21 Ekim 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ22 Kasım 2017 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Kadınlar insandır erkekler insanoğlu

25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele günü. Bugün için 25 Kasım'ın seçilmesinin bir nedeni ise üç kız kardeşin vahşi ölümü. 25 Kasım 1960'ta Dominik Cumhuriyeti'nde diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kız kardeş Patria, Minerva, Maria Mirabel'in cesetleri bir uçurumun dibinde bulundu.
Mirabel kardeşlerin, tecavüz edilerek vahşice öldürüldüğü ortaya çıktı ve onlar diktatörlüğe karşı mücadelenin sembolü oldu. Bütün dünyada yankı bulan bu gelişmeler karşısında Birleşmiş Milletler 17 Aralık 1999'da, 25 Kasım'ın "Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü" olarak benimsenmesine karar verildi.
1981'de Dominik'te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında; 25 Kasım , "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü" olarak kabul edildi. Daha sonra 1985 yılında, BM tarafından "25 Kasım, kadına yönelik şiddetin yok edilmesi için uluslararası mücadele" günü ilan edildi.
Yaşadığım aile ve çevrede kız çocuğu olmanın hiç dezavantajını görmedim. Aksine pozitif bir tarafı vardı. Bizde kızlar kıymetli olur. Önemsenir, ön planda tutulur. Bir dediği iki edilmez yani ne diyeyim. Bu sebeple ayrımcılık mevzuunda kadın –erkek olarak ayrım yapmadım. Mesela dünya kız çocukları gününü kutlamadım. Bana göre bir mağduriyet konusu varsa çocuğun kızı erkeği yoktu. Ama tabi bu benim görüp yaşadığım çevrede.
Sonrasında geçen gün eşi savcı olan ve tayin sebebiyle Şanlıurfa’nın bir ilçesinde yaşayan avukat arkadaşımla uzun bir sohbet ettik. Dedi ki: “Burada kadının adı yok!”
Kadın olmak demek burada konuştuğunun dinlenmemesi, isteklerinin olmaması, insan yerine konmamak, okula gönderilmemek, istediğinle evlenmemek, yaşamamak ölmek be kardeşim… Çok üzüldük hemcinslerimize.
“Eve usta çağırdık tadilat için, adama anlatıyorum, beni dinlemiyor, elinde bir işle uğraşiyor. Sonra da gidip eşime, abi burası nasıl olsun, diye soruyor.” dedi. Sonra ustaya demişler bak evin hanımı ne derse o olacak, sen ona sor diye. Adam işte zorla dinlemiş. Kadının dediğini yapmak ters yani adama. Kocası dururken kadının evle ilgili bir isteği olmasını, onun dediğinin olmasını yadırgıyor. Muhtemelen hiç görmemiş bir şey. Çok üzücü değil mi?
Bir anlık bir çözümü olmadığı gerçek ama bence gücü olan her kadın ve erkek bu cahiliye devri davranışlarına bir son vermek için elini taşın altına koymalı. Kadın bir evi yuva yapandır. Hayat verendir. Kadın kıymetlidir. Anne olsa da olmasa da, her konuda anlaşamasanız da kadın sırf fiziksel olarak sizden daha az güçlü diye hegemonya kurabileceğiniz sindirilmiş bir canlı değildir. Kadın her şeyden önce, ilk olarak insandır. İnsanlar için atfedilmiş her hak kadının da hakkıdır.
Son söz olarak da usta Neşet ERTAŞ’tan “Kadınlar insandır, erkekler insanoğlu”

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI