18 Ekim 2018

Serdar ÇAKAN4 Ocak 2018 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

İran

Hikmetinden sual olunmaz! Fakat anlamaya çalışmak farzdır.
Yaradan, Ortadoğu coğrafyasında yaşayan milletlere petrol vermiş, gaz vermiş, maden vermiş. Dünyada rahat içinde yaşamak için gereken ekonomik değerleri yerin altından dolaştıra dolaştıra kapılarının önüne kadar getirip, bırakmış!
Çıkarsınlar, diğer ülkelere satsınlar, ahir zamandaki ömürlerini refah içinde geçirsinler diye ihsanda, lütufta bulunmuş.
Peki, Norveçli’ye ne vermiş. Cevap çok basit: Soğuk, buz, kar… Bir de balık!
Hangisi mutlu?
Norveçli!
İran, Irak, Suriye, Suudi Arabistan ve körfez ülkeleri…. Hepsinde aynı hikâye yaşanıyor!
Bir tarafta ülkenin devasa kaynaklarını elinde bulunduran aileler ile Batı’nın kapitalistleri arasında süregelen çıkar dolu ilişkiler… Diğer yandan canını, özgürlüğünü, çocuklarını korumaya çalışan, fakirlikle ve savaşlarla boğuşan yığınla masum insan… Aynı topraklarda ama farklı dünyalarda sürdürülen yaşamlar…
Norveç’te vatandaşlar mutlu, Ortadoğu’da krallar ve imamlar!
Siyasal İslam’ın sıkıntısı budur!
Müslüman milletler, topraklarında yaşanan doğal siyasi ayrışmaları sadece din ve inanç değerleri ile bastırmaya çabaladıkça ortaya sosyolojik travmalara sebep olan ve maalesef kanla, canla beslenen bir canavar çıkıyor.
Bu canavarı, Batı’nın beslemek istediği doğrudur. Ancak Kerbela’dan dişe dokunur tek bir ders çıkaramayan Müslümanların yüzlerce yıldır birbirini doğramasının tek sebebinin Batı kavramı ile izah edilen dış düşmanlar olduğunu iddia etmek, gerçekçi değildir.
Yüzlerce yıldır aynı bozuk düzen tekerrür edip duruyor. Ülkelerinde iktidara destek olanlar dini bütün, ahiretini kurtarmış, makul, hatta vatansever sayılırken, iktidara muhalefet edenler, batının uşağı, hain, günahkâr sıfatları ile tekfir ediliyor, dışlanıyor, hatta cezalandırılıyor.
Ortadoğu’yu yazıyoruz ama örnekleri kendimizden verelim: İsterseniz İmam-ı Azam’ın isterseniz Mustafa Kemal Atatürk’ün mücadele dolu hayatını okuyunuz. Aynı şablonun üst üste geldiğini, dönemin iktidarları tarafından benzer şekilde suçlandıklarını göreceksiniz.
Peki ya Hz. Peygamber (sav), doğup büyüdüğü topraklardan neden ayrılmak (hicret etmek) zorunda kalmıştır? Dönemin iktidarının O’nu öldürmek istemesinin sebebi dini midir, siyasi midir?
Elbette barıştan, siyasi istikrardan, çevremizdeki devletlerin toprak bütünlüğünden yanayız.
Ancak görülen o ki; geçmişte kendi boynuna kendi eliyle bir ip geçirip, ucunu kendi eliyle kralına, şeyhine, başkanına teslim eden toplumlarda sıralı bir hareketlenme vardır ve yıllar içinde ülkeden ülkeye sıçramaktadır.
İran’ı yönetenler, inşallah Irak’ın, Suriye’nin zamanında yapamadığını fakat Suudi Arabistan’ın son dönemde yapmaya çalıştığını anlamıştır ve gereğini yapacaklardır. Başka türlüsünü düşünmek bile istemiyorum.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI