19 Nisan 2019

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ31 Ekim 2018 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Ehliyette yaş sınırı

Trafik cezaları son günlerde sıkı sıkıya uygulanıyor. Hız aşımları, emniyet kemeri takmadan araç kullanımı, kullanırken cep telefonuyla görüşme derken maalesef rutinde yaptığımız çoğu hareket bize para cezası olarak döner oldu. Bakıyorum da araçlar yollarda yavaş yavaş gider olmuş.
Fakat değinmek istediğim nokta yaşlıların araç kullanımıyla alakalı. Geçen günlerde eşimin bir hastası muayene olmak için geliyor. Yaşlı bir amca. Doktor odasından çıkarken kapıyı zor buluyor, koridora çıkınca yanını yönünü şaşırıyor da çalışanların yardımıyla dışarı çıkabiliyor. Alzheimer hastası olan bu amca hastaneye araçla gelmiş.
Açıkçası kötü ve zor bir durum. Bu tip bakıma muhtaç yaşlıların hasta değilmiş gibi yola çıkması, araç ehliyetleri konusunda  bir denetime tabii olmaması korkunç. Zaten internette küçük bir araştırma yaptığınızda yaşlılık sebebiyle durup dururken direksiyon hakimiyetini kaybederek çevresinde bulunan eşya ve insanlara zarar veren insanların haberleri oldukça fazla.
İşin bir de şöyle bir boyutu var. Bu denetimi doktor raporuna bırakılırsa sen oldu ki araç kullanmaya uygun değildir yönünde bir rapor verdin. Şimdi Türkiye’de al başına belayı. Biz maalesef kural kanun tanımayı pek sevmez bir toplum olduğumuz için” vay efendim raporu veren sen misin”e döner iş.
Bakıyorum da yurt dışında da 80 yaş üstü araç kullanımı için ehliyetlerin iptali gibi konular zaman zaman gündeme gelmiş.
Türkiyede ise görüş “Türkiye’de böyle bir yasak geçerli olmaz çünkü birçok iş adamımız, Anadolu’daki birçok köylümüz dahil traktör kullanıyor, araba kullanıyor 80 yaşının üzerinde. Önemli olan trafik kurallarına uymaktır. Trafik kurallarına uyan insanlar kaza yapmaz. O bakımdan böyle zorlama tedbirler bir işe yaramaz.” Şeklinde.
Evet bahsettiğim amca da köyünden kalkıp gelmiş, muhtemelen aracı köyünde kullanıyor ama bu durum tehdit mi tehdit. Gördük mü gördük. Yazmadan olmaz. En azından belli hastalık teşhisi konulanlarda böyle bir uygulama yönünde düzenleme yapılmasının gerekliliği ortada.  Çünkü bu sefer kazaya karışan yaşlı insana da buna isteyerek sebebiyet vermediği için, sağlık problemleri dolayısıyla elinde olmadan gerçekleştirdiği için istenmeyen yükümlülükler yüklemek durumu doğacak. Çünkü yaşlılar adeta birer çocuk haline geliyor. Ehliyetin nasıl ki elde edebilmek için bir yaşı var ise sonlandırılabilmek için belli kriterleri olabilmeli.
Can güvenliği her şeyden önce gelir.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI