22 Nisan 2019

Mert ATALAY2 Kasım 2018 , Cuma

Mert ATALAY

Dünya Sakarya’yı konuşacak

Başka bir şehirden Adapazarı’na giriş yapan her hangi bir birey, şehrin hemen her yerinde bisiklet süren kişilerle karşılaşır. Sakarya’nın ilçelerinde de durum bundan farksız değildir. Söğütlü’de, Karasu’da, Akyazı’da baktığımız her yerde bir bisikletliye rastlarız. Yani bisiklet, Sakarya’da ulaşımın en önemli parçalarındandır. Her haliyle bisikletin şehri Sakarya, bisikletli yaşam ve bisikletin spor altyapısı kendisine yeni bir yaşam alanı daha buldu. O alan, Ayçiçeği Bisiklet Vadisi.
2020 Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası’nı sırtlayarak her geçen gün bisiklet adına çeşitli yatırımlar yapan Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Camili’deki Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’ni hizmete açtı. Yüksek ilgi gösterilen açılış, projeye yakışır şekilde gerçekleşti. Gösteriler kalabalığı heyecanlandırdı. Bisiklet hediyeleri ile çocuklar sevindi. Vadi, sadece bisikletle antrenman yapmak isteyen sporcuların değil, herkesin sürüş yapabileceği rotalara da sahip. BMX parkuru, açık veledrom, dağ bisikleti parkurları haricinde, basketbol sahası, çocuk oyun park ve alanları, kamelyaları, kafeleri ile Ayçiçeği Bisiklet Vadisi, tam bir yaşam alanı oldu.
Sakarya, 2020’de Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde ülkemiz açısından büyük bir organizasyona ev sahipliği yapacak. Bu şekilde ileriye yönelik tarihlerden bahsetmek gelecekten konuşmak umut veriyor. Somut verilerle ve gerçekleşen projelerle konuşmaksa mutlu ediyor. Bu açıdan Vadi, şehrimiz için gelecekten somut verilerle konuşabileceğimiz bir prestij projesi oldu.
Hedef sadece 2020’deki yarışlar değil, Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde, ilk, orta okul ve liselere bisiklet eğitimlerinden Sakarya Bisiklet Festivali’ne, yerli yabancı kulüplerin ağırlanıp çalışma alanı sağlanmasından, bisiklet atölyelerine, bisikletli buluşmalarına kadar onlarca kalem faaliyet gerçekleştirilebilir...
Bisiklet Vadisi’ne kavuşmuş olan yeni yerleşim bölgesi halkının en öncelikli ihtiyacı da açıkça ortaya çıktı. Adapazarı merkezi ile yeni yerleşim bölgesinin bisiklet yolu ile bir an önce bağlanması… Şehirdeki bisiklet derneklerinin yıllardır hemen her fırsatta dile getirdiği bu proje hakkında da gelişmeler olduğunu duyumsuyoruz. En kısa zamanda gerçekleşmesi, Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’ni çok daha ulaşılabilir kılacaktır.
Zaten bisikletin şehri olan Sakarya’nın, gerçek manada bir bisiklet şehri olması için, işine, okuluna bisiklet ile gidip gelmek isteyen tüm vatandaşların doğru bisiklet yollarına ihtiyacı var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bisikletli ulaşımda pilot il seçilmiş şehrimizin, 2020 süreci ile destekleyip Sakarya’yı bisiklet şehri haline getirmesi için elinde büyük bir fırsat mevcut. Sakarya’nın bu fırsatı önceliği bisiklet yolları olmak üzere çok iyi değerlendirmesi gerekiyor. Bisiklet yollarını ayrı bir yazıda detaylıca kaleme alacağım…
Serdivan’da el birliğiyle kurduğumuz Sakarya Bisiklet Evi’nde Eylül ayında bir İngiliz çift ağırladık. İngiltere’den yola çıkan çift, Hindistan’a pedal basıyordu. İngilizlerle hem sohbet etmek hem de bisiklet Vadimizi gezdirmek, tanıtmak istedik. Yaklaşık otuz kişilik bir bisiklet grubuyla Vadiye ulaştık. Grubumuzda aynı zamanda Türkiye turuna çıkan başka bir misafirimiz de vardı. Vadiyi tanıtıp Yenikent Park’a çay içmeye geçmek niyetindeydik. Vadide yarım saatten fazla dolaştık, anlattık. Gençler parkurlarda eğlenirken, İngiliz misafir Mike’a ‘hadi çay içmeye gidelim’ dedim. Mike, veledromda iki tur daha atmak istediğini söyledi. Grubu, Vadiden çıkarıp çay içmeye zorla götürdük. Herkes bir yerlerde fotoğraf çekiliyordu. Bunu şu sebepten söylüyorum; bisiklet camiasında nereye gitsek Ayçiçeği Bisiklet Vadisi soruluyor ve büyük beğeni topluyor, elbette olumsuz eleştiriler de alıyor. 2020 Dünya Dağ Bisiklet Maraton Şampiyonası ve devamında Ayçiçeği Bisiklet Vadisi, 2016 yılında Sakarya hatta Türkiye çok zor bir süreçteyken kararı alınarak başlayan işlerdi, açıkçası bir hayaldi. 

Şimdi, umut ediyoruz ki 2020’de Dünya, Sakarya’yı konuşacak...
Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI