26 Mayıs 2019

Ömer ALİKILIÇ29 Ocak 2019 , Salı

Ömer ALİKILIÇ

Düştüm, Düş’ün Yollarına

Bugün, Nefs’e neşe veren bir yalanın, yüreğe huzur katan bir hayalin ve kaleme ilham olan bir Düş’ün tam ortasındayım. Bir hayal, bir düş ortamı olsa, bedende hiçbir engel, dilde mühür kalmasa da, gerçeğin içinden gelen, bir rüzgar esiyor bu dünyada. Gerçeğin fotoğrafları, duyguları, imkan ya da imkansızlıkları, kısacası, gerçeğin hayatları var bu düş dünyasında.
Her ne kadar, gerçeğe dair pek çok şey olsa da, düş dünyası sonuçta. Bu yüzden, yürüyorum en özgür şekilde. Yürüyorum, bir sağa, bir sola selam vere vere. Yürüyorum, çiçeğin, böceğin varlığını hissede hissede. Yürüyorum, önüme gelen her insana tebessüm ede ede. Ve yürüyorum, gerçeğimi ret edip, aklımda fikir, yüreğimde duygu ve lal olmuş dilimde, sayısız cümle biriktire biriktire. 
Yürüyorum ama, her şey, her taraf yabancı geliyor gözüme. Hayır hayır, bir düş ortamında olduğum için, değil sanki bu durum. Çevremde dolaşan insanlar yabancı geliyor. O insanların kurduğu cümleler, yüreğinden geçen istekler, korkular, çektiği Ah’lar yabancı geliyor. Geleceğe dair hayalleri, hüzünleri, dertleri yabancı geliyor. Ettikleri dualar, duydukları ihtiyaçlar, yaşanan acılar son derece yabancı geliyor. Neresi burası, ben neredeyim ve kim bu insanlar bilmiyorum. Delice bir merak uyanıyor yüreğimde. Ben de, bu merakı gidermek adına, yürüyorum, etrafa baka baka. Yürüyorum, bu ortamın özündeki sırrı araya araya.
Hayal bu ya; merakın verdiği heyecan, beni daha hızlı yürütüyor. Tarif edemediğim, ilginç bir yerdeyim adeta. Bir yanda korkunç bomba sesi var, bir yanda ise, ürkek ezan sesi. Bir köşede açlık, çaresizlik var, bir köşede de, yaşanan zulme karşı, dünyanın en haklı, en şerefli, isyan hareketi…
Yürüyorum şaşkınlık içinde. Yürüyorum hem korku, hem çılgın bir öfke içinde. Ve önüme gelen her insanın yüzüne bakıp, nerede olduğumu anlamaya çalışıyorum. En sonunda, tüm cesaretimi toplayıp, önüme ilk çıkana, ‘’neredeyiz?’’ diye haykırıyorum. ‘’biz neredeyiz, burası neresi?’’ diye bağırıyorum. Aldığım cevap ise; “Ortadoğu’’ oluyor. “İslam’ın başkenti olması gereken, hakkin, hukukun, adaletin başkenti olması gereken Ortadoğu, artık acının, zulmün, çaresizliğin, hüznün başkenti’’ diyorlar. İşte o an, bütün cümleler, beni terk ediyor. Ne diyeceğimi, ne şekilde yorum yapacağımı bilmiyor, devam ediyorum adım adım yürümeye…
İçinde olduğum yer, bir düş dünyası olsa da, Ortadoğu’da olduğumu anlayınca, daha dikkatli bakmak istiyorum etrafıma. Söylenen sözleri, yakılan ağıtları daha iyi anlamak adına, konuşmak istiyorum, önüme çıkan her insanla.
Düş bu ya; Ortadoğu’yu, yürüyerek gezebiliyorum. Mesela, yemen sokaklarındayım şuanda. Bir genç adam çıkıyor karşıma. ‘’nasılsın?’’ diye soruyorum, hüzünlü ve bir o kadar gururlu sesle, “şükür, iyiyim’’ diyebiliyor. ‘’burada mı yaşıyorsun, eşin dostun var mı, ya da bir ailen?’’ diyorum, ‘’evet burada yaşıyorum.’’ diyor. ‘’evliyim, dört çocuğum var. Lakin en küçüğüm, bugün öldü’’ diyor. ‘’neden?’’ diyorum, cevabi, ‘’açlıktan’’ oluyor. Bu cevap karşısında bir cümle bulamıyor, omuzunu sıvazlayıp ayrılıyorum oradan.
Yürüyorum ve yürüdüğüm yol, beni bu sefer Filistin’e götürüyor. Burada da durum, ne yazık ki aynı. Kulakları sağır eden bomba sesi, vicdanları kanatan işkence ve çaresizlikle, burada da durum aynı işte. Daha sonra, yaşlı bir amca kesiyor önümü. Bana; ‘’nereden geldin sen oğul?’’ diye soruyor. ‘’Türkiye’den’’ dediğim vakit ise, sanki bir sığınağa, bir limana sarılır gibi, sarılıyor bana. ‘’bir siz varsınız ayakta kalan. Sizin düştüğünüz an, İslam da, düşecek dünyadan’’ diyor. Ben yiye, hiçbir şey diyemeden devam ediyorum yoluma…
Sonra, Türkiye geliyor gözümün önüme. Hal, her zamanın hali işte. Öfke çok, sabır yok. Şikayet çok, tahammül yok. Aç karın yok ama tok olan göz de yok. Ortadoğu’daki çaresizliği ve acıyı, Türkiye’deki isyanı görünce, nokta koyuyorum tüm cümlelerime.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI