18 Ağustos 2018

Serdar ÇAKAN8 Mart 2018 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

İYİ Parti Kongrelerinden İzlenimler

Kendisi ve partisi hakkında yazılar yazan biri olarak durumu canlı gözlerle seyretmem gerektiğini düşünüyordum. Sayın Meral Akşener, neredeyse her ile gittiği halde Sakarya’ya gelmemişti. O nedenle geçen pazar günü yapılan İstanbul İl Kongresini ilk fırsat olarak gördüm ve İstanbul BJK Akatlar Spor Salonuna gittim.
Bu hafta size şahsi izlenimlerimi anlatmak istiyorum. İşin propaganda kısmını merak edenler internetten okuyabilir. Ben gözleme dayalı tespitimi yazıyorum.
Salona vardığımda Sayın Genel Başkan konuşmasına yeni başlamıştı. Zor oldu ama uzaktan da olsa sahneyi gören bir yer bulmayı başardım. İlk olarak, mikrofondaki performansını çok beğendiğimi itiraf etmeliyim. Televizyondakinden daha etkili buldum. İnteraktif ve samimi idi. Konuşma metni olmaksızın, anlatmak istediklerini akıcı cümlelerle teker teker söyledi.
Erkek siyasetçileri dinlemeye alışık biri olarak “yüz yüze iletişim becerisi” açısından oldukça başarılı buldum. Partinin, şehir şehir gezmek üzere kurdukları stratejiyi daha iyi anladım. Tezahüratı uzatıp, üç kere konuşmasını kesen gençlere dönerek: “Anneleri dinleyin yoksa terlik atarlar” cümlesini söylediğinde ezbere konuşmadığının farkına vardım.
Partililere yapılan konuşmalar ile halka hitaben yapılan konuşmalar arasında bir fark olması gerektiğini düşünüyorum. O nedenle konuşmanın daha içe dönük mesajlar içermesini bekliyorum. Ancak öyle olmadı. İyi mi, kötü mü bilmem ama söylediği cümleler organizasyonun direkt motivasyonuna dönük değildi. Daha çok Ankara’daki rakiplerine hitap ediyor gibiydi.
Gözlemlediğim partililer, neşeliydi, kendilerine güvenleri vardı. Enteresan şekilde sakin ve rahattılar. Sayın Meral Akşener’in konuşması bitince tribündekiler dışarı çıktı ama şiddetli yağan yağmurdan ve soğuk havadan olumsuz etkilendiler. Kimileri tekrar içeri girdi, kimileri küçük gruplar halinde çevredeki kafelere, restoranlara dağıldılar.
Bence kongrelerde salon içinden çok salon dışındaki konuşmalar, lobiler, sohbetler ve dedikodular daha önemlidir. Fakat hava muhalefeti nedeniyle yeterli sayıda insanla konuşabildiğimi söyleyemem. Niyetim; kafamdaki soruları partililere sormak ve birinci ağızdan bilgiler toplamaktı.
Mesela; divan başkanlığı yapan Sayın Koray Aydın hakkında ne düşündüklerini merak ediyordum. Birçok il ile ilgili duyduğum teşkilatlanma problemleri hakkında görüşler toplayacaktım. İl ve ilçe bazlı çalışmaları öğrenip, Sakarya ile kıyaslamasını yapacaktım. Fırsat olmadı!
Çünkü, aynı saatlerde Sakarya İl Kongresi vardı. İki adaylı kongrenin nasıl devam ettiğini öğrenmek için bir arkadaşıma mesaj attım. Arkadaşım muhalif adayın çekildiğini yazdı. Dikkatimi İstanbul’dan Sakarya’ya çevirdim. Bizim yerel medyanın internet sitelerinde dolaşarak işin iç yüzünü öğrenmeye çalıştım.
Kongre öncesi cuma ve cumartesi günleri muhalif taraftan partililerle görüşme fırsatım olmuştu. İddialı ve kararlı idiler. İlçelere yaptıkları ziyaretlerde aldıkları tepkiler nedeniyle umutlu idiler. Şahsen mevcut il başkanının görevi yeniden alacağını öngörüyordum ama muhalif hareketin yarıştan çekildiği haberini alınca şaşırdığımı itiraf etmeliyim.
Sayın Dr. Atasever ve ekibinin ne düşündüğünü ne planladığını henüz bilmiyorum. Çünkü henüz sahada değiller ve medyaya konuşmuyorlar. Sanırım kongre sonrası saha çalışmaları başlayacak ve yerel siyaset alanında biraz daha fazla bilgiye sahip olma şansımız artacaktır. 
Bu noktada hayırlı, uğurlu olsun demek gerekiyor. Günümüz Türkiye’sinde muhalefet etmek kolay değil. İktidara destek vermeyenlere reva görülen sıfatlar ortadayken bir de rakip olmak gerçekten çok zor.
Bugün Kadınlar Günü… Bütün kadınlara yaşanası bir Türkiye diliyorum. Kutlu olsun!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI