26 Mayıs 2019

Ömer ALİKILIÇ15 Ocak 2019 , Salı

Ömer ALİKILIÇ

Kabak tadı verenler

Bugün yazıya, kısa bir hikaye ile başlayalım. Bir cami imamı, bir ramazan ayı için, bir köyün camisine görevli olarak atanır. Ramazan ayı boyunca, iftar ve sahur vakitlerinde, her gün bir eve misafir olup, hem sohbet edecek, hem de iftarını açıp, sahurunu yapacaktır. Köyün kadınları arasında, hocanın, kabağı çok sevdiğine dair bir bilgi yayılır ve hocayı evine davet eden herkes, kabarmaya ile ilgili bir yemek yapar. Günler, günleri kovalayıp, ramazan ayının son günü geldiğinde, hoca çıkar minareye; “akşam kabak, sabah kabak, 30 günde 60 tabak yenir mi ya Resulullah!” Diye, bağırmaya başlar.
‘’Kabak tadı’’ tabiri, rahmetli dedemin bize anlattığı, bu hikayeden mi geliyor bilmiyorum. Ancak, gerçekten de, kabak tadı veren, çok şey var hayatımızda. Ne kadar söylemeye çalışsak, ne kadar yazıp çizsek ve ne kadar bir olup, birbirimize sarılmak istesek te, ne yazık ki olmuyor. Belki, bin yıl önce yanan fitne ateşi, ne yazık ki sönmüyor. Fakat üzüntü ve çok büyük öfke duyarak olsa da, ben bu fitne ateşini bin yıl önce yakanı da, bin yıl boyunca, bu ateşe körük sallayanları da, hem tebrik, hem de takdir ediyorum. Ve bu ateşi, bizi yakan, kavuran ve bizi, bin yıl boyunca bin parçaya bölen ateşi söndüremeyen, Müslüman alemine bakıp, koca bir vah çekiyorum.
Can yakan, birliği ve kardeşliği buhara döndürüp, yok etmeye çalışan ve de bizi, bizden ayırmak için çaba sarf eden bu fitne ateşinin, bir değil, bin tane ayağı var. Dedim ya; saldırıyor, saldıracaklar. Şahsen, bu konuları yazıp çizmek, Kürt, Türk, Alevi, Sünni ya da laik dindar üstüne tartışmak, açıkçası bana kabak tadı verdi. Bence, dünyanın tamamen değiştiği bugün, Hz. Mevlana’nın; “dün geçti cancağzım, artık yeni şeyler söylemek lazım’’ sözüne uyup, artık yeniliğe, yeni ufuklara yelken açmak gerekiyor.
Bir ve beraber olmak, yeni ufuklara yelken açmak gerekiyor gerekmesine de, ilk önce, kendilerini Atatürkçü zanneden, kendilerini laik gören, Mozart dinledikleri, arada sırada bir bira içtikleri için, kendilerini eğitimli sanan bu zihniyeti, bu lağım zihniyetini, artık çöpe atmamız gerekiyor. Ha elbette ki, dünya, özgür bir yer, Türkiye, özgür bir ülke. Sen deniz çakır olarak, başörtülü vatandaşlara, pek tabi, ‘’Arabistan’a gidin’’ diyebilirsin. Ancak bunu dediğin anda, hukuk ve millet tarafından yargılanacağını bilmelisin.
Bütün bunları konuşmak, gerçekten kabak tadı veriyor. Çünkü bunları konuşmak yerine, geçen yazıda da dediğim gibi, çuvaldızı kendimize batırmanın vakti, geldi de geçiyor. Çünkü, bir yandan yeni, güçlü ve gerçek İslam ülkesi inşa edilmek isteniyor iken, diğer yandan da, riyakarlık meşru, kul hakkına girme doğal ve adaletsizlik moda oluyor. Öfke, kin ve nefret trend oldu.
Yani; çuvaldızı kendimize batırıp, yeni Türkiye yolunda, her tarafa saygı sevgi ve hoşgörü ekerek, emin adımlar ile yürüyelim. İster çarşaf giyelim, ister mini etek, ister şalvar giyelim, ister kot pantolon. Ama artık, bölünmeyelim. Ne namaz kılan kimseye, ‘’iyi insan’’ damgası vuralım, nede açık gezen, içki içen kimseyi tü kaka yapalım.
Bu yüzden, kabak tadı veren konuları bırakalım, önce Allah’ı, sonra da Allah’ın yarattığı her şeyi ve her insanı sevelim. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI