17 Temmuz 2019

Dr.Serdar ÇAKAN28 Mart 2019 , Perşembe

Dr.Serdar ÇAKAN

Gerçekleri Yazmak

Usta yazar Soner Yalçın, bu hafta salı günü kaleme aldığı yazısını şöyle bitirmiş:
“İnsanlara yararlılıklarına göre değer verilir; bugün böylesin, yarın bambaşka… Buna politikacılık deniyor, buna gazetecilik deniyor.”
Sayın Yalçın, içinde bulunduğumuz dönem itibariyle ön plana çıkmış olduğundan iki mesleğin erbaplarına (!) yönelik eleştirilerde bulunmuş. Benzer fikirde olduğumu baştan ifade edeyim. Sanıyorum anlatmak istediği; yandaş medya mensupları ile iktidar erkini kullanan siyasetçiler arasındaki ilişkinin gelip geçici olduğudur. Örnekleri mevcut; kalemini belli bir siyasi akıma angaje eden gazetecilerin işin sonunda bir köşeye atılacağı gerçeği…
Ancak, “yararlılık” veya “faydalanma” gibi insan emeğine/bilgisine/tecrübesine atıfta bulunulan durumlarda biraz daha kapsayıcı olmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Yararlılık göstermek, mesela; konu askerlik olduğunda amaca ulaşmak açısından sistematik bir olgu olabilir.
Hatta az bir maaşla çalışan öğretmenlerin, asgari ücrete mahkûm fabrika işçilerinin veya ücretsiz emek harcayan “ev hanımı annelerin” bile toplumda emeği itibariyle kullanılmaya her daim müsait olduklarını gözlemlemek zor değil.
Neticede konunun aktörleri bakımından iki tarafı var. Yararlılıkları ile kendini kullandıranlar bir de karşısındaki insanları zulüm eder derecesinde kullananlar… Dönemsel olarak “yararlı” olanlar, biat kültürünün parçası olmuş biçareler de olabilirler, ballı kaymaklı işlere teşne fırsatçılar da… İnsan, böyle bir mahluk: kendi çıkarını maksimize etmek isteyen ve bu amaçla her türlü ilişkinin içine kolayca girebilen…
Ben bu durumu meşru bulmuyorum ama anormal de görmüyorum. Toplumun yarısının gücün ve şöhretin delisi olduğunu bile bile “neden yapıyorlar” diyerek sinirlenmenin alemi yok.
Fakat bir ölçü olmalı! Gazeteci kişi, beğendiği siyasetçinin dibinde dolaşabilir, ona methiyeler düzebilir ama rakiplere küfür, hakaret etmemelidir. Kendi safının karşısındakilere yalan yanlış ifadelerle iftira atmamalıdır. Aldığı PR parası ile mutlu mesut yaşamak (!) yerine kendini kaptırıp savaşçı halini almamalıdır.
Peki ya kullananlar? Kendini “kullandırmak” istemeyenleri cezalandırma yoluna gitmemelidirler. Sanıyorum bir devletin hukuk devleti olmasının önemini kavrayabilmek için doğru zamanları yaşıyoruz.
Önemli olan gerçekleri yazabilmek! Buna da eyvallah ama gerçek ne ki? Çok uzun süredir algı deryasında yüzen insanlar için gerçek ile sanal (algı) olanı birbirinden ayırmak kolay mı? Sayın Yalçın’a sorma şansımız olsa, büyük ihtimalle “gazeteci bunu ayırabilecek kabiliyette olan kişidir” diye cevap verecektir.
Devlete yararlılık göstermeyi kutsal addeden bir toplumda yaşadığımız çelişkili durum; sanıyorum devlet ile hükümeti birbirine karıştırdığımız için yaşanıyor. Fakat Türkiye’nin referandum sonrası kabul ettiği yeni sistem gereği bunları birbirinden ayırmak pek de kolay olmayacaktır. 
Mesela; Sakarya’da önceki zamanlarda siyasete odaklı köşe yazarlarının neredeyse son üç aydır seçim konulu yazılar yazmadığını, ay içerisinde ancak bir iki yazı kaleme alıp onda da genel konulara değinip, tabiri caizse sütre arkasında beklediğinin farkında mısınız?
En azından bendeki algı böyle. Artık gerçek mi, sanal mı siz karar verirsiniz.
Pazar günü yine seçim var. Memlekete hayrı olsun inşallah!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI