18 Ekim 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ3 Ocak 2018 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Ferman padişahınsa dağlar bizim

Burada resmini paylaşamıyorum tabi ama hepiniz bilirsiniz Bolu’da bir göl kenarında tek bir ev olan bir manzara vardır. Herkes Abant gölü zanneder burayı. Hâlbuki burası Gölcük gölüdür. Zaten rakımı yüksek olan Bolu’da tırmana tırmana çıkarsınız Gölcük gölü kıyısına. Bu dağın başında bu manzaranın ne işi var dersiniz. Hakikaten doğa harikası yerler. Yemyeşil bir tabiat, mevsimine göre renk alan ağaçlar, sessizlik, huzur….
Geçenlerde ulusal basında göl civarının 2040 yılına kadar Orman ve Su İşleri Bakanlığının milli parkta kiracısı durumunda bulunan Bolu Belediyesi tarafından, 25 bungalov ile 19 odalı dağ köşkünün yapımı ile işletilmesi için ihaleye çıkacağı haberleri gündeme geldi. Bolu Gölcük Tabiat Parkının Kır Gazinosuyla birlikte 22 yıllığına kiralanması ihalesini Kurtuluş Tokcan kazandı.
Sonrasında ne mi oldu? Çok güzel bir örgütlenme. Çok güzel bir sivil toplum birlikteliği. Çok güzel bir halkın sesi vücut buldu. Ben tepkileri daha önce bağlı bulunduğum Bolu Barosu’nun Başkanı Sayın Ferit Atalay’ın sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlarla gördüm. Gölcük'ün çevresinde el ele zincir oluşturan Bolulular, "Gölcük imara açılamaz" eylemi yaptılar.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ihalenin doğayı geri dönülmez biçimde tahrip edeceği iddiasıyla dün yürütmenin durdurulması ve ihalenin iptali istemiyle idare mahkemesinde dava açtı. 
Bolu Barosu, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Mimarlar Odası, Eğitim-Sen, Türk Kadınları Birliği yöneticilerinin yaptığı toplantıda "Gölcük, Ayder'e, Uzungöl'e dönmesin. Konaklamaya açılarak doğal güzelliği bozulmasın. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Gölcük Tabiat Parkının imara açılmasına seyirci kalmasın" düşüncesi dile getirildi.
Nasıl da güzel ses verdi bu durum. İhale ile ilgili kesin kararın verilmesi için Bolu Belediyesi Encümeni tarafından Cuma günü toplantı yapıldı. Karara varılamayan toplantı ertelenmişti. Bolu Belediye Meclisi Salonu’nda düzenlenen toplantıda ihalenin iptal edilmesine karar verildi.
Çoğu şeyi uzun vadeli düşünmeyerek yaşadığımız anı kurtarıp, biz varken keseyi doldurup benden sonrası tufan bakış açısı çok eğitimsizce bir yaklaşım. Allahtan ki sadece kendini düşünmeyecek şekilde yetişmiş, olgunlaşmış fikirler var etrafta. Yoksa bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinlerle nereye kadar…


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI