22 Nisan 2019

Mustafa Ali AYKOL2 Kasım 2018 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

Hukuk üzerine bir deneme

19. yüzyıl filozoflarından olan Frederic Bastiat, Avusturya İktisat Okulu'nun fikir babalarındandır. Serbest ticaret ve laissez faire (bırakınız yapsınlar) politikasının savunucularındandır. Sosyalizm karşıtlığı ile bilinir. Devletçiliğin her türünü (sosyalizm, komünizm, merkantilizm  vb.)  eleştiren Bastiat, aynı zamanda Fransız meclis üyesidir.
The Law (Hukuk) adlı tezi 1848 devriminden sonra ilerleme kaydeden sosyalist doktrinleri çürütmek amacıyla 1850'lerde yayımlanmıştır. Bu eserindeki amaç, hukukun varlık sebebini net bir şekilde ortaya koyup, hukukun yozlaştırılmasının önüne geçebilmektir.
Günümüzde baktığımızda, "Hukuk" olarak adlandırdığımız toplumsal kurumun ne olup ne olmadığı, niçin var olduğu gibi sorular geçerliliğini korumaktadır. Bu bakımdan, hukukun tüm Dünya'da giderek yozlaştığı ve amacından saptığı günümüz dünyasında Bastiat'ın fikirleri üzerine düşünmek ve tartışmak kanımca önemlidir.
Hukuk nedir?
"Hukuk, bireyin meşru savunma hakkının kolektif organizasyonudur." der Bastiat. Bireylerin, insan olmaları sebebi ile doğuştan sahip oldukları 3 temel hakka vurgu yapar: Hayat, hürriyet, mülkiyet. Bu hakları John Locke da "Temel Haklar" olarak adlandırmıştır. Bu haklardan herhangi biri, diğer ikisi ile koparılamaz bağlarla birbirine bağlıdır. Bireylerin bu haklarını korumak için yaptıkları şeyler meşru savunma kapsamına girer. Fakat bu noktada bir sorun ortaya çıkar.
Her bireyin kendi meşru savunmasını yapması ne kadar doğru ve ne kadar mümkündür? Bu, büyük bir kaosu, belirsizliği ve haksızlıklar silsilesini beraberinde getirmez mi?  Ayrıca, her birey kendi meşru müdafaasını yapma kudretinde olmayabilir.
İşte bu noktada, hukuk dediğimiz yapı ortaya çıkmaktadır. Hukukun, bireyin meşru savunma hakkının kolektif organizasyonu olmasının sebebi tam olarak budur.

Yasal yağma nasıl engellenebilir?

İnsanlar, varlıklarını devam ettirebilmek için birtakım şeylere ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaçlarını karşılamak için insanlar sürekli olarak çalışmak ve emek harcamak durumundadırlar. Fakat tek yol bu değildir. İkinci yol, başkalarının çalışarak ve emek harcayarak kazandıklarını yağma ve soygun ile elde etmektir.
İnsanoğlu, doğası gereği ikincisini yapmaya daha yatkındır. Çünkü insanlar becerebildikleri ölçüde başkalarının aleyhine yaşama ve zenginleşme eğilimindedir. Bunun temelinde insanın doğasında bulunan ilkel, evrensel ve bastırılması güç içgüdüdür.
Bastiat, yasal yağma olarak adlandırdığı bir soygun türünden bahseder. Yasal yağma; gücü elinde bulunduranların, yağmayı engellemekle görevli olan hukuk aygıtını kendileri lehine yağma sağlayacak hale getirmesidir.
Devlet yapısı sınırlı değilse, hukukun üstünlüğü ve özekliği sağlanmıyorsa yasal soygunun ortaya çıkması şaşırtıcı değildir. Çünkü herkeste var olan daha fazlasını daha kolay yoldan elde edebilme içgüdüsü yöneticilerde de vardır.
Yağma ve soygun yasal kılıf altında nasıl yapılabilir? Bunun en bariz örneği, gereksiz ve aşırı vergi politikaları olarak gösterilebilir. Bu yasal soyguna itiraz edenlerin iki farklı amacı bulunabilir: Yasal soygunu durdurmak ya da yasal soyguna ortak olmak. Türkiye'de genelde insanlar ikincisine daha yatkındır. Bu sebepledir ki, iktidarlar değişse de yasal soygun azalmaz, artarak devam eder.
Tarih bizlere hukukun yozlaştığı toplumlarda bu sorun kökten kazınmak bir yana, artarak ve genelleşerek devam ettiğini göstermektedir. Bu durum, zamanla insanların yasalara olan saygısını azaltır ve toplumsal birlikteliğe zarar verir.
Ancak ve ancak, çalışmaktan ve emek harcamaktan daha ıstırap verici olmasını sağlayarak soygun ve yağmanın önüne geçilebilir. Hukukun temel varlık sebebi budur. Hukukun varlık sebebi, devletlerin etki alanlarını bireyler lehine kısıtlamak, bunun yanında bireylerin meşru savunma haklarının kolektif organizasyonunu sağlamaktır. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI