19 Ağustos 2018

Ömer ALİKILIÇ12 Haziran 2018 , Salı

Ömer ALİKILIÇ

Farklı bayram hayalleri

Ramazan ayı, nasıl, iyi mi, kötü mü bilmiyorum. giderken, ev sahipliğimizden memnun olarak mı, yoksa, hüzünlü mü gidecek bilmiyorum. Seneye ne halde gelecek, o mübarek misafir geldiği zaman, biz ne halde olacağız bilmiyorum. Fakat, öyle ya da böyle. 2018 yılının ramazan ayı, perşembe akşamı sona eriyor işte.
Evet, ramazan ayı’nın son üç gününü yaşıyor iken, bu başlığın altına yazılacak, çok cümle var yüreğimde. Evet, bir bayram geliyor islam alemine. Bayram, her zaman olduğu gibi, tebessüm ile karşılanmak istiyor. Bayram bu sonuçta. Her yıl olduğu gibi, bir tutam sevinç, bir tutam neşe, bir tutam coşku ile karşılanmak istiyor. 
Kabul, üç gün sonra gelecek bayram, geçen yıllarda gelen bayramlar gibi, gerçek bir ‘’bayram’’ gibi yaşanmak istiyor. Ancak bu bayram, geçen yıllarda yaşanan bayramlar gibi, yaşanmayacak ne yazık ki. Peki ya, cuma günü yaşanacak olan şey, ‘’bayram’’ değil mi? evet bayram. Bu bayramın, diğer yaşanan bayramlardan, bir eksiği mi var? hayır yok. Ya da cuma günü yaşanacak bayram, mutluluğu, sevinci, hatta kahkahayı, hak etmiyor mu? hem de sonuna kadar hak ediyor.
Elbette ki, bu bayram da, gerçek bir ‘’bayram’’ gibi yaşanmayı hak ediyor. Ancak, yaşadığımız şu günlerde, ne islam dünyasının bayramlık hali var, nede Türkiye’nin. Zira, Ortadoğunun tam ortasında, kin, nefret, öfke ateşi yanıyor, Türkiye de, “hilal’in huzuru ile devam mı?’’ ya da ‘’Haç’ın soğukluğuna razı gelip, haç altında yaşamaya kabul mü?’’ seçimine gidiyor. Fakat, bayramı yaşayamayacak olsak ta, farklı bayram hayalleri var yüreğimizde. Neşesi, mutluluğu, huzuru sınırsız olan, hüzün sebebi ile, tek bir gözyaşı akmayan ve ‘’acı’’ nedir bilmeyen, Farklı bayram hayalleri var yüreğimizde.
Hayaller hür, hayaller hudutsuz, hayaller her zaman özgürdür. Ben, birlik ve beraberlik içinde, huzur dolu bir bayram hayal ediyorum. Mesela, eşe dosta, aileye bir ‘’merhaba’’ demeden, tatile gidilen bayramlar değil, aile ile iç içe olunan, kucaklaşmanın, sohbetin, kahkahanın dibine vurulan ve huzurun tavan yaptığı, bayramlar hayal ediyorum. İslam dünyasında, tek bir gözyaşınn olmadığı, Türkiye’de ve dünyada nefes alan, her bir islam düşmanın helak olduğu ve Hilal’in tebessüm ettiği, bir bayram hayal ediyorum. Gençlerin ölmediği, hiç bir anne ve baba’nın ağlamadığı, çocukların, en özgür halleri ile, şeker topladığı bir bir bayram hayal ediyorum.
Evet, bu yıl ramazan bayramı, hüzunlü bir İslam dünyasına, seçim heyecan, gelecek endişesi olan bir Türkiye’ye geliyor. Fakat, ne olursa olsun, bu bayram da, kucaklaşmayı, mutluluğu, sevinci ve huzuru, sonuna kadar hak ediyor. Bu yüzden, öyle bir bayram yaşayalım ki, bir ve birlik olduğumuzu, her şeye rağmen, ‘’Allah var gam yok’’ dediğimizi ve hiç bir zaman yıkılmayacağımızı tüm dünya görsün. Bayramın mübarek olsun Türkiye’m…


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI