23 Eylül 2018

Zihni AÇBA12 Ocak 2015 , Pazartesi

Zihni AÇBA

HERKESİN GÜNAH KEÇİSİ “DOĞA”…

Başka illerdeki durumu çok iyi bilmiyorum ama ilimiz Sakarya için tam bir kâbustu geride bıraktığımız hafta. Öyle “Beyaz Kâbus” filan değil, beyazlar içinde düpedüz “Kara kâbus” tu yaşadığımız. Kar yağışının başlamasıyla birlikte başlayan voltaj dalgalanmaları, akşam karanlığıyla birlikte sıfırı tüketti. Şehir merkezi de dâhil olmak üzere ilçelerin tamamında uzun süreli elektrik kesilmeleri yaşandı. Bazı ilçelerde 72 saati bulan kesintilerin olduğu söylendi.
Karanlık ve soğukla boğuşarak geçirdiğimiz üç günün ardından, yaşadığımız bu kâbusun birinci derecede müsebbibi olan SEDAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş)’ ın Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven’in açıklamaları, yaşanan kâbustan daha fazla can sıkıcı ve iç karartıcıydı. Sözlerine “Bu bir doğa olayı” diye başlamasını, hem çok manidar(!) bulmuştuk hem de geriye dönük birçok facia canlanmıştı hafızalarımızda. Kesinti sebebini şu üç cümleyle özetlemişti Bekir Sami Güven; "Hat kopması ve ağaç yıkılmaları kesintiye sebep. Bunları hemen yenileyeceğiz dersek yalan söylemiş oluruz. Yenilemeye kalksak ta zamanımız yetmez zaten. Bu bir doğa olayı.". Ardından gelen ifadeleri ise tam bir komediydi. Adeta ne diye mızmızlanıyorsunuz dercesine; "Benim de Ankara’daki evimde kombim yandı. Tatbikî yapacağız bu bizim işimiz ama hemen olmaz. Biraz zaman gerekiyor. Sizin de evinize 3 kişi yerine 15 kişi gelirse siz de ikamet edeceğiniz yemekte sıkıntı yaşarsınız…" şeklindeki sözleriyle de ne kadar hatasız ve kusursuz olduklarını ifade etti.
Bu üç günlük kâbus süresince, arazide çalışan SEDAŞ arıza onarım ekiplerinin olağan üstü gayretlerine, ne kadar zor şartlarda çalıştıklarına bizzat şahit oldum. Her türlü takdir ve teşekküre layık bir çaba gösterdiklerini ifade etmezsek, haksızlık etmiş oluruz. Ancak, hem SEDAŞ çalışanları olarak onların, hem de SEDAŞ müşterileri olarak bizlerin yaşadığı büyük mağduriyeti dile getirmek, sebep olan yanlış politikaları gözler önüne serip, eleştirmek de insanlık görevimizdir.
Öncelikle bir konunun altını çizmek istiyorum. Şu, “Bu bir doğa olayı. Bu işin doğasında bunlar var.” v.s. gibi, ön tekeri takip eden arka teker misali basmakalıp ifadelerden artık gına geldi, midemiz bulanır oldu. Elbette yağmur, kar, fırtına v.s gibi olaylar doğa olaylarıdır. Burada doğal olmayan, kış aylarında yaşanabilecek olan bu doğa olaylarına karşı yaz aylarında alınması gereken bir takım tedbirlerin alınmamış olmasıdır. Gerekli bakım çalışmalarının yapılmamış olması, eskiyen kablo ve trafoların onarılıp, yenilenmemiş olmasıdır. Hatlar üzerine devrilip, kopmalarına sebep olan ağaçlar herhalde bir gün önce dikilmemiştir o hatların etrafına. Enerji hatlarının bakım, onarım ve güvenlik düzenlemesinden sorumlu olan köy korucuları ya da mahalle muhtarları değil, bizzat SEDAŞ’ ın kendisidir. Onu denetleyecek olan da; devlet erkini elinde bulunduran siyasi iktidardır.
Ama çok da şaşırmamak lazım. SEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı’nın kabahati yüklediği “Doğa” yı; Bakanı, Başbakanı, Cumhurbaşkanı, kimler günah keçisi yapmadı ki bu ülkede? Evet, bu işin de doğasında bu var. Eğer elektrik abonesi iseniz, her kar yağdığında siz bu kâbusu yaşayacaksınız!..
 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI