15 Ağustos 2018

Ömer EMECAN31 Mart 2018 , Cumartesi

Ömer EMECAN

Haçlı seferleri fındık ve şeker pancarı

Sözlerime, basınımızın duayen ismi, Üstad-ı Azam Abdullah ÇELİK Hocama geçmiş olsun dileklerimle başlıyorum.

 Avrupalıların hedefi, her daim, Müslüman ülkeleri yağmalamak olmuştur. 

Doğrudur da, hedef sadece Müslümanlar değil.  

Amerika ile Rusya’yı gözünüzün önüne getirin. Hangisi Müslüman? Ellerinden gelse birbirlerini yemezler mi? Dünyanın kuralıdır bu.  

Halkı, dalavereli bir konuda ikna etmenin en kolay yöntemlerinden biri inancı kullanmaktır. 

Avrupalı insanların, Haçlı Seferlerine ikna edilmesi, Kudüs’ü Müslümanlardan geri alacağız” denilerek mümkün olabilmiştir. 

 Haçlı Seferleri ( 1095- 1270) sonrasında, sadece Müslüman ülkeler değil, Yahudiler ve Hristiyanlar da çok zarar görmüşlerdir. Katolik Hristiyanların, Ortodoks Hristiyanların canına, malına ve ırzına, nasıl tecavüz ettikleri, tarihin tozu sayfalarının arasındaki tazeliğini hala muhafaza etmektedir.

 Haçlı Seferlerinden önce, Avrupa’da kurulan Hristiyan tarikatlar da bu saldırılara giden yolların temel taşlarını döşemişlerdir. Bir başka maksatları daha var mıydı Haçlı Seferlerini mimarize edenlerin?  Olma(z) mı?

O devirde, bilhassa Endülüs İslam Medeniyeti, çağlar ötesine doğru uçuşa geçmişti. Matematik, fizik, astronomi, kimya, botanik ve tıp ilmi, almış başını gidiyordu. 

Kurulan tarikatlar, hiç bu konulara girmeden, varsa yoksa din duygularını coşturup, düşmanlık körüğüne hava basmakla meşgul idiler. Yaşattıkları onca yıkım ve felaket sonrası, ilimi de, bilimi de, medeniyeti de elimizden canlı bir balık gibi kaydırarak, kendi okyanuslarında yüzdürmeye başladılar. 

Yetmedi…

Kültürümüze, ekonomimize ve tarihimize de musallat oldular. Ajanlar, misyonerler, yerli satılmışlar cirit attı bizim coğrafyalarımızda.  Ciritleri atan da vurulan da biz olduk çoğu kez.  Bizi, sürüden farksız bir millet, olarak lanse ettiler dünyaya. Çoğu kez bizdik bizi böyle lanse eden. Bizi yönetenlerin içinden birilerine söylettiler bu sözleri. 

Yularını kaptıklarına zikrettirdiler. 

Ve bu zokayı da en çok biz yuttuk. 

 En az onlar kadar kin besledik kendi kendimize.  İç kalelerimizi yeteri kadar tahkim edemedik. Son zamanlardaki bazı olumsuz gelişmelerle ilgilidir bu serzenişlerimiz.    Tarımdaki geriye gidişledir.  Sakarya’nın bir adı da AKOVA’dır. Bire on, hatta bire 100 veriyor Sakarya ovası. Kırgınlığımız, hükümetimizin Şeker Pancarı ve fındık konusundaki suskunluğunadır. Endişemiz, İç Kalemizin güçsüz vaziyetlere savrulması ile ilgilidir.  

İşin içine, 15 Temmuzu, Atatürk’ü ya da tarikatları karıştırmadan cevap verecek birilerini arıyor gözlerimiz.
NOT: 1-Fatma ve Cevdet Öztürk çiftinin kızı RUMEYSA ile Nurten ve Necdet REİS Kardeşlerimin oğlu SELİM, 01 Mart 2018 Pazar günü (Yarın) evleniyorlar. Kendilerine iki cihan saadetleri dilerim.                     NOT:2- Muzaffer ve Kadriye Bıyık’ın oğlu Şükrü ile Mesude ve Zekeriya Kulak’ın kızı Burcu dün evlendiler. Kendilerine iki cihan saadetleri dilerim.                                                             
NOT: 3- Yengesini kaybeden Kemal DİN ve tüm aile efradının acısını gönülden paylaşıyor, yengemize Allah’tan rahmetler diliyorum.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI