23 Temmuz 2019

Cihan ERSÖZ31 Aralık 2018 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Kapıda bir kayığınız olsun!

 8 Şubat 2012 Çarşamba, saat sabahın beşi… Yatmadan önce sessize almayı ihmal ettiğim telefonun sesiyle yataktan fırladım. Arayan Belediye Başkanı’ydı:
   “-Karasu’yu deniz bastı, sen uyu!”
   Önce şaka sandım. Ama iki gündür dinmek bilmeyen fırtınayı hatırlayınca durumun ciddi olduğunu anladım.
   Acele giyinip kamera ve fotoğraf makinemi alarak arabama bindim. Sahil boyu doğu-batı yönünde uzanan Karadeniz Caddesi’ne inerek Küçükboğaz Gölü yönüne doğru seyretmeye başladım. Fırtınanın şiddeti bir tonu aşkın ağırlıktaki aracımı neredeyse yan yatıracak gibiydi. Karadeniz çıldırmış, dalgaların yüksekliği abartısız 7-8 metreye ulaşmıştı.
   32 Evler semtine geldiğimde dalgaların kodu batıya göre düşük caddeyi aşarak yazlık konutları sular içinde bıraktığını gördüm. Caddede su yüksekliği neredeyse bir metreydi.
   Ara sokaktan Meslek Yüksekokulu yoluna çıktım. Tepeden gördüğüm manzara korkunçtu. Kıyıya yakın yazlık konutların ilk katları suya gömülmüştü. Belediyeye ait iki iş makinası, Küçük Karasu sahilinden getirilen kumları dalgalara karşı set haline getirmeye uğraşıyordu. Ama bu çaba boşunaydı. Birbiri ardına tazelenen dalga hareketleri yapay tepeleri anında dümdüz ediyordu. (İki yıl önce sahil boyu yüzyılların birikimiyle oluşmuş doğal kum tepeleri, yoldan deniz görünmüyor cehaletiyle ve belediyece dümdüz edilmişti!)
   Yeni yıla bir gün kala, umutlu gelecek vadetme yazısı yerine böyle bir felaketi anımsatmamın nedenini anlatayım.
   29 Aralık tarihli bir gazetede, iklim değişikliğinin getirdiği sıra dışı hava olaylarının 2018 yılı içinde binlerce can aldığına ve büyük maddi hasarlara yol açtığına dikkat çekiyordu. Gazete haberini, Chiristian Aid isimli bir vakfın verdiği bilgilere dayandırmıştı.
   Vakfın raporuna göre 2018’de, hasarı 1 milyar dolardan fazla olan 10 hava olayı, 7 milyar dolardan fazla olan 4 afet yaşandı.
   Bilim insanları bu afetlerin nedeninin, Avrupa’daki sıcak hava dalgaları ile insan kaynaklı küresel ısınma olduğunda hemfikir. Örneğin ABD’de bu güne kadar 32 milyar dolar hasara yol açan Florance ve Michael Kasırgaları artan sıcaklıkla ilişkili.
   Vakıf görevlisi Dr. Kat Kramer, "İklim çöküşünden en fazla etkilenecek olanlar iklim değişikliğin en düşük katkıyı gerçekleştiren yoksul ülkelerde yaşayan insanlar. Bu büyük bir adaletsizlik" diyor.
   Rapora göre gelişmekte olan ülkelerde kuraklık veya deniz seviyesinin yükselmesi gibi çok daha yavaş ilerlediği için fark edilmeyen ama milyonlarca insanın hayatını etkileyen felaketler yaşanıyor.
   Vakfın raporu hakkında konuşan Penn State University'den Dr. Michael Mann da şu tehlikelere dikkat çekiyor:
   "Eşi benzeri görülmemiş seller, kuraklıklar, sıcak hava dalgaları, yangınlar ve süper fırtınalar iklim değişikliğinin görünen yüzü. Dünyanın iklimi giderek daha uç noktalara savruluyor. Bu yıkıcı eğilimin daha da güçlenmesini yok edebilecek tek şey karbon sürümünü sert bir şekilde azaltmak."
   Dünya Meteoroloji Örgütü’ne göre 2019 dünyanın en sıcak 4. yılı olmaya aday. 2019 başında yeni bir El Nino'nun oluşma ihtimali de yüksek. Bu nedenle önümüzdeki 12 ayda yeni sıcaklık rekorları kırılması bekleniyor.
   Bilim insanları, su seviyesindeki bir santim yükselmenin, denizin kara yönünde 10 metre ilerlemesi demek olduğunu söylüyor. Benim evim denize 350 metre mesafede. Bir Şubat sabahı saat beş dolaylarında zemin kat pencerelerine kadar yükselmiş Karadeniz suları ile karşılaşmak istemiyorum, ama elimden bir şey gelmiyor.
   Herkese iyi yıllar.

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI