22 Eylül 2018

Cihan ERSÖZ27 Kasım 2017 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

İncil’in çevirisi neden yasaklanmıştı?

Öğretmen Okulu’ndaki edebiyat öğretmenimiz Duygu Hanım’dan 5 ve üzeri not almak tenekeyi parlatıp altına dönüştürmekten zordu. Böylesine not cimrisi bir başka öğretmen tanımadım.
   Sınıfta geçer not alan birkaç öğrenci arasındaydım. Bu nedenle beni zaman zaman üst sınıflardaki münazaralara jüri olarak götürürdü. Bu davranışı o sınıftaki öğrencilere ‘Seviyeniz bu kadar’ mesajı vermek için miydi?
   Bir gün koridorda karşılaştık. Bana okuduğum ve ödev olarak özetini çıkarmak zorunda olduğum Hugo’nun Sefiller romanından bir bölümü sordu. Heyecandan tekledim. Yaşam boyu unutmayacağım dersi tek cümleye sığdırdı:
   “Okuduğunu unutmak istemiyorsan başkalarıyla paylaş!”
   Yenihaber’de yaklaşık 13 yıldır yazıyorum. Alıntıya yer verdiğim yazı sayısı iki elin parmak sayısını geçmez. Bunların çoğu da bilimsel dergilerdendir.
   Ulusal basından alıntı tercihim Metin Münir’dir. Kendisine mesaj attım, sakıncası var mı diye… “Serbestsin, dilediğin kadar aşır” dedi.
   Metin Münir’in geçtiğimiz günlerde t24 sitesinde “Latince İncil, Arapça Kur'an” başlıklı bir yazısını okudum. Unutmamak adına ve Duygu Hanım’ın öğüdünü tutarak yazıyı özetleyip paylaşmak istedim.
   Hristiyanlık İngiltere’ye yaklaşık 1.600 yıl önce girmiş. O yıllarda Hristiyanlar Roma’da oturan Katolik Papa’ya bağlı ve İnciller Roma İmparatorluğu dili olan Latince. Dolayısıyla İngilizler İncil’in anlamadıkları Latince okuyorlar. Üstelik çeviri yasak!
   Buna rağmen İncil’in bazı bölümlerini İngilizceye çevirenler oldu. Ancak bunlara sahip olanlar yakalandığında idam ediliyorlardı.
   1517’de William Tyndale isimli bir papaz, “Çift süren bir oğlan ile bir piskopos, Tanrı’nın kelamını eşit derecede anlayabilsin” diye İncil’i orijinal dili olan Eski Yunanca ve İbraniceden İngilizceye çevirmeye kalkıştı.
   Kral ve Kilise İncil’in herkes tarafından anlaşılmasını sağlayacak girişime karşı çıktılar.
   Tyndale, canını kurtarmak için Avrupa’ya kaçtı. Orada bastırdığı İncil’i 1520’lerin ortalarında İngiltere’ye yolladı.
   Kitap halk arasında sevildi, ama Kilise tarafından lanetlendi. Londra Başpiskoposu, çeviriye olan öfkesini kitaptan 3.000 adet satın alıp St. Paul Kilisesi’nin önünde yaktırarak gösterdi.
   Tyndale’i tanıyanlar, onunla beraber görünenler, kitabına sahip olanlar, zindanlara atılıp işkence gördüler.
   Kralın adamları, Papanın casusları Tyndale’in peşine düştüler.
   1535’te onu Brüksel yakınlarında yakaladılar ve bir kalenin zindanına kapattılar.
   İşkence gördü. Bir yıl sonra, dinen kabul görmüş değerlere aykırı davranmaktan mahkûm oldu. Boğularak idam edildi ve cesedi bir meydanda direğe bağlanarak yakıldı.
   Sonra tuhaf bir şey oldu… İki yıl sonra Kral VIII. Henry, boşanmasına izin vermediği için Papa ile bozuştu ve İngiliz Kilisesi’ni Katolik Kilisesi’nden ayırdı. Kopuşu kesinleştirmek için İncil’in İngilizceye çevrilmesini emretti.
   İncil’i İngiliz diline çeviren Tyndale 2002’de, En Büyük Yüz İngiliz listesine alındı.
   Neyse ki Türkiye’de Kutsal kitabımız Kuran’ın tefsiri her kitapçıda var. Bildiğim kadarıyla Türkçe yazılan ilk tefsir Elmalılı Hamdi Yazır’ın Hak Dini Kur’an Dili adını taşıyor. Diyanet Vakfı, Süleyman Ateş, Yaşar Nuri Öztürk, Edip Yüksel ve Ali Bulaç’ın tefsirleri de var.
   Yani, Arapça okunan duaları tefsir kitaplarına bakarak öğrenebiliyoruz!
   Niye durakladınız? Yoksa öyle değil mi?
  


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI