20 Ağustos 2018

Cihan ERSÖZ12 Mart 2018 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Hürriyet’te cinayet!

 Bu işin açıklaması ‘cinayete hazırlık’tır!
   20 yıl önce Karasu Hürriyet Köyü’nde Muhtar ve İhtiyar Heyeti bir karar alıyor: “Köyümüzde orman kalmadı. Tömek Mahallesi’nin güney yamacındaki bin dönümlük alanı korumaya alalım. Bundan böyle oradan kimse tek dal bile kesmesin.”
   O dönemin Muhtarı Aytekin Özkan anlattı:
   “Korumaya aldığımız ormanı çevresinde fındık bahçeleri ve diğer tarım arazileri var. Biz bu kararı almamış olsaydık, 1000 dönümlük ormanın yerine şimdi fındık bahçeleri olacaktı. 2B yasası ile birlikte ormanı açanlara tapu verilecekti. Orman İşletmesi bu gün hangi yüzle kendisinin koruyamadığı ve vatandaşın 20 yıl gözetip gözü gibi kolladığı orman arazisine taş ocağı açılması için ‘olur’ veriyor?”
   Alanda ıhlamurdan kestaneye, kayından meşeye, akasyadan orman gülüne çeşit çeşit ağaç ve onlarca bitki türü var. Yetmemiş, Orman İşletmesi de vatandaşa gelir olsun diye yüzlerce fıstık çamı dikmiş. Şimdi aynı işletme özel bir şirket taş ocağı açsın diye cansiperane çaba göstermekte!
   Eski Muhtar Özkan gibi sorayım: Hangi yüzle, Orman Müdürü!
   Sadece o mu? Belediye Başkanı ile önceki iki kaymakam da basmışlar ‘olur’u!
   El mahkûm tabi!
   Orman İşletmesi’nin ‘bal üretimini artırmak’ amaçlı orman kurduğunu biliyorum. Bunun için akasya, ıhlamur ve benzeri binlerce fidan dikildi. Hürriyet’teki orman doğal olarak bu özelliği zaten taşıyor. Nitekim burası kovan sahipleri için tercih edilen bir yer. Bu gerçeği bilen İşletme nasıl olur da taş ocağına geçit veren mekanizmanın içinde yer alır?
   Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba Bey, köye dönüşü sağlamak için ‘çiftçiye 300 koyun’ projesinin ilk uygulamasının Nisan 2018’de başlayacağını açıklamıştı. İnanmayacaksınız ama taş ocağına peşkeş çekilen orman alanının hemen kıyısında, İbrahim ve Orhan Kotan isimli iki kardeş 1000 başlık koyun ağılı inşaatı başlatmış. Üstelik kendi öz sermayeleriyle…  
   Eşref Bey ne der bu işe? Kotan Kardeşler köyden göç mü etsin? O zaman neyin koyunu, neyin geri dönüşü? Hiç değilse milletle dalga geçmeyin!
   Taşa feda edilen orman, Her yönden esen rüzgârlara açık bir tepe. 7 bin dönümlük her tür tarımın yapıldığı Hürriyet ile Akkum ovalarını yukarıdan görüyor. Acarlar Longozuna kuş uçuşu 3 km mesafede.
   Karasu Aziziye Mahallesi’ndeki taş ocağı gözlemiyle söylüyorum. Ocakla birlikte mıcır tesisi kurulsun; iki yıl içinde her iki ovanın Fatiha’sı okunur ve hayvancılık biter. Acarlar da toz bulutundan payına düşeni fazlasıyla alır!
   Taze bir bilgi: Hürriyet’teki ocak ruhsatı, ‘sahibinden.com’ sitesinde 5 milyon 500 bin liraya satılığa çıkarılmış!
   Desenize işimiz kolay…
   AKP 2014 yerel seçimlerinde Hürriyet’te 305 oyun 193’ünü, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde 289 oyun 202’sini, 1 Kasım 2015’te 283 oyun 220’sini almış. 16 Nisan 2017 referandumunda 306 oydan 247 ‘evet’e karşılık sadece 59 ‘hayır’ oyu çıkmış.
   Öyleyse; AKP’li vekiller Hürriyet’e gelip vatandaşa taş ocağının devlete, millete ve mahalleliye ne kadar fayda getireceğini anlatsınlar. Oy tablosuna baktığınızda görevin onlara düştüğü açık!
   Bakarsınız burayı Ocağı Hürriyet sakinleri satın alıp işletir; devlet de millet de kazanır!
   Buyurun; vatandaş sizi bekliyor!

 

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI