26 Haziran 2019

Dr.Serdar ÇAKAN31 Ocak 2019 , Perşembe

Dr.Serdar ÇAKAN

Etkisiz STK Milletin Sırtında Yüktür

STK, sivil toplum kuruluşu demektir.
Adından da anlaşılacağı gibi sivillerin bir araya gelerek (topluca) oluşturdukları kurumsal yapılara verilen genel isimdir. Demokratik düzenlerde bir ihtiyaçtır. Topluma faydalı olması beklenen yapılardır. Demokrasinin STK’ların gücü nispetinde geliştiği ve güçlendiği genel kabul gören bir anlayıştır.
STK’lar çeşitlidir. Toplumda sivil olarak sendika, dernek, vakıf, oda, borsa, platform, topluluk ve hatta siyasi parti şeklinde örgütlenmeler vardır.
İnsanlar bireysel olarak güçsüzdürler. Eğer bir aşiret ağası, dünyada isim yapmış bir sanatçı veya önemli bir siyasinin akrabası değilseniz, bireysel gücünüz hemen hemen hiçbir şeye yetmeyecektir. Bunun farkına varanlar çıkarlarını korumak, haklı taleplerini kamuoyu ile paylaşmak ya da en azından yetki sahibi devlet kurumları üzerinde demokratik baskı kurabilmek için bir araya gelirler.
Normal şartlarda STK’ların muhatabı, gücü (yetkiyi) elinde bulunduran kurum ve kuruluşlardır. Genel ölçekte meclis, hükümet veya devletin ilgili kurumları… Yerelde valilik, belediye başkanlıkları, parti il yönetimleri gibi…
Çünkü Türkiye gibi merkezi yönetim sistemi güçlü olan ülkelerde (bu kötü değildir), kaynakların kontrol ve iradesinin Ankara’da toplanmış olmasına sebep olur. Dolayısıyla birey, sosyal veya iktisadi alanlarda ihtiyaç duyduğu desteği STK’sı aracılığı ile yetki sahiplerine iletir.
Sosyal ve ticari hayat, dinamiktir. Toplumda şartlar hızlı değişir ve değişiklikler mevcut kanunların veya uygulamaların yetersiz kalmasına sebep olur. Zaten böyle olmazsa “gelişme” olmaz. Bu sebeple, STK’lar aracılığıyla yeni bilgiler üretilir ve yeni talepler oluşur. Bu taleplerin toplum menfaatine olduğunu kabul edersek, ilgili devlet kurumuna yapılan başvurular hükümete ve diğer kamu kuruluşlarına birer toplumsal ödev niteliği taşır.
Ancak, Türkiye’de STK’ların bagajları, çekinceleri, ürkeklikleri, taraflılıkları veya siyasi pozisyonları nedeniyle birçok konuda hareket etme imkanları kısıtlıdır. STK’lar problemlerin tespit edilmesi, taleplerin ortaya çıkması ve projelendirilmesi gibi ilk aşamaları genellikle kolayca halledebilirken, iş yukarıya (!) başvurmaya geldiğinde sıkıntılar baş göstermektedir.
Çünkü toplumun öncelikleri ile devletin öncelikleri arasında kararsız kalmak gibi durumlar yaşanmaktadır. “Kamuoyu” derken vatandaşları, “kamu kurumu” derken devleti kastettiğimiz gibi “kamunun” ne olduğu konusunda ortak bir anlayışa sahip değiliz. Oysa toplum, halk, kamu gibi kavramlar, milletin kendisini ifade etmektedir.
Bireylerin anayasal bir hak olan siyasi faaliyetlerde bulunması elbette normaldir ancak STK’yı oluşturan bireylerin siyasi tercihleri ile içinde bulundukları STK’lar arasında bir bağlantı olmasına gerek yoktur.
Herhangi bir sivil toplum kuruluşu, siyaset üstü ve ötesi kalmaya, karar verirken öncelikle kendi paydaşlarına odaklanmaya mecburdur. “Aman il başkanı kızmasın”, “aman hükümet zor durumda kalmasın”, “aman parti zarar görmesin” gibi gerekçelerle ötelenen haklı taleplerin topluma bir faydası olmadığı gibi aksine yitirilen zaman ve harcanan diğer kaynaklar bakımından büyük zararı vardır.
STK’nın birinci vazifesi, hükümete (ya da yetkili kamu kurumuna) karşı demokratik baskı kurmak, toplumun ihtiyaç duyduğu yasal düzenlemelerin ve uygulamaların hayata geçmesi için çabalamaktadır. Hiçbir demokratik düzende “kendi kendine pişerek ağza düşen bir hakka” rastlanmamıştır.
Birlik ve beraberlik mi? Önce STK’da olur. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI