20 Temmuz 2019

Cihan ERSÖZ18 Mart 2019 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Her işin bir usulü var

 2004, 2009 ve 2014 yerel seçimlerine ait zengin bir arşivimiz var.
   2019 seçim sathı mahalline girdiğimizde geriye doğru küçük bir arşiv gezintisi yaptık ve ilginç bulgularla karşılaştık.
   Örneğin her üç seçim öncesinde partilerin belediye başkan adaylarıyla yerel gazetemiz adına röportajlar yapmışız.
   Kendilerine vaatlerini sormuşuz, onlar da gerine gerine anlatmışlar. Biz de bu vaatleri özel bir başlık altında toplamışız. Ki dikkat çeksin ve yerine getirme günü geldiğinde arada kaynayıp gitmesin…
   İstisnasız tüm belediye başkan adayları her üç seçimde söz birliği etmişçesine, beş yıl içerisinde Karasu sahiline çeki düzen vereceklerini, Sakarya Nehri ve Küçükboğaz Gölü kıyılarını rekreasyon alanlarıyla donatacaklarını, dolayısıyla turizmi patlatacak projeleri öne çıkaracaklarını dile getirmişler.
   2019 seçimlerine iki hafta kala geriye dönüp baktığımızda bu projelerin hiçbirinin hayata geçirilmediğini görüyoruz. Dile kolay, tam 15 yıl geçmiş ve vadedilmiş daha birçokları gibi turizm projeleri de arada kaynayıp gitmiş. Bırakın yeni projeleri, gelenekselleşen tanıtım festivalleri bile unutturulmuş!
   Karasu Belediyesi’nin 2019 yılı için hazırlanan bütçesi 71 milyon lira. Bu paraya Büyükşehir Belediyesi’nin ilçede yapmakla yükümlü olduğu hizmet ve yatırımların tutarı dahil değil.
   Güncel değerleriyle her yıl için ortalama 40 milyon lira bütçe hesabıyla 15 yılda harcanan para 600 milyon (trilyon) lira. Karasu Belediyesi 15 yılda harcadığı paranın beşte birini sahil düzenlemesine ayırmış olsaydı bu gün ilçe ne kıyı şeridinde kalmış özel mülkiyet sorunundan söz ederdi ne de 15 km uzunluğundaki sahilde duş, tuvalet ve soyunma kabini gibi olmazsa olmaz hizmetlerin bulunmamasından yakınırdı.
   Bu eleştiriye Büyükşehir Belediyesi’ni katmıyoruz. Karasu 5 yıl önce bu kapsama girdi ve Büyükşehir ilçeye en azından bir sahilpark ve iki mavi bayraklı plaj kazandırdı.
   Şimdi yeni bir seçimin arifesindeyiz ve dört belediye başkan adayının vaatlerini öğrendik. Bakıyoruz listelerde yine sahil düzenlemesi ile Sakarya ve Küçükboğaz rekreasyonları ilk sıralarda. Muhtemeldir ki, eğer ömrümüz yeterse 2024 seçimleri yaklaştığında arşivlerde turlarken biz yine bu vaatlerin yerine getirilememiş olduğu gerçeğiyle karşılaşacağız.
   Peki, 15 yılda sahilde hiç mi bir şey yapılmadı?
   Hak yemek olmaz, sıralayalım:
   Yıllar önce inşa edilmiş ve kıyı şeridinde kaldığı için yıkım kararı alınmış binalar kaldırıldı ama direnenler son çıkarılan İmar Barışı ile paçayı kurtardı!
   Yaklaşan seçim havasının sağladığı bulanıklığa oy kaygısı da eklenince, sözünü ettiğimiz ve halkın ortak malı olan kıyı alanlarında kaçak bina yapımı yeniden hortladı!
   Kaçak yapı fırtınası, göz göre göre Sakarya Nehri’nin denize döküldüğü yerden başlayarak güneye doğru hızla ilerlemekte! Bu gidişle amatör balıkçılar nehre olta atacak yer kalmayacak. Buna dur diyecek bir otoriteyi ara ki bulasın!
   Deniz, nehir ve göl gibi su kıyılarını korumakla yükümlü Valilik ve -yetkileri kuşa çevrilmiş olsa da- Kaymakamlık derin uykuda! Büyük ve Küçükşehir Belediyeleri yeni patronlarının kim olacağı bilmecesine papatya falı açmakla meşgul!
   Böyle şey olmaz!
   Karasu bu kadar sahipsiz, bu kadar çaresiz, bu kadar başıbozuk bir dönemi hiç yaşamadı.
   Usulsüzlüğün de bir usulü ve adabının olması gerekmiyor mu?

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI