26 Haziran 2019

Mustafa Ali AYKOL22 Mart 2019 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

'İsteyince Oluyormuş' ya da 'Seçim Nelere Kadirmiş'

Ada Treni... Ya da asıl ismiyle Adapazarı Ekspresi.  Çocukluğuma dair hatırladığım anılarımdan birini oluşturur; Adapazarı'ndaki gardan ailemle trene binip Haydarpaşa'ya gidişimiz. Tren Sakarya ile özdeşleşmiş bir simgeydi adeta. Sakarya, tren garı, Gar Meydanı ve Ada Treni. Birbirinden ayrılamaz gibi gözüken dört unsurdu.
Adapazarı Tren Garı 7 yıldır Ada Treni'ne ev sahipliği yapamıyordu. Şehrin iç trafiğini bozduğu, TCDD'nin bu konuda kesin kararı olduğu gerekçesiyle Ada Treni Adapazarı'na sokulmuyordu. Önce, Yüksek Hızlı  Tren'in gelmesiyle birlikte Ada Treni de Arifiye'ye taşındı. Arifiye'den Adapazarı'na ise ADARAY adı verilen bir hat kuruldu. Sanki Ada Treni'nin bozduğu trafik akışını ADARAY  bozmuyormuş gibi bir süre o da devam etti. En sonunda Ada Treni, Mithatpaşa'da son durak yapmaya başladı. ADARAY seferleri de kaldırıldı.
Hatta o süreçte Adapazarı Garı'nın arazisinin üzerine yapılacak olan yeni projeler çizildi, hazırlandı, tanıtıldı.
O dönemde bazı köşe yazarları çıkıp "Mithatpaşa dediğimiz şurası, yürüsen on dakika, koşsan 5 dakika" minvalinden yazılar kaleme aldılar. Ama olan Adapazarı halkına oldu.
Bu süre zarfında STK'lar ise boş durmadı. Ada Treni'nin Adapazarı'na gelmesi için sürekli olarak gösteriler düzenlediler, imza kampanyalarını sürdürdüler. Ada Treni'ni şehrin gündeminde tutmayı başardılar. 
Şimdi bir yerel seçim arifesinde, TCDD aksi yönde bir karar almadığı halde, gelmez denilen, gelemez denilen tren Adapazarı Tren  Garı'na getirildi. Genel yayın yönetmenimiz Sezai Matur köşesinde yazdı, geçidin orada hiç de abartıldığı gibi bir trafik oluşmamış.
Demek ki neymiş, isteyince oluyormuş. Ama yetmez. Yine Sezai ağabeyin dikkat çektiği üzere, Ada Treni'ni seçimlerden sonra tekrar Adapazarı'nın dışına taşımak isteyecek güç odaklarına karşı dikkatli olunmalı. En önemlisi de Ada Treni'nin son durağı Pendik değil en azından Söğütlüçeşme olmalı.

Anketler Yalan mı Söylüyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anket firmalarının işi ticarete döktüğü gerekçesi ile gerçekleri yansıtmaktan uzaklaştığını ifade ederek anket sonuçlarına inanmadığını söyledi.
Cumhurbaşkanı'nın bu açıklamasının ardından da televizyonlarda tek işleri güzel argümanlar geliştirmek olan ve ilginçtir ki aralarında anket firmalarının temsilcileri de bulunan kadrolu tv konuşmacıları, anket firmalarının nasıl gerçeği çarpıttığını anlattılar.
Şaşırdım, zira aynı kişiler, aynı televizyonlarda sürekli olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın nasıl sürekli anketler yaptıran, halkın sesine kulak veren, anket sonuçlarına göre hareket eden pragmatik bir lider olduklarından bahsediyorlardı. Şimdi ise o anketler bir ölçüde çöpe atılmıştı.
Peki anket şirketleri gerçekten gerçekleri çarptırıyor mu? Olabilir, neden olmasın. Bir seçim gecesi, bir televizyon kanalında yorumculuk yapan bir anketçinin gecenin sonunda yayından alınması buna güzel bir örnekti mesela.
Ama şu da var ki, anket şirketleri bir tane değil. Hepsi anlaşıp, belirli konularda yalan söylüyor olabilir mi? Olabilir tabii, neden olmasın. Sonuçta anket sonuçlarını çarptıran bir üst akıl ya da "anket lobisi" olmaması için bir sebep var mı?  
Patlıcan fiyatlarını yükselten bir olmayan düşman yaratıldıktan sonra, "gıda terörizmi" gibi, "gıda teröristleri" gibi kavramlar türetildikten sonra bir de anket terörizminin varlığına inandırmak da çok zor olmasa gerek insanları.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI