16 Ağustos 2018

Cihan ERSÖZ25 Aralık 2017 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Günümüzün Ned Ludd’ları!

  Sanayi devrimini erken yakalayan ülkeler kısa sürede dünyanın hâkimi oldular. İngiltere ‘üzerinde güneş batmayan ülke’ unvanını boşuna kazanmadı. Bütün dünyanın İngilizce konuşmak zorunda kalması da sanayinin gelişmesine bağlı bir durum…
   El becerilerinin yerini makinelerin alması önce tarım ürünlerinden vergi alıp zenginleşen aristokrasinin kaybetmesi demekti. Zanaatkârlar da ikinci kaybeden oldular. Ulusların Düşüşü adlı kitabında Daron Acemoğlu anlatıyor. Sanayinin yayılmasıyla işlerini kaybeden zanaat erbabı 1730’lu yıllarda örgütlenip geçim şartlarının kötüleşmesinden sorumlu tuttukları makineleri tahrip ettiler.
   Örneğin, 1733’te atkı mekiğini bulan John Kay’in evi 20 yıl sonra, yani 1753’te Luddistler tarafından yakıldı. Aynı şekilde iplik eğirme makinesinin mucidi James Hargraves de bu saldırılardan payını aldı.
   Saldırganları örgütleyen ve ‘makine kırıcıların’ başı olarak tarihe geçen Letcesterli dokumacı Ned Ludd’dan başkası değildi. Tarih bu saldırganları Luddistler diye kaydetmiştir.
   Günümüze gelirsek…
   Dünya sanayi alanında 4.0’a geçti. (5.0’da yolda) Özeti, üretimde robot çağına doğru hızla ilerliyor. Endüstride kullanılan robot sayısına baktığımızda karşımıza şaşırtıcı bir durum çıkıyor.
   Örneğin, 1993-2014 yılları arasında endüstriyel robot sayısı 400 binden 1 milyon 75 bine yükselmiş. 2025 yılı tahmini ise 4,5 ile 6 milyon robot olacağı şeklinde... (*)
   Robotları yapıp satan ülkeler var, alıp kullananlar var.
   Küresel robot pazarında Çin birinci, Güney Kore ikinci sırada.
   Robotlar 1961 yılandan beri imalat sanayiinde kullanılıyor. İlk kullanım işgücü açısından tehlikeli alanlardı. Giderek geliştirilen robotlar günümüzde yapay zekâ (öğrenen robotlar) sayesinde daha da akıllanmış durumda.
   Bu gün robotlar en çok otomotiv sanayiinde... Oranı %39… Bunu % 19 ile elektronik, %9 oranı ile metal, plastik üretimi ve kimya sektörü izliyor.
   İmalat sanayiindeki robotlaşma oranında Güney Kore lider, onu Singapur, Japonya ve Almanya izliyor. (Pisa sınavlarındaki sıralama eğitimcilere bir şeyler hatırlatıyor mu?)
   Nüfusunda olduğu gibi sanayide de dünya devi olmayı kafasına koymuş Çin, yeni sanayi stratejisinde 10 öncelikli sektörde robotlarla imalata geçmeye hazırlanıyor. Bunlar arasında yeni nesil bilgi teknolojileri, otomatik tezgâh araçları ve robotlar, uzay ve havacılık gibi alanlar var. Çin 2020 yılında 100 bir robot üretmeyi planlamış durumda. Hedef “Fabrikalarda tek bir iççi kalmayıncaya kadar robot üretimine devam!” Bu telaşın nedeni “yaşlanan nüfus, ücretlerdeki artış ve ihracatta rekabet gücünü yakalamak…”
   Gelişmiş ülkeler yapay zekâlı robotlarla insansız fabrikalara doğru jet hızıyla gidiyor.
   Türkiye bu yarışın neresinde? Rekabete robot üreterek mi katılacağız, yoksa sanayi devrimindeki gibi seyirci konumunda mı kalacağız?
   Fizik, kimya, matematik ve biyoloji gibi dalları es geçerek mi var olacağız ileri teknoloji üretimi yarışında?
   Sakarya’nın kuzey ilçelerinde bir tane Fen Lisesi yok! Ama her mahalleye imam hatip okulları açılıyor. Son örnek; Karasu’ya önümüzdeki dönemde yapımı planlanan dört okuldan biri imam hatip… Üstelik üç tane benzer okul varken!
   Luddizmin yeni versiyonu bu olsa gerek!
(*) B.A.Eşiyok-Robotlar Dünyası ve Gelecek- HBT-S.89

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI