18 Ağustos 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ7 Mart 2018 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Hukukta hukuksuz işler

Kurumların ya da kişilerin kendileri namına yanlarında çalıştırdıkları elemanların çok önemli olduğu su götürmez bir gerçek.
Mesela borcunuzdan dolayı elektriğiniz kesildiğinde açmaya gelen eleman “Harcınıza borcunuza dikkat edin, bir daha olmasın” diyebilir mi? Diyor işte bazen. Kimisine denk geliyor. Sonra örneğin bizim mesleğimiz için ele alalım, avukatların takip elemanları, borçluyu, akrabalarını dahi sürekli arayıp haciz, hırsızlık tehdidinde bulunabilir mi hiç? Evet bazen bulunabiliyor.
Özellikle kurumsal firmalar için çalışan, büyükşehir merkezli, icra yoğunluğu olan hukuk bürolarının takip elemanları kişileri arayıp ağzına geleni söylüyor. Bence bunun ucu, bizim mesleğimize, itibarımıza dokunuyor. Avukatlar işleri gereği genel olarak hareket halindedirler. Oradan oraya, bir devlet dairesinden birine koştururlar, sizi ben avukatım diye arayan ve tehdit eden kişi aslında avukatın yanında çalışan elemanı olabiliyor.
Hatta mevcut durumda x hukuk bürosundan bir kişi arayarak bu işlerle hiç işi olmamış yurdum insanını tehdit ediyor sonra da diyor ki şimdi konferans görüşmeye alıyorum aynı hatta bir de “POLİS” bağlanıyor. POLİS diyor ki avukatla anlaş, borcunu öde, yoksa senin İstanbul’daki dosyanı Sakarya emniyetine göndeririz vs.  işin içine polisler de giriyor yani. Bence peşi bırakılmaması gereken bir durum.
Bana bu şekilde geldikleri zaman üzülüyorum. Çünkü mesleğim benim kimliğimi de yansıtıyor ve insanların avukat denildiğinde nahoş bir algıları zaten var. Bir de bunun üzerine hukuka, ahlaka, adaba uygun olmayan yaklaşımların da avukatlara, hukuk bürolarına, çalışanlarına mal edilmesi oldukça üzücü.
Mevzuatta; borçluyu telefonla tahsilata icbar, alacaklıya veya alacaklı vekili Avukata tanınmış bir yol değildir. Fakat tabii ki  alacaklı vekilinin borçluyu arayarak borcundan dolayı takibe geçilmeden ana borca ek olarak icra takipleri masraflarının ve avukatlık ücretinin borca eklenmemesi külfet oluşturmaması için bir kereye mahsus olmak üzere, adab-ı muaşeret  içeresinde aramasında da bir sakınca bulunmamaktadır.
Vatandaşlarımız özellikle para borçlarından dolayı böyle hakaret içerikli bir muameleye maruz kalırlarsa benim onlara ilk tavsiyem yine bir avukat meslektaştan yardım almalarıdır.
Sizi telefonla arayarak kendisini avukat, polis, savcı diye arayarak ileri geri konuşan kişilere gerçekten itibar etmeyiniz ve lütfen bu yanlışı yapan kişilere karşı en başından bir meslektaşımız ile birlikte karşı durunuz. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI