16 Ağustos 2018

Mustafa Ali AYKOL8 Aralık 2017 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

Kalk Kudüs'e gidelim

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıklayarak yeni krizin kapısını araladı. Kudüs, barındırdığı dini değerlerle Müslümanların, Hristiyanların ve Yahudilerin  ortak kutsal öneme sahip olduğu bir merkez. Bu sebeple, Filistin'in başkenti olan Kudüs'ü zorbalıkla işgal etmekte olan, Müslümanların ibadet etmesini engelleyen İsrail'in başkenti olarak tanımak çok büyük haklı tepkilere sebep oldu ve halen de olmakta. Bugün Cuma namazının sonrasında tüm yurtta protestolar olacak. Ben de bu hafta köşemi, Tarık Tufan'ın o güzel "Kalk Kudüs'e gidelim" şiirine bırakacağım. Çünkü, "Kalk Kudüs'e gidelim" demenin tam da zamanı. Ne zaman bunalsam, birazda başım ağrısa, 'Kalk Kudüs’e Gidelim' şiiri gelir aklıma. Allah bizi gözetsin, korusun, kollasın Kudüs hatırına...
Kudüs mutluluğumuzdur. Kudüs canımızdır. Kudüs özlemimizdir. Kudüs emanetimizdir.
  "Kalk Kudüs’e Gidelim
Bazı şehirleri özlemek, tek gözlü bir odaya toplaşıp, annenin yaptığı sıcak tarhana çorbasıyla ısınmayı özlemek gibidir.
O şehirlerin sokakları, annenin ellerine benzer. Ağrıdan çatlayacak gibi duran alnını okşar durur gecenin bir yarısında. Annelerin duası varsa, şehirlerin de duası vardır mırıldanıp durduğu.
Bu baş ağrılarım beni öldürecek biliyor musun?
Kalk Kudüs’e gidelim…
Allah şehrine gidelim. Allah bizi gözetsin, korusun, kollasın Kudüs hatırına. Kalbimizin ağrısı, başımızın ağrısı, ruhumuzun ağrısı hafiflesin şehre yaklaştıkça.
Tarhana çorbası içer gibi içimize çekelim, gökyüzünde yaratılıp yeryüzüne indirilen bu şehrin sokaklarını. Kudüs’ün bulutlarından tespih yapıp “subhanallah” çekelim.
Peygamber sükunetine erelim şehrin sokaklarında. Tur’a çıkalım. Bağıralım boğazımızı yırtarcasına; “Rabbimiz biz de aşk ehliyiz bize de yüzünü göster!” Tur Dağı paramparça olsun, kalbimiz paramparça olsun aşktan.
Kalk Kudüs’e gidelim…
Yahya peygamberin yanında büyüsün çocuklar. Elleri taş tutacak yaşa gelsin. Kalpleri aşk tutacak yaşa.
Sokaklarına atalım kendimizi. Adımızı söyleyelim kontrol noktalarında. Horlanalım, ezilelim, bekleyelim saatlerce. Vazgeçmeyelim inatla.
Kalk Kudüs’e gidelim…
Çöp bidonlarının arasında dolaşalım. Bak şu küçük çocuk var ya vuracaklar onu! Hani babasının arkasında duran. Başını babasının sırtına dayayan çocuk. İşte o! Vuracaklar birazdan onu.
Çöp bidonlarının arasında dolaşalım. Endişe etme çocukların kalbine değen kurşunlar sekmezler hiçbir yere.
Mescide gidelim. Yıkılacaksa üzerimize yıkılsın boşver. Sen elimi sıkı tut korkma. Mescide gidelim.
Bir bayram namazı kılalım şehirle birlikte. Hz. Zekeriya’nın yanında saf tutalım. Ve Hz. Musa’nın ve Hz. İsa’nın ve Hz. Yakup’un.
Bekle birazdan Hz. Ömer de gelir buralara.
Şu beyaz sakallı adamı görüyor musun? İşte onun tekerlekli sandalyesini itelim birlikte. Nereye gitmek isterse oraya.
Hayfa’dan aldığımız portakalları ikram edelim, o çok sever.
Birlikte Zeytindağı’na çıkalım şehre bakalım doya doya.
Kalk Kudüs’e gidelim sevgilim…
Allah bizi gözetsin, korusun, kollasın Kudüs hatırına.
Kalbimizin ağrısı, başımızın ağrısı, ruhumuzun ağrısı hafiflesin şehre yaklaştıkça…"
          Tarık Tufan

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 13 Aralık 2017 , Çarşamba

serdaar çağdaker

KUDÜS için esip savuruyoruz. Ümit ve inancımız, istek ve arzumuz odur ki,boş çıkmaz. Suriye de estik, üç ay da Emevi c. de cuma kılacaktık,6 sene geçti,Suriye harap oldu, milyonlar öldü, milyonlar göç etti, bize yük oldu, Suriye sınırımız elden gitti, terör hortladı. Mısır, İsvan, Mursi, Rabia dedikı, estik gürledik, hepsi gitti, ihvan bitti, mursi içerde ve unuttuk. NATO nun Libya da ne işi var diye gürledik, izmir de üssü vrerdik, Kaddafiyi arkadan vurdular.Irakta zaten işgalci ile beraberdik.Arakan dedik, sonuç hiç, camileri bile yıkıp yok ediyorlar.Mavi marmara dedik, estik, tazminat değil, bağışa fit olduk. İsrail dostumuz dedik, mahkemelerimizden davaları bile düşürdük.İşalah kudüs öyle olmaz.Kudüs te söylenenler yapılırsa, geçmişi unutur, baş tacı ederiz.

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI