19 Ağustos 2018

Şerif SARI23 Mayıs 2018 , Çarşamba

Şerif SARI

Kara kömür ve milletvekilleri listeleri


Partiler milletvekilleri listelerini yüksek seçim kurulunu teslim ettiler.
Listelerin üst sıralarında kendilerine yer bulabilen isimlerin bir kısmı mutlu mesut.
Partilerin Sakarya milletvekili adayları kamuoyunda tartışılmaya başlandı.
Bazı partilerin Sakarya örgütlerinde de“Bölgesel nedenlerle, tabana bu listeyi anlatamayız” telaşı başlamış.
Hâlbuki milletvekili sıralamalarının eskisi kadar bir önemi yok.
Çünkü yeni Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde tek yetkili, Cumhurbaşkanı , onun oluşturacağı kadrolar ve görevlendireceği kişiler olarak planlanmış.
O nedenle, kuzeyden seçilecek bir sıradan adayın olmaması, ya da güneyden yerel özelikleri taşıyan bir kişinin listede olması, eskisi gibi tek başına milletvekili sıralamalarında belirleyici olmasının önemi, geçmiş dönemlerle kıyaslanmayacak kadar azdır.
Parlamenter sistemin, dolayısıyla parlamenterlerin geçmiş dönemlerde olduğu gibi, oluşturulan yeni sistemde bildiğimiz etkinliği olmayacaktır.


İnsanları aptal yerine koymayın!.

Seçim tarihi yaklaştıkça her iktidar gibi mevcut iktidarda seçmene şirin gözükmek adına bazı düzenlemelerle halka (vergi, imar, borç vs. yapılandırması) gibi ekonomik kolaylıklar sağlıyor.
Yapılan düzenlemeler geçicide olsa, esnafa, insanlara bir nefes aldırdığı biliniyor.
Ancak oy almak için bazı uygulamalar var ki “İnsanları resmen aptal” yerine koyuyorlar.
Örneğin mayıs ayının sonlarındayız.
Mevsimlerden yaz. 
Sıcaklıklar zaman zaman müthiş derecede seyrediyor.
Önceden 8 ve 9’cu ayda “sosyal yardımlaşama” aracılıklarıyla ihtiyaçlı ailelere dağıtılan kömür yardımları, seçim olduğu için bu günlerde, yaz mevsiminin başında dağıtılması inanılır gibi değil.
Ayıptır. .
İnsanları akılsız yerine koyarak “30 derece sıcaklığın altında, yazın başında kömür dağıtmakta” neyin nesi?
Herkesi aptal yerine koyarak “devleti parti çıkarları doğrultusunda yönetmekte” seçim arifesinde çaresizliğin göstergelerinden biri değilse nedir?


Sakarya Milletvekilliği

AKP genel başkanı Erdoğan, Bosna dönüşü gazetecilere, milletvekilleri listelerini oluştururken bazı yenilikler yaptık, milletvekili adaylarından bazı taahhütler aldıklarını ifade ettiler.
Bu taahhütlerin başında seçildikleri taktirde haftanın 3 günü Ankara’da, diğer 3 günde seçildikleri illerde açacakları milletvekilleri ofislerinde-bürolarda bulunacakları taahhüdünü almışlar.
CHP milletvekili Sn. Engin Özkoç bu uygulamayı milletvekili seçildiği günden itibaren ilimizde hayata geçirmişti.
Yanılmıyorsam hala bu uygulamayla, Sakaryalı partili partisiz her seçmenle haftanın belirli günlerinde bir araya geliyor.
Sakarya milletvekili Engin Özkoç’un bu yönüyle partilere ilham vermesi, örnek olması, halkımız adına önemlidir.
Çünkü seçtiği vekile halkın, ilinde aracısız ulaşması, “vekille asil arasında kopmaz ve denetlenebilir bir bağ” oluşturacağı muhakkaktır.


Lütfi Bayraktar bu sırayı hak ediyor mu?


Kocaali, kirazlı köyünden Fındık üreticisi bir Ailenin çocuğu.
Mesleği Avukat.Aynı zamanda Fiskobirlik yönetim kurulu başkanı. AKP Kocaali kurucu ilçe başkanı. Sakarya’dan AKP milletvekili aday adayı oldu.
Ve sıralamanın 7 basamağında kendine yer bulabildi.
Dün Partisinin il başkanlığındaki konuşmasını izledim. Sıralamadan memnun olmadığını açıkça ifade etti. Kendince haklıdır. İnsanoğlu hak ettiği yeri en iyi kendi bilir.
Ancak yanılmıyorsam 11 yıldır aralıksız Fiskobirlik yönetim kurulu başkanı olarak fındık üreticilerinin kurmuş uluduğu kooperatifi yönetiyor.
Yıllardır kooperatifin ve üreticilerin durumu tartışma konusu.
Sn. Başkan’a kooperatif ve fındık üreticilerinin bugüne kadar, imkânlar (iktidar) olduğu halde çözüm üretemediği bir hakikat.
Bu durumla ilgili sayfalarca yazı yazılabilir.

Sıralamada yerini beğenmeyen AKP Sakarya milletvekili adayı Sn. Lütfi Bayraktar’a sadece 1soru soruyorum; Üreticinin hakkını koruyacağına, AKP’ye kalkan olarak yönettiğin Fiskobirlik kooperatifin sahipleri olan Fındık üreticileri bugünkü durumlarını hak ediyorlar mı?.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI