20 Haziran 2019

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ10 Nisan 2019 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

İş kazaları ve iş güvenliği

Yıllar önce bir iş güvenliği firmasının hukuki işlerinde danışmanlık yapmıştım. İlk zamanlar iş güvenliği uzmanı olmak bugüne nispeten kolaydı. Sonra gittikçe zorlaştı. Mühendisler bu sahaların aranan elemanları oldu. Firmaların denetimleri eskiye nazaran düzenli ve sık olmaya başladı. Çünkü herhangi bir kazada işler dönüp dolaşıp firmaya atanmış uzmana uzanıyordu.
Sorumluluklar ve denetimler devlet elinden özel kurumlar ve kişilere devredildikçe ve kişiler sorumluluk altına sokuldukça her türlü firmanın işçi ve çalışanlarının sağlığına ve çalışma güvenliğine bakış açısı değişmek zorunda kaldı.
Fakat firmalar için en zoru tabii ki bu konunun ekonomik boyutuydu. İlk etapta firmalar bu alana ekstra bedel ödeme zorunluluğunu kabul etmek istemedi. Öyle olunca firmalar bu kanunun ertelenmesi talebinde bastırdılar. İşveren de kendi açısından haklı. Bir ödeme kalemi daha bazı firmaları zorladı.
Ama sonra zamanla alışıldı. Benimsendi. İşe girişler doktor kontrolünde olmaya başlandı. İnsanlar sağlık raporu olmadan riskli iş gruplarında çalışamadı.
Yurt dışı örneklerine baktığımızda örneğin ABD'deki iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önemli bir uygulama da, özellikle işçilerin iş kazasına maruz kalması halinde makinayı imal edene kişisel tazminat davası açabilmesi söz konusu. Aslında, makinaların satılmadan önce iş güvenliği bakımından test edilmesi konusunda bir zorunluluk yok fakat üretici satmadan önce bu testi yaptırmak zorunda.
İsviçre’de ise çalışanları iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı korumak için 13 Mart 1964 tarihli 3 Numaralı Kanun çıkarılmıştır. İsviçre Kaza Sigortası müfettişleri de iş kazalarının sebeplerinin bulunması ve önlenmesi konusunda faaliyet göstermektedirler. Bu esnada işyeri prim oranlanın da kaza sıklığına göre yükseltmekte veya düşürmektedir.
Yani bu düzenlemeler bizden daha önceki dönemlerde başlamış. Fakat bizdeki çalışmaları da yabana atmıyorum ve iş kazaları ve işçi güvenliği kapsamında yapılanların gün geçtikçe iyileşerek artmasını temenni ediyorum.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI