22 Eylül 2018

Mustafa Ali AYKOL1 Aralık 2017 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

EMANİ DAVASININ AVUKATI TÜM SAKARYA'DIR

Kalbimize bir hançer gibi inmişti Suriyeli EmaniAl-Rahmun'un önce tecavüze uğrayıp daha sonra 10 aylık çocuğu ile vahşice öldürülmesi. Balkanlar'dan Orta Asya'ya kadar her bölgeden göç almış kozmopolit bir şehir olup, hoşgörü ve kardeşlik coğrafyası olarak bilinen Sakaryamızda; tarih  boyunca mazlumlara hep kucak açmış olan Türkiyemizde böyle bir şeyin yaşanmasına hem çok şaşırmış hem de çok üzülmüştük. Üzüntümüz hala devam ediyor elbette, fakat şaşkınlığımız yerini öfkeye bıraktı.
Belirli dönemlerde tekrar tekrar ateşlendirilmeye çalışılan yabancı düşmanlığı, sığınmacılara karşı tutunulan/oluşturulmaya çalışılan olumsuz tavır, medyanın ırkçı nefret dili, siyasilerin nefret söylemleri... Suriyeli Emani  ve küçük bebeği tam da böyle bir ortamda katledilmişti iki sapık insan artığı tarafından. O yüzden bu olayı sadece  (Doğan Haber Ajansı'nın günah çıkartmak için yaptığı gibi) sıradan bir adi suç olarak görmek yerine arka plandaki nefret suçunu ile birlikte ele almak gerekiyor.
Yaklaşık 4 ay önce Kaynarca'da 10 aylık çocuğuyla birlikte tecavüz edildikten sonra vahşice öldürülen 9 aylık hamile  Emani Al-Rahmun'un duruşması bugün (1 Aralık 2017 Cuma)  Camili'de bulunan Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sabah 9.30'da başlıyor.
Emani ve küçük yavrusunun Orhan Camii'de kılınan cenaze namazına çok geniş bir katılım sağlanmıştı. Gerek Sakarya'dan, gerek diğer illerden gelen insanlar orada bu vahşeti kınamış ve kardeşlik mesajları vermişlerdi. Şimdi sıra cenaze namazında olduğu gibi mahkeme salonunda da Suriyeli Emani kardeşimizin ve onun yavrusunun hakkını savunmak, acılı eşi Halid El Rahmun'un yanında olmakta. Emani ve çocuğunun davasının avukatı tüm Sakarya'dır.
15 Temmuz duruşmalarına duyarsızlık
Geçen hafta Sakarya'da görülmekte olan 15 Temmuz davasını Ferizli'de takip ederek, gördüklerimle ilgili birtakım eleştirilerimi içeren bir yazı yazmıştım. Eleştirdiğim şey, siyasilerin bu davaları görmezden gelmesi, STK'ların bu mahkemeleri takip etmemesi/etmek için bir organizasyon yapmamaları ve gazilerimizin orada FETÖ militanları ve ailelerinin önünde yalnız bırakılmasıydı. Sosyal medyada benzer durumların, diğer şehirlerdeki duruşmalarda da olduğunu üzülerek gördüm. Mesela bir kişi sosyal medya hesabından şunu paylaşmış:
"Köprü davasındayız. Sanıkların yakınlarının tarafı dopdolu. Bizim tarafta kimse yok. Ara veriliyor, sanık avukatı şunu diyerek ortalığı karıştırıyor : 'Şehitlerin sahibi varsa bizim de var! Kim geliyor işte, kimseleri de yok zaten burada. Biz daha güçlüyüz!' 
Şair Güven Adıgüzel de bu durumu şu sözleri ile eleştirmiş:
"Mitinglere vs. otobüs kaldıran belediyeler ne iş yapıyor? Türkiye'ye meydan okuyan ve derslerini 15 Temmuz'da alan bu haysiyetsizlerin mahkemelerdeki şımarıklıklarına göz yummak ve şehit ailelerini alenen yalnız bırakmak bize yakışıyor mu?"
Ben bu manzaranın sadece Sakarya'da olduğunu umuyordum fakat üzülerek söylüyorum, korkarım ki tüm Türkiye'de durum aynı.
Unutulan bölge : Dokurcun
Bilenler bilir Dokurcun, Sakarya ile Bolu arasında köprü vazifesi gören Akyazı'ya bağlı küçük ve şirin bir kasaba. Benim memleketim. Bu küçük ama güzel kasabanın yıllardır en büyük derdi ne Sakarya'nın ne de Bolu'nun kendilerini sahiplenmemesi. Ne zaman memleketime gitsem, herkes aynı sorundan şikayetçi. Yıllardır kasabada ilkokul ve lise aynı binada hizmet veriyor. Yıllardır kasabada bir karakol bile yok.  Mudurnu deresi ile birleşen güzel manzarasıyla turizm potansiyeli de bulunan bu şirin ilçe, turizm ile yakından ilgilenen Sakarya Valimiz  İrfan Balkanlıoğlu'nun ilgisini çekmiş olmalı ki yıllardır Dokurcun halkının istediği karakolun açılışını geçtiğimiz günlerde yapmış. Ayrıca kasabayı gezerek halkla da birebir görüşmüş. Yanlış hatırlamıyorsam en son 6 yıl önce, Vali Mustafa Büyük kasabayı ziyaret etmişti. Sakarya Valisi Sayın İrfan Balkanlıoğlu'na 'unutulan bölge'  Dokurcun'u hatırlatığı için teşekkürü bir borç bilirim. Umarım Dokurcun'a yatırımlar artarak devam eder ve oradaki halkın sorunlarına çözümler bulunur.

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI