23 Ekim 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ20 Aralık 2017 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

İnsan ne zaman insandır

10 Aralık Dünya İnsan Hakları günüydü. İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin kabul edildiği gün olan 10 Aralık 1948'den bu yana her 10 Aralık'ta İnsan Hakları Günü kutlanıyor. İnsan Hakları evrensel bildirgesinin kabul edilişi üzerinden 64 yıl geçti. Hakları korumak adına çeşitli sözleşmeler imzalandı, bildiriler yayımlandı. Peki bu yapılmış ve yapılmaya devam eden çalışmalar haksızlıkları engelliyor mu, hayır! Çünkü herkese adalet ama bize daha fazla adalet peşinde insanlar. Zaten bizde olmayan şeylere önem verir, kutlar, anarız. Şayet insan hakkı layıkıyla eşit şekilde olsa idi, bugüne de gerek olmazdı. Ama bu eşitliğin tam olarak sağlanması imkansız olduğu için mücadeleye devam.
Dün gece TRT’nin bir kanalında insan ve savaş adlı bir programa denk geldim. Kırım Tatarı bir dedenin anılarını yansıttılar ekrana. Başını kaçırdım ama 2. Dünya savaşında yaşadıklarından bahsediyordu muhtemelen. Köylerini boşaltmaya zorlanmışlar, üç beş eşyaları varsa almışlar yollara düşmüşler, trenlere bindirilip Polonya’ya götürülmüşler. “Bu yolculuk çok zordu.” diyor dede. “Bizi bir kamplara yerleştirdiler.” Alman askerler onlara yemek olarak her gün bir parça ekmek ve su vermişler. Sonra onları yemek karşılığı çalışmak için bazı insanların yanlarına yerleştirmişler. Kölelik yani. “Adamın biri yanıma geldi. Sen benim işçimsin, ailen nerede” diyerek anlatıyor. O da annelerini bulmuş ve ailecek o adamın evinde çalışmaya başlamışlar. Büyüklere 600 gram, çocuklara 300 gram ekmek veriliyormuş iş karşılığında. NE İNSAN HAKKI BE KARDEŞİM!
Sonra bir gün eve geri gideceksiniz denmiş. Tabiki Kırım’a dönmek istemişler. Orası bizim yurdumuz toprağımız demişler. Amerikalı bir komutan Rusya Kırımda Türk bırakmadı, oraya gitmeyin, orası artık sizin için yurt değil diye anlatmış. İnanmamışlar. Yine trenlere binmişler. Yolculukları 4 ay sürmüş. 4 ay çoluk çocuk yaşlı hasta vagonlarla taşınmış. 3 yaşındaki kardeşi bu yolculukta ölmüş. Dedeleri bu yolculukta ölmüş.
İndikleri yer Özbekistanmış. Kırım’da indirmemişler onları. Burada da çok zor günler günler yaşadık diyor. Hayatta kaldığı için şanslı olduğunu düşünüyor. Yıllar sonra kırım’a köylerine dönebilmişler. Eski köyleri yerinde yokmuş. Virane. Hala yılda bir eski köylerini gidip anarlarmış.
Dünya üzerinde ne işkenceler, ne ölümler, ne yokluklar var da hakkıyla ne yazılabilir ne anlatılabilir. Savaş ne bilgisayar oyununa benziyor, ne de kâğıt üstündeki anlaşmalara… Ölmeninse bayılmak olmadığı aşikâr. Filler tepişiyor çimenler eziliyor. Açlık, sefalet, evsizlik, ekmeksizlik, can korkusu… Kimse parası var diye diğerinden daha fazla insan değil. Kimse daha güzel, daha iyi giyiniyor, daha şık evlerde oturuyor diye diğerinden farklı ağlamıyor, gülmüyor, sevmiyor, ölmüyor…
Kimse ülkesi savaşta olduğu için, parası olmadığı için, evi olmadığı için, ailesi olmadığı için insanlıktan çıkmıyor. Hatta bazen tersi olarak her şeyi olan insanların insanlığını kaybettiği vakıalar çoğunlukta. İnsan ne zaman insandır? Örneğin sarışın olduğunda mi, zengin olduğunda mı, akıllı olduğunda mı, ne zaman?


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI