24 Haziran 2019

Cihan ERSÖZ20 Mayıs 2019 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Hilesiz seçim mümkün ama…

   Seçimlere az bir süre kala YSK’nın ve AKP Genel Başkan Yardımcısı A.İ. Yavuz’un aynı tornadan çıkmış “Dünyanın en güvenilir seçim sistemi bizde” şeklindeki açıklamalarını duyduğumda kendi kendime “Eyvah, bunun altından mutlaka bir çapanoğlu çıkar” demiştim.
   Seçim bitti. YSK, A.İ. Yavuz’un başvurusuyla İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimlerini kural hatası gerekçesiyle iptal etti.
   Sosyal medyada öyle sözler ve çizimler yayınlandı ki, tümü birbirinden enfes mizahi eser... Ben dördüz doğuran kadına kocasının ‘üçü benden, diğeri değil’ sitemini tuttum!
   Durum şunu gösteriyor; bundan sonra yapılacak seçimler herhangi bir itiraz durumunda iptale aday! Gerekçe arayana, A.İ. Yavuz kralını bulur!
   Peki, hilenin olmayacağı bir seçim mümkün değil mi?
   Mühendis Ali Akurgal böyle bir tekniğin olduğunu söylüyor. Adı “blok zincir.”
   Şöyle: Kullanıcıları, yapmak istedikleri bir işlem için diğer tüm kullanıcılardan (veya bir kısmından) “onay” alıyorlar. İşlem bu onaydan sonra yapılıyor. Ayrıntılar, daha öncekilere bir zincirin halkası gibi eklenerek tüm kullanıcılarda kayda geçiyor.
   Bu sistemde bir kişi diğer seçmenlerin onayıyla oy kullanabiliyor. Diyelim, mahalle muhtarı ve ihtiyar heyetinin, o mahallede oturanların söz gelişi % 10’unun tanıdığı, oy verme yeteneğine sahip olduğuna tanıklık ettiği biri oy kullanabilecek.
   Seçmen listesinde olmayan seçmene kimlik uydurup listeye alınmasına, sahte seçmen yaratılmasına engel olmak için de Nüfus İdaresi’nin kaydı esas alınıyor.
   Bunun üzerine o sandık bölgesinde tanınma, ikamet bilgileri, ikamet ettiği yerdeki komşuları tarafından oluşturulacak. Böylece seçmen listeleri doğruya en yakın duruma getirilecek. Üstelik blok zinciri tekniği sayesinde, “mahallemde/ sokağında kim var? “ diye merak edenin başvuracağı yer kendi bilgisayarı.
   Herkes bilgisayarından, evinden, tatil için gittiği yerden hatta yolda giderken güven içinde oy vermesi blok zincir oy verebilir.  Geçersiz oy da ortadan kalkar. Geçmiyorsa, bilgisayarınız sizin oyunuzu geri çevireceği için geçerli olana kadar ekran karşısında oyunuzu yinelersiniz.  Artık “sandık” da olmayacağı için tatilcilerin demokrasiye katılımı da mümkün.
   Kendi bilgisayarı veya akıllı telefonu olmayanlar için ise, “oy verme yerleri” (İnternet kafe, devletin resmi oy verme yeri, okullar) sandıkların yerini alabilir. Verilen her oy, doğrudan elektronik alarak sayılır. Ne tutanaklardaki, ne toplamadaki yanlışlar, hiçbiri artık söz konusu olmaz. Her oy, diğer seçmenlerin blok zincirine de ekleneceği için, bir oyun sayım dışı kalması ya da yanlış sayılması artık söz konusu olmaz.
   Üstelik sayım sonuçları anında herkesin kendi bilgisayarında/akıllı telefonunda…
   Alladık pulladık, sistemi anlattık.
   Diyeceksiniz ki, bizde tutar mı?
   Kusursuz sistemi allak bullak etmek adına anti icatlar peşinde koşturan seçimlerden sorumlu parti genel başkan yardımcılarınız yoksa…
   Görevdeyken yukarıdan gelecek siyasi yönlendirmelerde kulağı, emekli olduğunda bol maaşlı yönetim kurulu üyeliklerinde gözü olmayan YSK üyelerine sahipseniz…
   Elbette tutar.
   Yüksek mahkeme üyelerine eleştirileri haksız bulanlara hatırlatayım…
   FTÖ üyeliğinden 10 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Anayasa Mahkemesi eski üyesi Erdal Tercan’ın ve benzer suçlamayla 8 yıl 9 ay ceza alan Yargıtay eski üyesi Mesut Budak’ın da birer yüksek yargıçtı. Kimi kaçak kimi cezaevinde ömür tüketen hâkim ve savcıları saymıyorum…


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI