18 Haziran 2019

Dr.Serdar ÇAKAN1 Kasım 2018 , Perşembe

Dr.Serdar ÇAKAN

Eskişehir Neden Meşhur Anladım

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı’nı hayatımda bir kez bir pastanede bir kez de bir balıkçıda mesai saatleri dışında tesadüfen gördüm.
Adapazarı Belediye Başkanı’nın nur cemalini, uzun yıllardır çarşıda dükkân sahibi olmama rağmen hiç ama hiç göremedim. Ciddiyim. Hayatımda bir kere bile “canlısına” rastlamadım.
Serdivan Belediye Başkanı’nı Serdivan’da ikamet ediyor olmama rağmen bir kez makamında, bir resmi ziyaret sırasında görmüşlüğüm var.
Erenler Belediye Başkanı’nı ise hiç tanımıyorum. Bu yazısı yazarken resmine internetten baktım da öğrendim. 
Bunları neden yazdım, anlatayım.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü ailece Eskişehir’e doğru yola çıktık. Daha önce nasip olmamıştı, gidememiştim. Ama Türkiye’de yaşayan her vatandaş gibi yüzlerce olumlu haber okumuş biri olarak gerçekten merak ettiğim ilk şehirlerden biriydi.
Günübirlik bir gezinin kısa zaman handikabı nedeniyle bir tercih yapmamız gerekiyordu. Odunpazarı bölgesini tercih ettik. Zamanı verimli kullandık. Kısa süreye rağmen bir iki müze ziyareti, lületaşı ustası sohbeti, Tatar Böreği tadımı, çarsı dolaşması ve Porsuk Çayı kenarında bir kahve içimi gibi net eylemler yapabildik.
Çarşıdaki ticaret anlayışı, ortak alanlardaki dinlenme imkanları, tramvayı, caddeleri, yeşil alanları, temizliği, su yolları, havuzları, heykelleri, trafik ile kesilmeyen yürüme yolları, müzeleri, camileri, tarihi dokusu ile Eskişehir’i beğendim. Yalan yok! Anlatanlar haklıymış.
Eskişehir gerçekten yaşayan bir şehir. İnsanların geneli mutlu! Oğlum henüz gezimizin ilk saatlerinde bir cümlesi ile duruma gereken açıklamayı yapıverdi.
“Baba burada her yaştan insan el ele dolaşıyor!”
İtiraf etmek gerekir: Sakarya ili 750.000 nüfuslu Eskişehir’den büyüktür. Sakaryalılar da ortalama gelir düzeyi bakımından (genel itibariyle) Eskişehirlilerden zengindir. Eskişehir’in ilçeleri bozkır iklim nedeniyle bizim buralar gibi verimli arazilere sahip değildir. Fakat onca olumsuzluklara rağmen Eskişehir, yönetim anlayışı ve vatandaşların ortak gayreti ile Türkiye’de adından söz edilen ve gıpta edilen bir şehir olmayı başarmış, kısıtlı kaynaklarını doğru düzgün kullanmış ve beklenilenin üstünde gelişmiştir.
Gezinin son saatlerinde Porsuk Çayı kenarında gezerken bir de baktım ki yanımızdan büyükşehir belediye başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşan geçiyor. Etrafında üç dört kişi… Çarşının en işlek yerinde en kalabalık zamanında… İnsanlarla sohbet halinde, gülüyor, dertleşiyor.
Eskişehir’in kaptanı, ilerlemiş yaşına ve Türkiye çapına yayılmış şöhretine rağmen sokaklarda ve hemşerileri ile birlikte bayram kutluyor.
Adapazarı’na dönünce Eskişehirli bir arkadaşıma anlattım. “Benim kısmetim mi” diye sordum. Eskişehir için alışılageldik bir durummuş. Başkanları sıklıkla halkın içinde olurmuş.
Sonuçta iki durumu birlikte değerlendirdim ve kararımı verdim:
Eskişehirliler ne yaptığını biliyor! Biz Sakaryalılar ise Ankara’ya yaranmanın ötesine geçemiyoruz.
Ne diyeyim? Geçmiş bayramımız kutlu olsun!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI