16 Ağustos 2018

Serdar ÇAKAN7 Nisan 2018 , Cumartesi

Serdar ÇAKAN

İyi Parti Ankara Kongresi

Geçtiğimiz pazar günü İyi Partinin 1. Olağanüstü Kongresi vardı. İyi Parti’nin İstanbul İl Kongresine de gitmiş ve sizlere bu sayfadan genel izlenimlerimi aktarmıştım. Ankara’ya da bu sebeple gitmem gerektiğini düşündüm ve pazar sabahı saat 04:30 gibi yola koyuldum.
Alana saat 8 sularında vardım. Kapalı spor salonunun etrafına geniş güvenlik çemberi vardı. Emniyet görevlileri gayet sakin ve centilmendi. Daha önceki kongrelerde gördüğüm itiş – kakış ortamı yoktu. Spor Salonunun dış bahçesi çok kalabalıktı. O saatte salonun içindeki arkadaşlardan gelen mesajlara göre salonu içi de tamamen dolmuştu.
Alanda konuşulanlara göre başka illerden 1.000’den fazla otobüsle geceden yola çıkanlar benim gibi yola çıkmak için sabahı bekleyenlere yer bırakmamışlardı. Bir grup arkadaşımın Gençlik Parkı’nda (salonun hemen yan tarafı) toplandıkları haberini alınca ilk olarak o tarafa yöneldim.
Gençlik Parkı da çok kalabalıktı. Yer bulabilenler çay bahçelerinde, kafelerde oturmuş, Sayın Meral Akşener’in konuşmasını bekliyorlardı. Konuşmanın saat 11:00 civarı yapılacağı bilindiğinden, partililer birbirleriyle sohbet ediyorlardı. Aslında tanışıyorlardı.
- “Merhaba ben Mehmet, Trabzon’dan.”
- “Merhaba ben Ahmet, Amasya’dan.”
Normalde bu ölçüdeki yoğunluklar insanları sinirlendirir. Fakat alanda beklenmedik bir sükûnet ve insanların birbirlerine olan saygılı davranışları hakimdi. Amasya’dan, Gaziantep’ten, İzmir’den, Erzurum’dan, Adana’dan, Kocaeli’nden, İstanbul’dan birçok kişi ile görüştüm. Ortak kanı: İnsanların yoğunluğu ve kalabalıkların birlikteliği partilileri memnun etmişti.
Parkta dükkânı bulunan esnaflarla da konuşarak fikirlerini öğrenmek istedim. Bir kişinin söyledikleri gerçekten ilginçti:
Defalarca kongre gördüm. Genelde toplama insanlar gelirler. Sürelerini bitirene kadar oyalanırlar, hiç para harcamadan giderlerdi. Bugün gelenler farklı. Buraya herkesin kendi isteği ile geldiğini düşünüyorum. Bugün işler iyi çok şükür!
Çevre temizliği ve düzeni yerli yerindeydi. Bu tür organizasyonlarda kıyıda köşede beliren çöp yığınlarına rastlamadım. Bu olumlu tabloda gelenlerin eğitim seviyesinin muhtemel etkisi de vardı.
Kadın partili sayısı daha önce hiç görmediğim kadar yoğunluktaydı. Ailece katılımların bu sonucun ortaya çıkmasında etkili olduğunu düşünüyorum. Çünkü tanıştığım birçok kişi Ankara’ya eşiyle birlikte gelmişti.
Kötü niyetliler tarafından sonradan polemik konusu yapılsa da kongre için hazırlanan şarkı çok beğenilmişti.
Gözleri yıldız gibi kaşları hilal, sanki Mustafa Kemal bizim çocuklar.”
“Gözleri yıldız gibi kaşları hilal, evlad – ı fatihan derler, adı Meral
.”
Sayın Genel Başkan, partinin her şeyi. Bu çok açık. Alandaki herkes sadece “Meral abla” hakkında konuşuyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi düşünüldüğünde bunu anlayabiliyorum. Ancak ilerideki dönemde etrafındakileri de güçlendirmesini ve farklı uzmanlıklar taşıyan yol arkadaşlarını da kamuoyu ile tanıştırmasını elzem görüyorum.
İyi Partinin milletvekili seçimleri performansı buna bağlıdır. İyi Parti madem “tek adamlığa” karşı bir harekettir, o halde bir “kadro partisi” olduğunun altını çizmelidir.
Sonra program başladı. Ulusal kanallar canlı yayımlayamadılar. Korktukları söyleniyor. Belki doğrudur. Ama partililer seslerini Türkiye’ye duyurmak için o gün sosyal medya üzerinden aralıksız çalıştılar.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI