21 Eylül 2018

Serdar ÇAKAN12 Temmuz 2018 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Kabine

Günlerdir karşılaştığım her arkadaşım bana yeni kabine hakkındaki düşüncelerimi soruyor. Kendilerine hiçbir şey söylemedim. Çünkü gerçekten (şu an için) somut bir görüşüm yok!
Ama listeyi inceledim. Kurgulanan mantık sanırım şöyle:

  1. Devlet yapısını direkt ilgilendiren bakanlıklar tanıdıklarda olsun
  2. İcracı bakanlıklar işini iyi bilenlerde olsun

Maliye, içişleri, dışişleri, savunma gibi bakanlıklar önceden bildiğimiz tanıdığımız kişilerde…
Turizm, çevre, eğitim, sağlık, tarım, ticaret, sanayi gibi bakanlıklar ise özel hayatlarında ve kişisel ticaretlerinde başarıya ulaşmış kişilerde…
Bu bir paradigma değişimidir. Yeni bir uygulamadır. Hedef, büyük ihtimalle yıllar içinde biriken sorunları çözmektir. O nedenle ileriye dönük eleştiriler yapmanın bugünden alemi yoktur. Bekleyip, uygulamaları ve sonuçlarını görmek gerekmektedir.
Türkiye’de her hükümetin ilk 100 gününü beklemek gibi genel bir teamül vardır. Bekleyelim bakalım. İnşallah iyisi olur!
Kendi özel hayatlarında görece başarı kazanmış ve bu sebeple bakanlık yetkileri ile dolatılmış iş adamlarının performansları ülke geleceği için çok önemlidir.
***
Adapazarı Otopark Sorunu

Adapazarı’nın temel 2 sorunu varsa. Biri yeşil alandır, diğeri de otoparktır. Bu iki sorun birbiri ile bağlantılıdır. Nedeni de ortaktır, sebebi de ortaktır!
Yeşil alan ile ilgili problemi Medyabar’dan Sayın Kaan Gümüşel, çarşamba günkü yazısında çok güzel anlatmış. Üstüne yazacak ilave bir şey bulamadım. Bu konuyla ilgilenenler, özellikle benim gibi eski Adapazarlılar, oradan okuyabilirler.
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki görevim nedeni ile şehirde ticaretle uğraşanların ortak problemlerinden en önemlisinin otopark olduğunu yakından biliyorum. O nedenle ben de bu hafta otopark problemi üzerine birkaç paragraf yazmak istiyorum.
Otopark, otomobilleri belli bir süre için kendi haline bırakacağımız uygun yer anlamına geliyor. Sürücülerin otomobillerini bırakmak için aradıkları yer ile ilgili özellikler var. Mesela:

  1. Yaya gidilecek noktaya yakın olması
  2. Güvenli olması
  3. Ekonomik olması
  4. Şehir trafiği içinde ulaşılabilir olması

Konuşulan projeler arasında ilk sırada Atatürk İlkokulu arazisi var. Bir de Şemsiyeli Park’ın altına yapılabilecek bir yeraltı otoparkı…
Her iki noktayı da yukarıda saydığım özelliklere sahip olduğundan desteklenmesi gereken projeler olarak görüyorum. Fakat süre önemli!
Söz konusu projelerin hayata geçmesi 2 ila 4 yılı bulacaktır. O zamana kadar geçecek süre için geçici çözümler de üretilmelidir. “Bekleyin, sabredin” demek kolay ama beklemek para etmiyor maalesef!
Olmazsa önümüzdeki seçimlerinde otoparkçı bir arkadaşımızı belediye başkanı yapmak faydalı olacaktır!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI