20 Temmuz 2019

Cihan ERSÖZ25 Mart 2019 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Evcil tilki

 Bugüne kadar dünyadaki 148 büyük memeli türünün sadece 15’i evcilleştirilebildi. Bunların arasında tilki hem var hem yok!
   Yok; çünkü evcilleşen tilki size karşı sevgi beslemiyor. Öğrendiği davranışı kendisinden sonraki nesillere aktarmıyor. Sadece size zarar vermiyor o kadar. Aslında buna uysallaştırma denmeli.
   Evcilleşmiş ya da uysallaştırılmış tilki var. Rus genetikçi Dmitri Belijavey 1959’da gizlice tilki üretme çalışmalarına başlamış. Uslu ve hırçın tilkileri çiftleştirip evcil gümüş türünü yetiştirmiş. İnsanları çok seviyor, kendini sevdirmeye çalışıyor, yüzünüzü yalıyor, sizinle oynuyor, sizi görünce kuyruğunu sallıyor…
   Aslında tilki evcilleştirmenin tarihi çok eskilere dayanıyor. İber Yarımadası Katalan bölgesinde gerçekleştirilen kazılarda arkeologlar Tunç çağına ait mezarlar buldular. Bu mezarlarda insanlar, köpekler, sığırlar, keçiler ve tilkiler birlikte gömülmüşler.
   Araştırmacılar fosili bulunan tilkinin uzun süre insanlarla birlikte yaşamış olabileceğini düşünüyor.
   Ayrıca, 1959’da Rusya’da başlayan tilki üretme çalışmalarının Sibirya’daki Sitoloji ve Genetik Enstitüsü’nde etkinliğini sürdürdüğü biliniyor.
   Tilki deyince aklımıza kümes ve tavuk gelir. Bir de ona yakıştırılan kurnazlığı… Örneğin yakalanınca ölü taklidi yapıp kümes sahibinin bir anlık gafletinden yararlanarak sıvıştığını anlatan binlerce öykü var.
   Türkiye’de tilki evcilleştirme çalışmasının olup olmadığı konusunda bilgiye ulaşamadım. Sadece internette bir Türk ailenin uysallaştırılmış bir tilkiyi tavuk kanadıyla beslemesine ait video görüntüsü bulabildim.
   Evcilleştirme yok ama tam tersine tilkiliğe özenenler çok!
   (Dürüst olanları tenzih ederek) Oda ve sendika konfederasyonlarının başına çöreklenip ömür boyu o koltukları mesken tutanlara bir bakın, ne demek istediğimi anlarsınız.
   Bir de belediyelere…
   Tilki için semirmiş tavuklarla dolu kümes neyse, yönetenlerin gözüne bu kurumlar dilediği gibi kullanabileceği birer çiftlik gibi görünür.
   Kümesten tavuk aşıran tilki hırsızlığından utanmaz. (Tekrar dürüstleri tenzih ederek söylüyorum)  Belediyeleri ve konfederasyonları yönetenler ilk başlarda utanıyorlardı. Sonra alıştılar. Usulsüzlük yapmayı, soymayı, eş-dost-akraba kayırmacılığını, iktidar ve halk dalkavukluğunu, hasbelkader ele geçirdiği koltuğuna bin bir entrikayla ölene dek yapışmayı kendileri için doğal bir hak sayarlar.
   Koltuğu bırakmama nedenlerinin Azrail’den fazla yargıdan korkmak olduğu gerçeğini tilki kurnazlığı ile gizlemeye çalışırlar ve bunu da genelde başarırlar.
   Siyaset program ve ilkeler bütünüdür. Siyaset ahlakı da tercih edilen yolun nimetine de külfetine de katlanmayı gerektirir.
   Ahlaksızlık, bütün değerleri beş paralık eder.
   Konuşması gerekenleri susturur, susması gerekenleri konuşturur.
   Ceza alması gerekenler ödüle boğulur, ödülü hak edenler cezalandırılır.
   Sonuçta da ‘şekilde görüldüğü gibi’ siyaset, kendisinden nefret edileceğini bile bile dikkate alınma arzusunu taşıyan muhterislerin kümesler arasında ayırım yapmayan tilki gibi fır fır dolandığı bir alana dönüşür.
   İçinden geçmekte olduğumuz yerel seçim sürecinde tablo budur!
   Hâlbuki siyaset yoluyla belli makamlara gelmek istemenin amacı kendi için değil, başkaları için çaba göstermek olmalı.
   Tilki ile başladık onunla bitirelim.
   Sibirya’daki Sitoloji ve Genetik Enstitüsü’ndeki tilkiler, aşırı nüfus artışını engellemek için zorunlu olarak kürk çiftliklerine satılıyor. Bilim insanları için hangilerinin gideceğine karar vermek çok acı bir süreç ve seçim zamanı geldiğinde çiftlikten uzak duruyorlar.
   Tilki gibi kurnaz olduğunu zanneden koltuk düşkünü siyasetçilere…
   Sizlere sevgi sunmada aşırı cömert davranan seçmenlerinizin de bir tahammül sınırı olduğunu ve her an satışa gelebileceğinizi unutmayın.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI