16 Haziran 2019

Reha AYDIN15 Aralık 2018 , Cumartesi

Reha AYDIN

Ergün Atalay

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın, asgari ücrete ilişkin açıklama yaparken Fransa'daki gösterilere ilişkin değerlendirmeleri, Hak-İş’e bağlı bir sendika tarafında suç duyurusuna konu edilince işin rengi değişti.
Atalay’a “asgari ücret üzerinden hükümeti tehdit etme suçlamasını” isnad eden, Hak-İş’e bağlı Enerji-İş sendikasının 33 yaşındaki liderinin mesajını ulaştırmak istediği adres belli aslında; Cumhurbaşkanlığı!
"Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkça 'terör eylemi' olarak tanımladığı ... diye devam açıklamalarında adres belli.
Atalay’ı lince dönüşmesi umut edilen plan, işlemedi! İşlemesi de mümkün değil di zaten.
Tüm siyasi partilerden ve sivil toplum kuruluşlarından Atalay’ı destekleyen açıklamalar geldi.
Aslında olaya ilişkin en güzel açıklama TBMM Başkanı Binali Yıldırım’dan geldi;
"Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın saçma sapan haberlerle yıpratılmasına gönlümüz asla izin vermez!”
Atalay, doğru bildiğini 1978 yılından beri (TÜVASAŞ’ta işyeri sendika temsilciliğine ilk seçildiği yıl) söylemeye devam eden biri. Yani 40 yıldır işçilerin haklarını arıyor, demokrasiyi savunuyor.
40. yılını tamamladığı emek davasında, demokrasi kavgasında ve vatan sevdasında adının hiçbir şaibeye karışamamış olması ve bu ülke mücadelesinin tüm taraflarca tescillenmiş olması bir insan için olabilecek en büyük referans!
Atalay tabiki eleştirilebilir ama bu ülkede vatanseverliği ve demokrasiye olan inacı en son test edilecek kişidir.
Aslında son noktayı, TBMM Başkanı Yıldırım koymuş “Biz Ergün Atalay'ı iyi biliriz. Türkiye'de emeğin, alın terinin temsilcisi olan en köklü sendikasının genel başkanı olmasının ötesinde, geçmişiyle pırıl pırıl bir insandır’dır.”
Alatay, ülke kadar Sakarya için de mücadele ediyor. Eski stad alanına “millet bahçesinin” kazandırılması Atalay’ın çabaları ile mümkün oldu.
Bu şehirde Ankara’da işi olanların ilk ulaştıkları kişi Ergün Atalay’dır. Müsaitse kendisi, kendisi müsait değilse Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar Sakarya’dan gidenlerin dertlerine çözüm aradıkları ilk duraktır.
Atalay’ın bu şehir için sadece bilenlerin bildiği, reklamını hiç yapmadığı ve yapılmasını da istemediği o kadar çok iyiliği var ki! Dedim ya sadece bilenler biliyor!
SATSO, Gazeteciler Cemiyeti gibi bir çok kuruluştan Atalay’a destek açıklamaları geldi.
Ama Atalay’a şehir düzeyinde gösterilen destekten çok daha fazlası ülke düzeyinde gösteriliyor. Şehirdeki bazı önemli kurumlar bu konuda “bekle gör” siyasetini güdüyor.
Atalay’ın itibarsızlaşmasından ya da Atalay’ın kaybetmesinden meded umuyorlar.
Kafaları nerede takıldı bilinmez, belkide “sarı sendikada” takılmıştır, kim bilir?
Ama unutmamaları gereken, kendileri kabul etmese de, Atalay bu ülke için çok önemli bir değerdir!
Sakarya için değerini de sadece bilenler bilir!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI