22 Ağustos 2018

Ömer EMECAN14 Nisan 2018 , Cumartesi

Ömer EMECAN

“İTİBAR GÖRMEYEN ÂLİM BULUNDUĞU ŞEHİRDEN GÖÇER!”


İbni Sina, böyle der; ”İtibar görmeyen âlim bulunduğu şehirden göçer” Şehirlerin kalitesini ancak, o şehrin içinden çıkan âlimler, edebiyatçılar ve sanatçılar arttırırlar. Bunları niye yazıyorum?
Bulunduğum şehirde, benim için bir ‘Vefa Programı’ yapıldı.                                          
Kadirşinas dostlarımızın düzenlediği bu program, 60 yılı bulan kültür hayatım içinde sanat ve edebiyata kazandırdığım 40 eserin, bir anlamda takdir edilmesi anlamına geliyordu…                                                                                                          
İstanbul’dan, Erzurum’dan, Sivas’tan, Elazığ’dan, Bitlis’ten gelen akademik kariyer sahibi gönül dostlarım, benim de farkında olmadığım özelliklerimi anlattılar…                                                                                                                               
Hemen hepsinin ortak görüşü, edebiyata ihtiras sahibi olmadığım yönündeydi. Olamazdım elbette, Peygamber terbiyesi almış, Yunus’un duygularıyla yoğrulmuş, Mevlana’nın hikmetiyle pişmiş bir insan, doyumsuz olabilir miydi?                                 
Konuşmacıların birleştikleri nokta, 60 yıllık edebiyat ve kültür hayatımda, ülkem ve insanım için nitelikli bir hizmete talip olmamı dile getirmiş olmalarıdır.
Ne acıdır ki, 60 yıl boyunca yaşadığı şehrin kültürüne, üstelik bazı eserlerini de doğrudan bu şehrin tanıtılmasına adamış bir insan olarak, vefa gecesine, bu şehrin Valisi, Belediye Başkanları beklenen ilgiyi gösteremediler.                                                   
500 Km. 700 Km. öteden gelen insanların vefasına karşılık, bizim insanımız birkaç yüz metrelik mesafeye katlanamadı.
Şehrin çöpüne ayırdıkları vakti, şehrin onurunu yükselten insanlardan esirgeyenler, nasıl hizmet yapacaklar, Kime hizmet edecekler? Bir şehir, binalar yaparak oralara ulaşımı sağlayan yollar açarak gelişmez ki! 
Bu yaşa gelmiş insanın onlardan gelecek iltifata ihtiyacı mı var? Elbette ki hayır.       3. Sınıf, 5. Sınıf, hatta adı hiç duyulmadık adamları reklam panolarında afişe ederek gösteri alanında bir şeyler yapan ve buralara astronomik paralar harcayan Belediye, böyle bir program için neden ilgisiz davranır, anlamak mümkün mü?                                     
Davet ettiğimiz saygıdeğer dostlarımıza; bilim adamlarımıza, ‘Size yolluk ödeyememenin hüznü içindeyiz, ne yaparsın ki, buradaki kurumlar bize bu yönde destek vermedi’, özründe bulunmanın utancını yaşadık. Bu dostlarımız buna rağmen, geldiler görüşlerini aktardı ve döndüler.
Bakınız, İngiliz Devlet adamı, dilin sadeleşmesini isterken, bundan etkilenecek İngiliz yazarları söz konusu edilince, “Britanya adalarının yarısından vazgeçerim, ama Şekspir’in bir eserini feda edemem, bırakın bu çalışmayı”, der. Onları büyüten işte bu dikkatleridir.
Biz gelişmeyi, modernleşme ya da çağdaşlaşmayı, bu tür hamlelere sırt dönmede gördüğümüz sürece, ruhu boşaltılmış şehirler meydana getiririz. Onların böyle bir programa maddi destek vermediklerini bir kenara bırakalım, gelip kendilerini göstermeleri, bana artı kazandıracak bir tavrı ifade etmeyecekti. Kendilerini yüceltecek ve gelen bilim adamları yanında, şehrin itibarını arttıracaklardı. 
Bu tablo, gelişmişliğimizin nasıl bir mahiyet kazandığını göstermesi bakımından oldukça derin anlamları ihtiva etmektedir. 
Sayın Cumhurbaşkanı, “Kültür ve sanatta arzu ettiğimiz başarıyı gösteremedik” diyor. Elbette gösteremezsiniz, bu kadro ve bu anlayışla bunu yapmak mümkün mü?
İtiraf edeyim, tek kişi olarak geldiğim bu şehirde, artık geniş bir aileye dönüşmem olmasa ve çocuklarımdan ayrı yaşayacağımdan emin olsam, bir gün olsun durmam.
İbni Sina ne güzel söylemiş değil mi: “İtibar görmeyen âlim, bulunduğu şehirden göçer”, diye.                                                                                                                          
Bu gün, çocukluğumdan bu yana, hayranlıkla takip ettiğim ve örnek aldığım üstatlardan, Muhsin İlyas Subaşı’nın sitem yüklü yazısına, çok az kısaltmalarla yer verdim.                 
Devam edeceğim.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI