22 Mayıs 2019

Reha AYDIN1 Aralık 2018 , Cumartesi

Reha AYDIN

Ekrem Yüce ve Sakarya’nın Stratejik Planı

Yerel seçimler artık kendini hissetirmeye başladı.
Yerel gazetelerde seçimlere ilişkin haberler daha çok okunuyor.
En çok merak edilen konulardan biri de Ak Parti’nin yerel seçimlerdeki büyükşehir belediye başkanı adayıydı. Ersin Taranoğlu, Rıdvan Duran, Hüseyin Emanet gibi bir çok isim telaffuz edildi. Ama aday adaylık başvurusu bile olmayan Ekrem Yüce aday olarak belirlendi.
Yüce, Ak Parti camiası tarafından bilinen bir isim. O nedenle parti içi bir sıkıntı yaşanmadı. Şimdi rekabet ilçe belediyelerinde.
İlginç olan Ak Parti’nin ilçe belediye başkan aday adayları, diğer partilerin büyükşehir belediye başkan aday adaylarında çok biliniyor ve çalışıyor olmaları. Seçimler sanki Ak Parti’nin kendi içinde geçiyormuş havası var. Bu konuda muhalefeti anlamak mümkün değil.
Ak Parti asıl kampanyasını şubat ortalarında başlatacak ama o zaman kadar da yerelde çalışmalar sürecek.
Büyükşehir belediye başkanlığı için Ak Parti favori olunca doğal olarak Ekrem Yüce’nin açıklamaları daha önem kazanıyor. Yüce’nin adaylığı bizim kadar kendisi içinde sürpriz olduğu için zihinsel hazırlığı olmayabilir. Bundan sonraki süreçte ekibini kuracak ve projeler geliştirecek ve seçimde kazanmak için mücadele verecek.
Önümüzdeki birkaç yıl SATSO, SESOB ve Büyükşehir Belediyesi gibi şehirdeki kritik kurum ve kuruluşlar seçim havasından çıkacak. 2019, Sakarya için projelerin başlanıldığı yıl olabilir. Bu çerçevede SATSO’nun ekim ayı değerlendir toplantısında Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’un açıklamaları çok önemli.
Altuğ, şehrin ana stratejik planının olmadığını ve kendileri tarafından başlatıldığını ifade etmiş. Şehir için çok güzel bir gelişme, ama konu şehri ilgilendiren ana stratejik plan olunca şehrin diğer aktörlerinin de sürecin içerisinde olması gerekir.
Bu konuda Valiliğin, Büyükşehir Belediyesinin, SESOB’un, diğer STK’ların ve Üniversitelerin de yer alacağı bir üst kurul kurulabilir. Hatta tüm siyesi partilerin katılımı sağlanabilir. Şehri ilgilendiren şehrin geleceğinin belirleneceği bu tür çalışamalarda paydaşların katılımı sağlanmazsa sadece kağıt üzerinde kalmaya mahkum.
2004 yılında üniversitenin liderliğinde “Sakarya’nın Rekabet Gücünün Belirlenmesi ve Geliştirilmesi” projesi hazırlanmıştı. Hemen her alanı kapsayan ve çalışma grupları üzerinden gerçekleştirilen bir çalışmaydı. Hatta projenin çıktıları DPT’ye de sunulmuştu.
Sonuç?
Şu an projenin yazılı dökümanı hangi kurumda bilen var mı?
Çok değil 14 sene öncesinden bahsediyorum. 14 sene önce şehrin geleceğinin rotasının çizilmeye çalışıldığı projenin bırakın uygulanmasını yazılı hali bile yok.
SATSO’da şehrin ana stratejisinin belirlenmesi gibi iddalı bir çalışmayı şehrin tüm paydaşlarının katılımı ile gerçekleştirilmeli. Bu sürece tüm siyasi partiler de katılmalı ki yarın seçimi kim kazanırsa kazansın bu çalışma kendileri için rehber olabilsin. Bu yapılmadığı takdirde, seçimi kazanan siyasi parti kendi ajandasını ve projelerini uygulamak için çaba sarfedecek.
SATSO, seçimlerde favori olarak gösterilen Ekrem Yüce dahil tüm adayları sürece dahil etmeli.
Yüce, hazır daha kendi projelerini açıklamamış iken, sürece katılması projelerinin şehrin ana stratejilerine uygun olarak belirlemesi sağlanabilir. Bu sağlanmazsa, SATSO’nun şehir için belirlediği ana strateji ile Büyükşehir Belediyesinin projeleri farklılaşabilir.
Siyasi ayağı olmayan şehir planlarının uygulanabilirliği olmaz.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI