20 Temmuz 2019

Cihan ERSÖZ8 Nisan 2019 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Kaçınılmaz son!

 Siyaset cambazlığının araladığı kapıdan sinsice süzülenlerin, günü geldiğinde gemleyemedikleri hırslarının açtığı kocaman bir kara delikte yok olmaları kaçınılmazdır.
   Siyasete gönülsüzce sürüklenenler azınlık, isteyerek girenler çoğunluktadır. Nazlananlar yapamadıklarını anladığında efendice geri çekilmeyi bilir ve kendisine saygı duyan topluma sorunsuzca döner.
   Ah işte, kayda değer hiçbir başarısı olmadığı halde yok mu o ihtirasla harmanlanmış ‘önde her daim ben’ dürtüsü… İşte bu çok tehlikelidir.
   Belediye başkanlığı için 10 yıl, toplum yararına projelerini uygulamak isteyenler için uzun ve iyi bir süredir.
   Ancak; toplum çıkarlarını umursamazsanız…
   Yerleşik değerleri saygısızca çiğneyip pervasızca kendi özel arzularınızı gerçekleştirmeye kalkarsanız…
   Trajik sonunuz kaçınılmazdır!
   Bu sonun hazırlanmasında, göz göre göre kaybettiklerini ve ellerinden kayıp giden değerleri ‘benim özelim değil’ kayıtsızlığıyla seyredenlerin katkısı büyüktür.
   ‘Niyet kötüydü, bilemedik’ savunması bunca zaman diliminde olana bitene göz yumanları günahlarından asla kurtarmaz.
   Çünkü geriye doğru bakıldığında kötü niyetin hiç saklanmadığı gerçeğini görmemek için gözlerin kör, vicdanın bünyeyi terk etmiş olması gerekir.
   Karasu 10 yıl yukarıda özetlemeye çalıştığım dönemlerin bir benzerini yaşadı. İyiyi ortaya çıkaramayan kötünün yıldızını parlatır derler ya, işte yapılan tam da buydu!
   Şimdi geçmişin sorgulamasını yapmaya soyunanların ‘bu kadarını tahmin edememiştik’ sızlanmalarını dinlemeye hazırlanıyoruz. O kötü mirasta kendi adam sendeciliğimizin payı olduğu gerçeğini unutarak tabi ki!
   Pamukova ve Hendek’te iktidar belediye başkan adaylarının kaybetmesine yol açan özel koşulları tam olarak bilemem. Ama bildiğim bir şey var. Kamuoyunu aydınlatmakla yükümlü bir kısım basın taifesinin Karasu ve Pamukova’da kaybeden iki başkan adayının yıldızlarını parlatmak adına yüksek bir efor sarf ettiklerinin şahidiyim.
   Hızlarını alamayan bazı yandaş yayın organları da 46 bin seçmenli Karasu’da, 25 bin kişiye yapıldığı iddia edilen bir anketle, yüksek bir oranla yeniden seçimi kazanacağı tahmininde bulunmuştu. 31 Martta gördük ki, üçüncü olabildi!
   Savcılık iddianamelerine ve oradan mahkemelerine taşınmış yolsuzluk ve usulsüzlükleri görmezden gelenlerin seçim sonuçları açıklandıktan sonra ‘nerede yanıldık’ diye kendilerini sorgulayan bir yazılarına veya ekran açıklamasına denk gelmedim.
   Doğrusunu isterseniz bu saatten sonra böyle bir özrün beş paralık değeri olmadığı iddiasındayım.
   Karasu’da başkanlık el değiştirdi. Daha doğrusu başkanlık aynı partinin bir elinden diğer eline geçti.
   Bu değişim toplumun doğru bir sorgulama yapması sonucunda mı gerçekleşti?
   Ben pek emin değilim.
   1469-1527 yılları arasında yaşamış siyaset felsefesinin önemli isimlerinden İtalyan filozof Makyavelli şöyle diyor:
   “İnsan yığınları büyük hırsıza kızmaz. Özlemi odur. İnsan yığınları yalancıya kızmaz. Kendisi de yalancıdır da ondan.
   İnsan yığınları yoksula kızar ‘Aptallığından’ der.
   Yığın toplum değildir. Yığın otoriteye itaat ederek hareket eder.
   Toplum bireylerden oluşur, sorgular, örgütlenir.
   Kitlenize bakın anlarsınız. Yığın mıdır, toplum mudur? Kararınızı ona göre verin.”
   Hırsızlık ve yalancılık tabirleri ağır kaçtı, biliyorum. Ama o söz söyleyene ait. Biz bu yoruma katılıyor muyuz, katılmıyor muyuz? Mesele budur…
   Daha da sadeleştirerek sorayım:
   Yığın mı olacağız, toplum mu? Çıkar çevrelerinin arzuladığı gibi sürü mü olacağız onurlu birey mi?


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI