19 Eylül 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ11 Nisan 2018 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Genel kredi sözleşmesinde kefillik

Kefillik zaten sıkıntılı müessese iken bunun bir de “genel kredi sözleşmesine kefil olma” durumu var ki bu daha da sıkıntılı.
Nedir genel kredi sözleşmesi? Kredi veren bankanın, kredi alan müşteriye belli bir limit dahilinde  devamlı veya limitli kredi vermesidir. Kredi alan, sözleşmenin geçerlilik süresi içinde ve sözleşmede kararlaştırılmış limit ölçüsünde banka vereceği krediyi sürekli yeni bir sözleşmeye gerek olmadan tekrarlayabilmektedir.
Cari hesap şeklinde işler. Süresiz “genel kredi sözleşmeleri”nde belirli tutar için bir kredi açılır, kredi kullanılıp ödendikçe açılan kısmı kadar yeni kredi kullanılabilir. Yeni kredilerde de kefilin sorumluluğu devam eder. Mesela siz 20.000TL tutarına kefilsiniz fakat “genel kredi sözleşmesi” 100.000TL tutarında imzalanmış. O zaman kefil kısmında imzanın olduğu için her çekilen meblağda 20.000TL üzerinden sorumlu olmaya devam mı edeceksiniz.  İşte bu noktada bankalar ve kefiller arasında sıkıntılar çıkmakta.
Kefalet sözleşmede belirtilen limitle sorumlu olmak üzere sınırlı olmalıdır. Doğmuş ve doğacak tüm borçlar için kefilin sorumlu olduğuna dair matbu ifadelerin belirlilik ilkesine aykırı olacağı nedeniyle kefilin sorumlu olmaması yönünde görüşler vardır.
Yargıtay’ın da bu konuda genel kredi sözleşmelerinin cari hesap olamayacağı görüşündeki kararları mevcuttur.
Kefil bu durumda ödeme kabiliyeti kendi kefaletine dair imzayı attığı kredi sözleşmesinden sonra çekilen krediler için zafiyete uğrayan kredi borçlusuna yeni bir kredi açılmaması, açıldığı takdirde sorumlu tutulamayacağını ihtar edebilir.
Tebliğden sonra kullandırılacak olan kredilerden dolayı sorumluluk kabul etmediği şerhi bu evraklarda yer almalıdır. İhtara rağmen bankanın borçluya kredi kullandırması iyi niyet kurallarına aykırılık olarak kabul edilir.
Çünkü bazen kefil olduğunuz kredi ödenip bittikten, borç kapandıktan yıllar sonra yeni bir kredi talebi olmakta ve genel kredi sebebiyle de altında kefil olduğunuza dair imzanız bulunmaktadır. Bu kişinin ödeme gücü ne durumda bilememekle beraber, şahsi ilişkinizi bile sonlandırmış, yıllardır görüşmemiş dahi olabilirsiniz. Bu yönüyle genel kredi sözleşmelerine biraz daha ihtimam göstererek yaklaşmanız herkesin lehine olacaktır. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI