19 Ekim 2018

Beytullah ÖNCE12 Kasım 2017 , Pazar

Beytullah ÖNCE

Evin konumu, şehrin olanakları

Geçtiğimiz hafta eğitimde sınav sisteminde bir değişiklik daha oldu.
Üniversite sınavıyla ilgili geçen ay yapılan değişikliğin yeniden değiştirilmesinden bahsetmiyorum; ortaokuldan liseye geçiş sistemiyle ilgili yapılan değişikliği söylüyorum.
Değişiklik, değişikliğin değiştirilmesi, değiştirilende değişiklik yapılması…
Tekerleme gibi oluyor artık değil mi?
Yazıya başlarken bahsedeceğiniz durumun, siz okurken hala geçerliliğin kalmaması dahi ihtimallere dâhil artık.
Neyse, konuya geleyim; liseye geçişte artık adrese dayalı kayıt sisteminin yürürlüğe gireceği değişikliğe.
Fakat öncesinde, resmi biraz büyütmem gerekiyor.
Daha önce söylemiştim; eğitim sadece eğitim sistemiyle ilgili bir mesele değil.
İktisatla, siyasetle, kültürle iç içe geçmiş ya da birbiriyle etkileşim halinde boyutları var.
Haliyle adrese dayalı kayıt mevzusu da sadece eğitimle sınırlı kalmıyor, iktisadi ve buna bağlı bir sosyolojik boyutu var. 
Bu hafta bu boyuta bakalım.
Bildiğiniz üzere şehir, artık insanların bir arada yaşadığı coğrafi bir mekân olmanın ötesinde anlamlar taşıyor.
Çok farklı ekonomik, toplumsal, kültürel ve eğitsel süreçlerin işlediği bu mekânda yaşanan gelişmeleri anlamak, aynı zamanda bu mekânda cereyan eden ya da oluşan mekanın etkilediği farklı süreçlerdeki rolünü incelemeyi gerektiriyor.
Bu bağlamda, Sosyal Adalet ve Şehir adlı kitabında David Harvey şöyle söylüyor:
Bir şehre “içinde toplumsal süreçle mekânsal biçimin sürekli etkileşim halinde olduğu karmaşık, dinamik bir sistem” olarak bakmalıyız.
Şehirlerde kurulu sistemi anlamak için, toplumsal süreçlerle mekânsal biçim arasındaki ilişkileri incelemeli, bunları basit nedenselliklere indirgememeliyiz.
Karmaşık şehir sistemini ve öğelerini hem birbirinden ayrı olarak hem de birbiriyle ilişkileriyle birlikte düşünmeliyiz.
O zaman şehir ya da şehirleşme, sadece fiziki bir mekân gibi tasavvur edilemez.
Şehir, bir zaman sonra, farklı boyutları içerir ve onda insanın, halkın yaşam koşullarını şekillendiren bazı bağımsız özelliklere kavuşur.
Bu açında şehir, insan ya da toplum üzerinde güçlü bir etkiye sahip olur.
Şehrin semtleri, mahalleleri ve buralarda kurulan yaşam alanları, buralardaki gündelik hayat pratikleri, insan ilişkileri, ekonomik, siyasal ve kültürel yaşamın şekillendiği merkezlere dönüşürler.
O halde şehir, fiziki ya da coğrafi bir yerleşim olmasının çok ötesinde, mekân ve insan etkinliklerin anlamlı bir birlikteliği şeklinde düşünülebilir.
Bu birliktelikte, şehir, mekân, sadece belirlenen değil bazı açılardan belirleyendir.
Şehir, sadece toplumun ya da ekonomik güçlerin şekillendirdiği bir mekândan ibaret değildir; mekânın yapılanışı ve yayılışı, aynı zamanda bir sonraki sürecin gelişimini de etkileyebilmektedir.
Bir şehrin semtlerine, mahallerine etki eden kararlar, ilişkiler ve türlü müdahaleler; aynı zamanda toplumda da değişime yol açar.
Bugün, şehir araştırmalarında, toplumun ve mekânın katmanlaşması arasında bir ilişki kurabileceğini belirtilmektedir.
Buna göre, şehirlerde, toplumsal katmanlaşmaya göre değişen bir mekânsal katmanlaşma söz konusudur.
Farklı mekânların sahip olduğu imkânlar ya da yaşadığı olanaksızlıklar, buralarda yaşayanların gündelik hayatının niteliğini etkilemektedir.
Yine bu farklı nitelikteki yaşam alanlarının sahip olduğu ada sunduğu olanaklardaki eşitsizlikler, en az gelir eşitsizliği kadar önemli, fakat ondan ayrı sonuçları da beraberinde getirmektedir.
Bir evin bulunduğu semtin nitelikleri, mahalle sakinlerine sunduğu kamusal imkânlar, avantajlar, o alanda yaşayan çocukların geleceğini şekillendirmede rol oymaktadır.
Günümüzde hiçbir toplumda, bir yerleşim ve yaşam alanın, o toplumdaki mevcut kurumsal kaynaklara, tesislere ve diğer olanaklara eşit mesafede bulunması sağlanamadığına göre, örneğin bir evin şehirde bulunduğu konum, o evde yaşayanların geleceğini doğrudan etkileyebilme ihtimalini haizdir.
İyi bir mahallede, kamusal imkânların bol sunulduğu bir semtte, alt yapı açısından sorunsuz bir bölgede, düzenli ve altyapısı sağlam yerleşim alanlarında yaşayan insanlar ile kamusal bütçeden kendisine pay düşmemiş mahallelerde, imkânsızlıkların hüküm sürdüğü semtlerde, her tarafı sorunlu çöküntü bölgelerinde yaşayan insanlar, elbette aynı imkânlara ve şansa sahip olamazlar.
Yapılması gereken, öncelikle; toplumdaki bu eşitsizlikleri giderecek politikaları üretmektir; bu ayrışmaları derinleştirecek hamleler yapmak değil.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 22 Kasım 2017 , Çarşamba

maksut ıstranca

Kaç dönemdir başkanlık yap, burnundan kıl aldırma, halk ile arana duvarlar ör, ne oldum delisi ol, kibir abidesi gibi davran, randevu verme, belediyeyi keyfi ve özel mülkün gibi yönet, lüks ve israfı diz boyu yap, arkanda da kibirli avaneye belediyeyi yönettir, güç zehirlenmesine uğra.Sonra, görevden almalar başlayınca, sıcak pozlar vermeye çalış, halka, stö ne yakınmış gibi davran, birlik ve beraberlik pozları, mesajları ver, halkın hizmetindeyiz söylemlerine başla. Geçti borun pazarı, sür eşeği....Geç kaldınız, samimi değilsiniz, inanmıyoruz, zoru görünce gelişen manevralar.

Tarih : 16 Kasım 2017 , Perşembe

yusuf bezir

Yenikent'e hastahaneye giderken gördüm, içim cız etti! Yazlık kavşağından S.Zaim Bulvarına girip, 100 metre gittikten sonra, sol da yeni düzenlenmiş yemyeşil yeşil alanın ortasına bir inşaat kondurmuşlar.Baktım bir derneğe ait. Yahu kardeşim, bu derneğimize verecek başka yer mi bulamadınız* Tuttunuz yeşili verdiniz.Hem de yeşilin tam ortasına hançer gibi sapladınız.Hani yeşil alanlar imara açılmazdı? Bizde gidip o yeşile bir dernek yapalım, izin verirmisiniz?Koca şehirde bir arsa bulamadınız da, o yemyeşil çimenin ciğerini deldiniz! Yapmayın, etmeyin, belediye idaresi bu değil. Basınımız da bunu görmekten aciz ve hepsi yapılan yanlışlara kör ve sağır! Hele partiler... Onlar nerede? CHP, MHP, SP, BBP VE diğerleri..

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI