21 Ekim 2018

Beytullah ÖNCE22 Ekim 2017 , Pazar

Beytullah ÖNCE

Eğitim meselesi, sadece eğitim meselesi değildir!

Eğitimi bir mesele olarak önemsiyorum.
Hepimizin hayatına bir şekilde dokunmanın ötesinde, tüm toplumun bugününü ve geleceğini etkileyen bir süreç olduğu için.
Sorun, bu meseleyi sadece okul duvarları arasına sıkıştırılmak istenen eğitim-öğretimle sınırlı düşünmemiz.
Hayatın her alanına sirayet eden ve insanın hayat hikâyesiyle birlikte her gün yeni öğrenmelerle, deneyimlerle süregiden bir şey oysa eğitim.
Okulda başlamayan ve okulla da bitmeyen bir mesele.
Gelin görün ki, bugün eğitim-öğretim sadece okullarla, kurslarla, üniversitelerle ya da halk eğitim merkezleriyle sınırlı tutuluyor.
Sorun da, buralarda yaşanan süreçlerle ilgili düşünülüyor.
Oysa eğitim; her şeyden bağımsız ve kendi kendine işleyen bir süreç değil.
Eğitim meselesi de, sadece eğitim-öğretim yapılan kurumlardaki sorunların çözülmesiyle hallolabilecek bir mesele değil.
Hayata dair ne varsa, eğitimi etkiliyor.
Hayata dair ne varsa, eğitim de bunları etkiliyor.
Karşılıklı bir etkileşim söz konusu.
Bugün, eğitimin sorunlarını çözemeyişimizin en temel nedenlerinden biri de, eğitimi sadece bir pedagoji sorunu gibi ele alıyor oluşumuz.
Gerçi sadece bu şekilde ele alarak dahi çözülebilecek bir yığın sorun var eğitim sisteminde.
Şüphesiz bu başlıkta sayılabilecekler de aciliyet taşıyor fakat asıl sorun, bunun çok daha ötesinde.
Bir kez daha aynı yere dönüyorum; temellerde, bir bütün olarak sistemin kendisinde.
Eğitim sistemi, boşlukta durmuyor.
Geçmişte de böyle değildi, bugün hiç de öyle değil.
Haliyle iktisadi alanda insanca bir düzen kuramadıysanız; eğitimin çocukları insandışılaştıran sorunlarını kolayca çözemezsiniz.
Siyasal alanda herkesin hakkıyla, hukuk içinde, özgürce yaşadığı bir düzen tesis edemediyseniz; eğitimin toplumsallaştırma boyutunda yaşanan sorunlara çare bulamazsınız.
Kültürel alanda kimlik, din, dil, düşünce, inanç yahut inançsızlık konularını ayrımcılık, inkâr ya da çatışma alanına çevirdiyseniz; bunun eğitim sistemine sorun çıkarmasına mani olamazsınız.
Kısaca eğitim, iktisadi, siyasi ya da kültürel alanlardaki durumlardan, süreçlerden, gelişmelerden, krizlerden ya da çözümlerden bağımsız düşünülemez.
Böyleymiş gibi yapabilirsiniz, böyleymiş gibi hareket edebilirsiniz ama sonuç değişmeyecektir.
Eğitimi o büyük bütünselliğin içinde değerlendirmediğiniz sürece, eğitimle ilgili hiçbir mesele gerçekten çözülemeyecek.
Bugün eğitim sisteminin esaslı bir değişime ihtiyacı var.
Fakat öncelikle, iktisadi, siyasi, sosyal ve kültürel bağlamda büyük bir zihniyet devrimine, yapısal bir değişime ihtiyaç var.
Ekonomide, toplumun kahir ekseriyeti asgari ücretle, azami şartlarda çalışırken; bir ailede herkes sadece çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamak için işe girişmişken, saatlerini, günlerini işyerlerinde geçirirken, böyle bir toplumda mutlu çocuklar nasıl yetişebilir?
Anne babasının sevgisinden, yüzünden, onunla güzel vakit geçirmekten mahrum milyonlarca çocuğun olduğu bir ülkede, eğitim sistemi böyle bir sevgi açlığını nasıl doyurur?
Doyuramaz, bu mümkün değil.
Siyasi ve kültürel düzende, toplumsal eşitlikleri tesis etmeden, insanları dinleri ya da kültürleriyle resmen tanımadan, kendisinin tanınmadığı bir eğitim sistemine kanun zoruyla dâhil edilmiş çocuklar; okulda nasıl iyi hissedebilir?
Elbette hissedilemez.
Görüyorsunuz ya; eğitim sisteminin sorunlarına çözüm arıyorsanız, sadece okulların sorunlarını çözmeye niyetlenemezsiniz.
Niyetlenirseniz, sonuçta çözümsüzlükle kalakalırsınız; yıllardır olduğu gibi!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI