22 Ağustos 2018

Cihan ERSÖZ16 Nisan 2018 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Hırsızlar Mağarası ve hiç mi umut yok?

  Muzaffer Şerif dünyada sosyal psikolojinin önde gelen isimlerindendir. 1945 yılında siyasi gerekçelerle tutuklanmış, bırakıldıktan sonra da Dil Tarih-Coğrafya Fakültesi’nden ayrılarak yurt dışına gitmek zorunda kalmıştır.
   Şerif Hoca’yı unutulmaz kılan, deneysel yöntemle geliştirdiği “Hırsızlar Mağarası” isimli ünlü çalışmasıdır.
   Bu deney, bir zamanlar barış içinde yaşayan toplumların ‘biz’ ve ‘ötekiler’ şeklinde nasıl ayrıştırılabildiğini gözler önüne serer.
   Hırsızlar Mağarası deneyi 1954 yılı yazında Oklahama’nın kırsal bölgelerindeki 200 dönümlük bir parkta gerçekleştirilir.
   Önce 11 yaşındaki 12 çocuk otobüsle kampa getirilir. İki hafta boyunca çocuklar kamp alanını keşfe çıkar, yüzer, mağaralara girer ve kendi aralarında oyunlar oynarlar.
   Birkaç gün sonra kampın bir başka yerine ikinci bir grup 12 çocuk daha getirilir. Bunlar da ilk gruba benzer sosyo-kültüre sahiptir. Farklı alanlarda bulunan çocuklar birbirlerinden habersizdir. Hatta normal hayatta arkadaş oldukları bilinen öğrencileri özellikle ayrı gruplara yerleştirilmiştir.
   Muzaffer Şerif kampın bekçisi rolündedir. Kamp danışmanı görüntüsündeki ekibi ile çocukları izlemeye alır.
   Gruplar kendilerini Kartallar ve Çıngıraklı Yılanlar diye isimlendirip bu isimleri gömleklerine ve kamp bayraklarına işlerler.
   Sonra deneyin ikinci evresine geçilir. Ayrı gruplard bir araya getirilir. Yüzme, halat çekme gibi oyunlarda birbirlerine rakip olurlar. Yarışma şeklinde geçen etkinliklerde kazanan gruba kupa, bireylere de madalya ve cep çakısı gibi ödüller verilir.
   Ancak giderek çocuklar arasında gerginlik baş gösterir. Önceleri sözlü sataşmayla başlayan gerilim giderek tırmanır. Artık rekabet düşmanlığa dönüşmüştür. Aynı yemekhanede yemek yemeyi reddederler, birbirlerini küçük düşürecek şarkılar söylerler. Öyle ki iş gruplardan birinin diğer grubun bayrağını yakmasına kadar varır. Geceleri karşılıklı olarak birbirlerinin yattıkları barakalara baskın düzenleyip eşyalarına zarar verirler.
   Artık ok yaydan çıkmak üzeredir. Sonuçta araştırmacılar araya girip çocukları sakinleştirmek zorunda kalırlar.
   Bundan sonra sıra deneyin son aşamasına gelir. Çocuklar bir araya getirilip rekabetin yarattığı gerilimin yok edilmesine çalışılır. Birlikte film izlenir. İşbirliğine dayalı yarışmalara katılırlar. Ancak bunların hiçbiri var olan gerilimi yumuşatmaya yetmez.
   Bu kez çocukların hepsi araştırmacılar tarafından yeni bir bölgeye taşınır. Orada birlikte bazı sorunların çözümüne yönlendirilirler. Örneğin, kampın tek içme suyu tankeri Şerif ve ekibi tarafından gizlice tahrip edilir. Çocuklara da tankerin sabotaja uğradığı ve musluklarının hep birlikte onarılması gerektiği söylenir. Yapılmazsa susuz kalınacaktır. Bu ve benzeşi birçok sorun birlikte halledildikten sonra görülür ki, çocukların arasında uzlaşma sağlanmıştır.
   Deneyin sonunda iki grubun 24 üyesi aynı otobüste yan yana oturarak ve birbirlerine yiyeceklerini ikram ederek evlerine dönerler.
   Muzaffer Şerif 1940’lı yıllarda Nazizm’in etkisiyle Türkiye’de yayılan ırkçılık ikliminde boy hedefi haline gelmiştir. Dönemin Başbakanı Şükrü Saracoğlu’nun hemşerisi olması sayesinde üç haftalık tutukluluğu sonrası salıverilir. Terk ettiği Türkiye’ye bir daha dönmez.
   Bu gün ülkemizde ibretle ve üzüntüyle izlemek durumunda kaldığımız siyasi ortam, Hırsızlar Mağarası deneyinde yaşananları aratmayacak bir görüntü veriyor.
   Birlikte halledilecek onca sorun varken uzlaşmanın esamisi dahi okunmuyor.
   


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI