiliyor? Dedim ya, ülkede olan özgürlük, biraz fazla özgür. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI