16 Ağustos 2018

Cihan ERSÖZ26 Mart 2018 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Elizabeth’in donu!

 Karasu’da İbrahim Aslanoğlu amcamız vardı. İlçenin en eski, belki de ilk müteahhidiydi. 1970’lere kadar devletten okul, köprü, yol ve benzeri ihaleler alırdı.
   Kafası çalışan bir entelektüeldi. Demokrat, laik ve sapına kadar cumhuriyetçiydi. Hemen her tartışmada dile getirdiği özlü sözleri vardı.
   Ülkedeki gelir dağılımı ve zengin ile yoksul arasında giderek açılan makası, ünlü film sanatçısı Elizabeth Taylor’un donunun bir hayır müzayedesinde bin dolara satıldığına dair haber üzerine yazılmış şiirden alıntıyla açıklardı…
“Elizabeth’in donu bin dolar
Kezban’ınkine pire dolar bit dolar!”

   Nereden mi aklıma geldi?
   Capital ve Ekonomi dergilerinin Uludağ’da düzenlediği ‘Gelecek’ temalı Ekonomi Zirvesi’nden gazete sütunlarına düşen bir haber şöyle:
   “Derimod Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Zaim, bu faiz oranlarıyla firmaların büyümesinin mümkün olmadığına dikkat çekerek ’Bırakın dünya markası olmayı kıçımızı nasıl kurtaracağız, şu anda bu aşamadayız. Banka yöneticilerimiz de burada merak etmeyin paranız güvende. Donumuza kadar ipotekliyiz!”
   Ümit Zaim’in donu ipotekli midir değil midir bilemem, ancak ekonomisinin yüzde 75’ini inşaat sektörüne zımbalamış Karasu’da işlerin uzun zamandır pek de iyi gitmediğini herkes görüyor ve biliyor.
   Hafta sonları İstanbul’dan tur minibüsleriyle yazlık konut bakmaya gelenlerde azalma var. Hatta bazı haftalar boş geçiyor.
   Elde yapı stoku birikti. Öz sermayesi güçlü birkaç firma dışında kalan ve banka kredileriyle iş yapanlar batakta. Banka dönem faizlerini ödemekte zorlananlar çareyi, çek karşılığı yüksek fiyattan daire alarak peşin parayla ve neredeyse yarı fiyatına satarak günü kurtarmanın telaşında. Günü gelen o çekler de ödenmiyor. Dövize endeksi mal alımı borçlanması diğer taraftan…
   İnşaat sektörü dediğiniz sadece yapsatçı değil ki… En az 20-30 iş kolu ve binlerce insanın iş gücü söz konusu. Çalışanı-çalıştıranı, yapanı-pazarlayanı Godot’yu bekler gibi yaz sezonunun gelmesini bekliyor ki, işler açılsın. Bir umut işte…
   Uludağ toplantısında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yaklaşan bir fırtına olduğu uyarısıyla “Çatınızı kapatın” buyurmuş. Ayrıca “Borçlanmayın, ortak alın” diyor Sayın Bakan…
   Bu uyarıların inşaat sektörü için zerre kadar kıymet-i harbiyesi yok. Neyin çatısı, neyin ortağı Allah aşkına! Olan olmuş, batan batmış zaten!
   Ortaklık deyince… Organize Sanayi Bölgeleri Yasası’nda, halkın tasarruflarını üretime aktarmayı öngören bir madde vardı. Yatırımın belli bir oranı kadar hisse senedi satışı şeklinde… Bildiğim kadarıyla bir milyonluk yatırım yapan sermayedar 750 bin liralık hisse senedi satmak zorunda. Sahi, pıtrak gibi açılan OSB’lerde bu madde uygulanıyor mu?
   Aynı yasa başka maddeler de içeriyor. Örneğin el emeğine dayalı sanayiler gibi… OSB’lere ağır sanayi tesisleri kurulamayacağı gibi…
   Bu gibi maddelere duruyor mu, yoksa OSB yasası değişti mi?
   Temel gıda maddeleri dışında neredeyse alım satım duracak, bir devlet bankası ise altın avında! Hazine Müsteşarlığı güvencesiyle evdeki altınlar için kazanma devri başlatılmış. Altınını şubeye götürüyormuşsun, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası alıyormuşsun!
   Yakında (başlığa benzer) başka sertifikalar da çıkar herhalde!

  
 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI